Ajutor, Am Reusit Sa Dau Usa Peste Cap!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ajutor, Am Reusit Sa Dau Usa Peste Cap!

    Sa relatez cat mai pe scurt cum s.a intamplat:
    Am orpit intr.o parcare, sau mai bine spus refugiu, aproape de intrarea in braila... Regulamentar fara sa depasesc marcajul. Nu m.am uitat in oglinda, am deschis usa iar din spate venea un tir, curentul de aer pe care la produs a reusit sa.mi dea usa peste cap... ...mentionez ca si tirul circula regulamentar...
    Rezultatul il vedeti in poze, primele 3 poze, usa afectata, a soferului, iar urmatoarele 3 usa din dreapta, pentru comparatie. Si ca si cum asta n.ar fi tot, imi atinge si broasca de "cui"
    Intrebarea mea este: cum o pot da inapoi pe pozitie?
    Attached Files
    Last edited by nicu_rcn; 17 June 2013, 21:24.
    sigpic

  • #2
    din bolturi si balamale..uitate la ele .
    Un elogiu de trei minute şi o lacrimă de-o clipă nu scuză o neglijare care se măsoară în ani sau decenii.

    Comment


    • #3
      M.ia zis un prieten sa slabesc putin suruburile si sa incerc sa o asez pe pozitie, am zis insa sa intreb sa nu fac vreo prostie...
      Sebi, la suruburile balamalelor te referi sau ai tu alta idee?
      sigpic

      Comment


      • #4
        S-au strâmbat balamalele; aia de pe usă, mai degraba că aia de se prinde pe stâlp pare foarte solida.
        In cel mai fericit cazi scapi cu balamale înlocuite; mi-e greu să cred ca le poţi îndrepta asa usor, la vechea cota.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • #5
          o desfaci cu un torx de 40 si o pui pe pozitie. s-au strambat balamalele. dar cum usa se regleaza cam 7-8 mm o sa o sa fie ca inainte.
          Last edited by vitriol; 18 June 2013, 11:15.

          Comment


          • #6
            Daca ai un tovaras tinichigiu te rezolva in 2 timpi si 3 miscari. Eu nu ma risc sa umblu la reglajele astea fine.
            Deci recomandarea mea este sa alegi un service si o bere pentru persoana in cauza care te va rezolva.
            real power..... diesel power by

            Comment


            • #7
              nicule, de fapt iti trebuie o cheie de 13. eu am desfacut toate usile de tot ,nu ai ce sa dereglezi. o desfaci putin,pui usa pe pozitia care iti convine,dupa care strangi si asta e. daca slabesti suruburile mult o sa-ti fie greu sa ti usa pe pozitie cand o strangi.din ce se vede la tine ar trebui sa o apropi cam 3 mm. spor la treaba.
              Last edited by gaboneygg; 18 June 2013, 21:59.

              Comment


              • #8
                Originally posted by IancuMIC View Post
                S-au strâmbat balamalele; aia de pe usă, mai degraba că aia de se prinde pe stâlp pare foarte solida.
                In cel mai fericit cazi scapi cu balamale înlocuite; mi-e greu să cred ca le poţi îndrepta asa usor, la vechea cota.
                Mi.e teama sa nu ai dreptate, sau mai rau, am vorbit cu streulea la telefon si zicea ca e posibil se se fi strambat din stalp...

                Originally posted by cosmindan View Post
                Daca ai un tovaras tinichigiu te rezolva in 2 timpi si 3 miscari. Eu nu ma risc sa umblu la reglajele astea fine.
                Deci recomandarea mea este sa alegi un service si o bere pentru persoana in cauza care te va rezolva.
                Nu am deloc timp de mers la tinichigiu, doar duminica o am libera si sper ca atunci sa o rezolv...

                Originally posted by gaboneygg View Post
                nicule, de fapt iti trebuie o cheie de 13. eu am desfacut toate usile de tot ,nu ai ce sa dereglezi. o desfaci putin,pui usa pe pozitia care iti convine,dupa care strangi si asta e. daca slabesti suruburile mult o sa-ti fie greu sa ti usa pe pozitie cand o strangi.din ce se vede la tine ar trebui sa o apropi cam 3 mm. spor la treaba.
                Asta mi.a mai zis un prieten sa incerc, sper sa o rezolv asa!

                Asa cum am mai zis, duminica o sa incerc sa o rezolv, sper sa reusesc, o sa va tin la curent, pana atunci astept sfaturi in continuare!
                Va multumesc tuturor pentru ajutor!
                Last edited by nicu_rcn; 18 June 2013, 22:26. Reason: Automerged Doublepost
                sigpic

                Comment


                • #9
                  Balamalele de pe stalp sunt foarte solide; e foarte posibil sa fie afectat stalpul, sau locul unde se prinde balamaua in portiera.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • #10
                    stalpi de la usi fac parte din structura de rezistenta a masinii,se stramba doar la impact,la tine sa strambat usa unde se prind balamalele,are dublura in ia dar este mai slaba decat stalpu,un tinichigiu bun o poate face la loc,dar sa foloseasca ciocan de plastic/cauciuc sa nu lase urme pe balamale/usa

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google