Am Nevoie De Ajutor... Sugestii...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Originally posted by phanes View Post
    Eu am creditul la Banca Transilvania si cand l`am facut, mi-au sp ca au parteneriat doar cu grupama... daca mai sunteti cu credit auto la BT si nu v`au pus conditionat firma de casco, sau au dat alternative, va rog sa imi spuneti ca sa am ce argumente sa le dau la anu`...
    La anu'(ca anu' asta te-ai intepat bine de tot) le dai urmatorul argument legal:

    In OUG nr. 50/2010, adoptata prin Legea nr. 288/2010 este specificat clar ca:

    Art 40:
    (4) Se interzice introducerea in contractele de credit a clauzelor prin care:
    d) creditorul impune consumatorului incheierea contractului de asigurare a bunurilor aduse in garantie cu o societate agreata de banca.

    Comment


    • #47
      @ cromatic: nici mie nu mi se pare normal sa ma puna cu o singura societate de asigurari...
      mi-au zis ca bt nu prea a facut credite auto(mai multe de nevoi personale) si ca ffiliala Roman nu facuse deloc credite auto pana la mine....
      cu mine au facut experienta)
      miau zis ca ei lucreaza doar cu grupama...

      nu mi se pare normal sa iti impuna cu cine sa faci casco... casco ar fi normal sa`l faci unde vrei(la orice banca sau societate serioasa) si sa le prezinti o copie a politei anual... nu?
      sigpic
      Show your car off in public, ride her hard in private...
      http://www.loganclub.ro/forum/nt_89_...1.html?t=38851

      Comment


      • #48
        Originally posted by phanes View Post
        @ cromatic: nici mie nu mi se pare normal sa ma puna cu o singura societate de asigurari...
        mi-au zis ca bt nu prea a facut credite auto(mai multe de nevoi personale) si ca ffiliala Roman nu facuse deloc credite auto pana la mine....
        cu mine au facut experienta)
        miau zis ca ei lucreaza doar cu grupama...

        nu mi se pare normal sa iti impuna cu cine sa faci casco... casco ar fi normal sa`l faci unde vrei(la orice banca sau societate serioasa) si sa le prezinti o copie a politei anual... nu?

        Din punctul tau de vedere este normal asa ! Dar pune-te in locul lor putin . Tu ai un bun , pe care-l imprumuti cuiva. Iti convine ca respectivul sa aibe o asigurare la Carpatica /Euroins , si dupa vreo 2 luni , ti-o buseste , iti face o paguba mare , si dupa aia vine la tine si ti-o arunca in fata usii ??? Nu prea merge ..Tocmai din cauza asta ei contracteaza firme care au o anumita prestanta . Si-n al doilea rand GroupAma = Bt + Asiban + Otb banc =Love ..deci ....... )
        Inchei Orice Tip de Asigurari !

        0740510556

        Comment


        • #49
          Originally posted by Cromatic View Post
          In OUG nr. 50/2010, adoptata prin Legea nr. 288/2010 este specificat clar ca:

          Art 40:
          (4) Se interzice introducerea in contractele de credit a clauzelor prin care:
          d) creditorul impune consumatorului incheierea contractului de asigurare a bunurilor aduse in garantie cu o societate agreata de banca.
          Am senzatia ca la creditul auto e un pic diferita treaba. Se incheie in schimb un Contract de garantie reala mobiliara , impreuna cu o polita de asigurare Casco, cu cesionarea in favoarea bancii a dreptului de despagubire.
          Deci e normal ca banca sa-si aleaga asiguratorul, pentru ca ea este beneficiarul drepturilor de despagubire; tu ca si debitor nu esti implicat in mod direct pe parcursul derularii creditului.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • #50
            sunt de acord cu tn... inteleg... dar ar trebui sa iti dea macar 2 societati la care poti apela... de carpatica si euroins stiu si eu si nici nu vreau sa aud de ei... dar sunt si alte firme serioase in afara de grupama
            sigpic
            Show your car off in public, ride her hard in private...
            http://www.loganclub.ro/forum/nt_89_...1.html?t=38851

            Comment


            • #51
              Salutare, am si eu o problema,defapt sper sa nu fie o problema, acum aproximativ 2 luni am agatat pe cineva provocandu-i 2 zgarieturi de 10 cm pe aripa spate, am fost de vina pentru neacordare de prioritate, am mers la politie, am dat declaratie, am primit amenda si suspendarea permisului iar lui i-am dat asigurarea pentru a repara masina, pana aici totul a mers normal, acum 10 minute am primit de la Carpatica(firma mea de asigurare) o instiintare prin care sunt invitat la sediul lor deoarece nu am respectat prevederile din art 33 din ordinul CSA 14/2011, si ca vor efectua investigatii cu privire la producerea accidentului.

