RCA - Clase Bonus/Malus

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    total gresit luciane!
    Am avut accident in ianuarie cu masina lui maica-mea. Avea B6, iar acum are B8 si am reinoit asigurarea in aprilie.
    Nu stiu dupa ce se iau, dar sigur daca face altul accident cu masina ta nu-ti afecteaza B/M

    Comment


    • #47
      Nu este gresit deloc, baza de date se actualizeaza la sfarsitul anului, ai sa vezi la urmatoarea polita cum scade bonusul, in functie de suma care a incasat-o cel care a folosit asigurarea mamei tale poti sa treci la malus !
      Mai vorbim dupa ce faci prima polita dupa 01.01.2014 !

      Comment


      • #48
        Din cate stiu, baza de date se actualizeaza in momentul cand se deconteaza efectiv devizul pe un anumit RCA. Poate ne lamureste cineva care lucreaza in asigurari.
        Last edited by mr.K; 7 May 2013, 09:35.

        Comment


        • #49
          leutule, inainte sa am accidentul cu vreo 2 saptamani, figuram fara asigurare pe toate site-urile unde se putea verifica, inclusiv pe site-ul CSA
          mr.K, masina aluia a fost reparata cu mult inainte sa re-inoiesc eu polita

          Comment


          • #50
            Mai exact baza de date se actualizeaza dupa inchiderea dosarului (plata daunelor).

            Comment


            • #51
              la astia ori nu s-a actualizat dupa inchiderea dosarului, ori a contat faptul ca a lovit masina altcineva si nu proprietarul :|
              Sau poate conteaza faptul ca mai sunt 2 masini asigurate in acelasi loc

              Comment


              • #52
                Pot fi si 115 masini asigurate in acelasi loc, fiecare e cu RCA-ul ei.

                Caz concret la Carpatica Asig, dauna de acum 2 ani de zile, o cunostinta a beneficiat de bonus pana anul asta, cand a cazut cu 4 clase, deoarece abia acum s-a inchis dosarul ala.

                Comment


                • #53
                  Buna ziua!

                  Actualizarea bazei de date o face asiguratorul dupa plata daunei si incheierea dosarului.
                  Acest lucru se poate intampla si imediat a doua zi dar si dupa ceva imp cand un....operator de introducere date se gandeste sa lase mai multe deodata sa introduca.
                  Nu este o regula stricta
                  In activitatea mea de asigurari am intalnit si cazuri in care dauna a intrat in cedam dupa 2 ani de la savarsire, dar si situatii in care pur si simplu nu a intrat niciodata
                  asta tine foarte mult si de operatorul de actualizare a datelor
                  Dar corect este sa apari imediat dupa incheierea dosarului deci inclusiv si a platii catre service
                  eventualele exceptii sunt doar erori de operare.
                  Va multumesc!

                  Din pacate nu sunt cel mai abilitat sa raspund nelucrand in sectiunea.... Daune a vreunui asigurator dar sunt cazuri pe care le-am, studiat de-a lungul anilor

                  Tineti cont si de faptul ca masina poate fi reparata, dar plata sa se faca in 4 luni dupa reparatie pentru ca asa a convenit contractual asiguratorul cu reparatorul.

                  O zi buna tuturor

                  anm vazut mai sus un raspuns de genul ca daca mai are 2 masini asigurate in acelasi loc nu se mai pune bonusul
                  Mallusul sau bonusul se pune indiferente unde faci asigurarea (societate de asigurari) sau de cate masini, numai strict ptr acea masina (serie sasiu) si cnp proprietar sau CUI societate. nu conteaza nimic altceva

                  Daca iti cumperi o alta masina nu beneficiezi de bonusul primeia. se incepe de la b0
                  pare un dezavantaj, dar luati si cealalta parte ca poti sa ai pe o masina M8 (200%) si sincer am intalnit multe cazuri, si sa iti iei o alta masina si incep de la B0 ceea ce este un avantaj
                  deci unii pierd si altii castiga

                  O zi buna
                  Last edited by Lucian_2011; 7 May 2013, 15:21. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • #54
                    Originally posted by Razvy View Post
                    leutule, inainte sa am accidentul cu vreo 2 saptamani, figuram fara asigurare pe toate site-urile unde se putea verifica, inclusiv pe site-ul CSA
                    mr.K, masina aluia a fost reparata cu mult inainte sa re-inoiesc eu polita
                    Citeste postul #53 al lui Lucian_2011 si ai sa te lamuresti !

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google