Catre Administratorii Forumului Logan Club

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Catre Administratorii Forumului Logan Club

    As avea cateva recomandari in privinta utilizarii mai bune a forumului de catre toti utilizatorii:

    1. Cand userii sunt "banati", ar fi util/normal ca in momentul logarii sa li se afiseze un mesaj cu data pana la care sunt banati - fiindca acum incerci sa te loghezi si e ca si cum forumul nu functioneaza

    2. Ar trebui sa existe o sectiune cu lista administratorilor (user name), respectiv a moderatorilor (user name) - catre care fiecare user sa se poata adresa atunci cand considera ca este necesar

    3. Conform regulamentului - moderatorii sunt useri "normali" si se supun regulamentului acestui forum, citez:
    Sa lamurim acum cine sunt gazdele acestei comunitati:

    Administratorii
    a) Administratorii sunt persoanele care detin acest forum si se ocupa atat cu partea tehnica a sa cat si cu partea administrativa.
    b) Statutul de administrator poate fi acordat doar in situatii speciale si doar la propunerea celorlalti administratori.
    c) Administratorii au dreptul de a gestiona orice mesaj de pe acest forum si nu raspund in fata celorlalti membri pentru actiunile lor.

    Moderatorii
    a) Moderatorii sunt persoane care au dreptul de a gestiona mesajele celorlalti utilizatori ai forumului.
    b) Moderatori se supun, ca oricare alt utilizator, acestui regulament si au grija ca el sa fie respectat.
    c) Gestionarea mesajelor se face respectand prezentul regulament, abaterile grave sau repetate de la aceasta regula soldandu-se cu retragerea dreptului de a modera.
    d) Functia de moderator nu implica privilegii ci responsabilitati. Functia de moderator implica posibilitatea de a edita, muta, sterge sau bloca mesajele celorlalti utilizatori.
    e) Functia de moderator este propusa si acordata doar de catre administratori si nimeni nu poate interveni in privinta aceasta.
    f) Moderatorilor li se poate retrage dreptul de moderare doar de catre administratori. Destituirea se poate face fara un motiv anume insa acesta actiune va fi comunicata.
    g) Desi nu este necesar, moderatorii pot da explicatii pentru actiunile lor.
    h) Este necesar ca moderatorii sa dea explicatii pentru actiunile lor atunci cand un utilizator cere expres acest lucru.

    Super moderatorii au aceleasi drepturi ca si moderatorii, cu diferenta ca aria lor de acoperire este reprezentata de întreg forumul.

    Orice membru poate obtine una din functiile de mai sus daca se remarca în mod pozitiv pe o perioada îndelungata si implicarea sa în forum este însemnata.

    Nota: În mod implicit, dreptul de postare în cadrul tuturor sectiunilor forumului este restrictionat


    In mai multe situatii am constatat ca unii moderatori nu respecta regulamentul, ba mai mult, au o atitudine zeflemitoare-bascalioasa fata de unii useri, respectiv de una partinitoare pentru alti useri - ceea ce nu-i tocmai in spiritul regulamentului si nici a bunului simt, numit generic "7 ani d'acasa"

    Nu doresc sa numesc pe nimeni, am scris si eu la anunturi administrative, asa cum au mai scris si altii - iar de curand cand am fost banat, domnul moderator s-a exprimat "gata ion_R5, nu te mai las pe forum" - de parca forumul era mosia lui personala. Nici n-as intra in detalii - un alt moderator mi-a adresat o intrebare, i-am raspuns tehnic si la obiect, dupa care "suparatul" m-a banat si a sters toate mesajele, inclusiv ale "dreptilor" lui colegi moderatori care au venit cu comentariile la misto. Daca eu am fost intradevar "problema" trebuia sa ma sanctioneze si sa stearga doar mesajele mele.
    Insa a preferat sa stearga "mistourile/magariile" colegilor de gasca care isi fac distractia aici pe forum, ca pe propria mosie - si sa ma sanctioneze.

    Chiar atunci cand am scris mai inainte la anunturi administrative au mai fost si alti useri care au scris - nu ca sa ma "apere" pe mine, ci ca sa arate ca unii useri au in comportament anormal si ceea ce se intampla uneori aici pe forum nu-i OK, si au fost imediat banati. (exemplu FastFurios)

    Eu cer doar un comportament normal al utilizatorilor acestui forum, indiferent daca sunt useri normali, moderatori (sau chiar administratori), fiindca de multe ori vedem niste comportamente de maimutoi ranjizti/hahaiti care isi practica mistoul si distractia aici - desi cred ca destinatia forumului Dacia Club este alta.

    PS: Aceast thread se adreseaza strict administratorilor, in speranta sa indrepte ceva. Nu se adreseaza moderatorilor, si sper sa nu-mi raspunda tot gasca de nazdravani-moderatori

    L.E. Recitind fragmentul din regulament "Functia de moderator implica posibilitatea de a edita, muta, sterge sau bloca mesajele celorlalti utilizatori." - nu scrie faptul ca moderatorii au dreptul sa baneze un user, ci doar sa editeze, mute sau blocheze mesajele celorlalti utilizatori.
    Last edited by ion_R5; 7 May 2013, 16:06. Reason: Automerged Doublepost

  • #2
    Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • #3
      1.Asa si functioneaza de obicei, dar pentru a evita spammerii si 50 de mii de conturi create am mers pe ideea respectiva.
      2.E un boton mare pe prima pagina, se cheama Forum leaders si jos gasesti ce te intereseaza.

      3.
      ... bloca mesajele celorlalti utilizatori
      cred ca e destul de clar, ce inseamna a bloca...sau ?
      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

      Comment

      Working...
      X
      Anulare DPF
      Politica de Securitate Google