              Acum problema mea este ca eu pana pe 20-22 nu am cum sa ajung in Bucuresti, ce risc daca nu ma prezint la timp ?

              Comment


              • #52
                Firma de asigurări invocă acest articol pentru a tergiversa în cele din urmă plata.
                Dta poti sa invoci faptul ca nu ai ştiut despre obligaţia se a înştiinţa firma la care eşti asigurat despre producerea unui incident; ma gândesc la faptul ca atunci cand ai incheiat asigurarea nu ai primit o anexa in acest sens.
                De riscat nu rişti nimic.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • #53
                  nu, nu am primit nimic, doar foaia aia cu datele de asigurare, chiar acum am citit atent de la un cap la altu si nici vorba, la politie nu mi-a spus nimeni nimic de asa ceva, ma gandesc sa nu ma dea firma de asigurari in judecata din cauza acestui motiv ca apoi sa imi fie cerute daune.

                  Comment


                  • #54
                    Stai linistit ca e o procedura de rutina; daca ai asigurare valabila nu ai de ca sa-ti faci griji.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • #55
                      Bine, multumesc mult, m-ai linistit, asta imi mai lipsea.

                      Comment


                      • #56
                        Buna dimineata!

                        Aici as avea ceva de adaugat.
                        In partea de jos a politei RCA sunt specificate unde se gasec conditii contractuale pe care orice asigurat are datoria de ale citi.
                        E drept ca din toti asiguratii nici 1% nu le citesc
                        Dar atunci cand ati incheiat o polita RCA ati facut-o la un agent de asigurari (broker de asigurari). Daca acesta este profesionist atunci iti lasa un nr de telefon adresa, e-mail in vederea unor eventuale consultari ulterioare. Daca nu atunci citesti in ....internet pana nu mai poti.
                        Deci aviz celor care fac acjhizitioneaza politele on-line si se bycyra ca totul e ok si super bine.
                        Eu sunt agent de asigurari dar clientii mei ma suna oricand au o problema, Si e mai corect asa.

                        E o procedura de ...rutina dar care oricand poate sa iti anuleze dosarul de dauna. Asta depinde de inspectorul de daune
                        este totusi o nerespectare a conditiilor contractuale. Asta in orice proces civil este un viciu de procedura care nu poate decat sa faca rau. Viciul de procedura este un element determinant in orice proces judecatoresc.
                        Last edited by Lucian_2011; 15 May 2013, 08:33. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • #57
                          CAPITOLUL IV
                          Obligaiile asiguratului
                          Art. 33. - (1) Asiguratul este obligat să înstiineze, în cel mai scurt timp,
                          asigurătorul RCA cu privire la producerea evenimentului si să precizeze împrejurările cu
                          privire la acest eveniment, iar pe parcursul investigaiilor referitoare la acest eveniment
                          să procedeze în conformitate cu instruciunile primite de la asigurător.


                          Nu vei pati nimic dar trebuie sa ajungi la ei sa dai o declaratie cu privire la eveniment !

                          Comment


                          • #58
                            Originally posted by Lucian_2011 View Post
                            E o procedura de ...rutina dar care oricand poate sa iti anuleze dosarul de dauna. Asta depinde de inspectorul de daune
                            este totusi o nerespectare a conditiilor contractuale
                            Sa fim totusi realişti; nu e un motiv să-ţi respinga dosarul; motivele pentru care se refuză plata ţin de intelegere dovedita, intre parti, de " accidente" aranjate, samd.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • #59
                              pai oricum cred ca o sa dau o fuga la ei, dar mai peste 1 saptamana, intai sa incerc un e-mail sa vad poate rezolv asa?

                              Comment


                              • #60
                                Originally posted by IancuMIC View Post
                                Sa fim totusi realişti; nu e un motiv să-ţi respinga dosarul; motivele pentru care se refuză plata ţin de intelegere dovedita, intre parti, de " accidente" aranjate, samd.
                                Daca suntem "realisti" nu respectam articolul 33 ceea ce e o incalcare a legii
                                Daca suntem indulgenti (ma refer la inspector) atunci este o declaratie pe care cel vinovat o intocmeste iar inspectorul o adauga la dosar astfel incat dosarul sa fie corect intocmit. Si el este supus controalelor.

                                Polita RCA pe langa drpturi ne solicita si indatoriri pe care trebuie sa le respectam

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google