Concediu Medical - Intrebari

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Concediu Medical - Intrebari

    Salutari. Datorita unor probleme medicale, voi fi nevoit ca in septembrie sa mi se faca o interventie chirurgicala la una din urechi. Nu mai stau sa povestesc istoricul medical, ideea e ca este cam a 7-a operatie la aceasta ureche.
    In fine, in primele 7 operatii (care au fost din clasa 1 pana in 2008), nu am lucrat, deci nu m-am izbit de acest lucru, adica concediul medical.

    Acum insa voi fi nevoit sa imi iau concediu medical, insa as dori mai multe detalii. Doctorul care ma va opera, mi-a spus ca vor fi vreo 10 zile de spitalizare, si vreo 10-15 zile de recuperare acasa. Acum nu stiu ce procentaj mi se va acorda la concediu medical, stiu ca sunt diferiti coeficienti, 75%-100%, depinde de afectiune.
    In total, cam 1 luna ar cam trebui sa imi iau, dar ma intereseaza cum se procedeaza, si cam ce procentaj se va da....plus alte sfaturi/idei.
    Interventia chirurgicala se va efectua in septembrie.
    Bineinteles, ca voi intreba si la spital...etc, dar poate stie cineva de aici. Daca ajuta la ceva, salariul BRUT ar fi de 1400 LEI.

    Multumesc anticipat.
    Logan Ambition 1.6 8V

  • #2
    Primele 5 zile de urgenta din cate stiu se platesc cu 100 % restul cu 75 % ... parca asa mi-a dat mie cand am avut nevoie de concediu medical.
    Trebuie sa duci o adeverinta de la angajator medicului de familie (asta ca sa demonstreze ca lucrezi) si apoi medicul iti va elibera si el la randul lui tot asa o adeverinta pentru concediul medical respectiv pe care trebuie sa i-o prezinti angajatorului dupa concediul medical.

    Daca gresesc sa ma corecteze careva
    sigpic

    Comment


    • #3
      Depinde de ce cod de boala da medicul care opereaza.Daca e boala cronica,atunci din start se ia 75%.Daca insa e urgenta,atunci e valabila treaba cu 100% primele5 zile,apoi 75%.Fiind o operatie programata,mai degraba va merge cu 75%.

      Comment


      • #4
        Teoretic, codul ar trebui sa fie 434 sau 435 (mastoidita sau colesteatom).
        Ma gandeam ca la o interventie chirurgicala se da mai mult de 75%, dar se pare ca nu. Urgenta nu este, nu am ce zice...
        Ma voi mai interesa oricum pana atunci....
        Logan Ambition 1.6 8V

        Comment


        • #5
          vezi ca trebuie dusa in primele zile de concediu medical adeverinta aia.
          am colegi care au patit nefacuta sa nu o duca si sa aiba probleme...rezolvate intr-un final dar depinde f mult si de angajator.
          ideea e ca daca brutul e de 1400 real....mai bine iti cauti altceva.

          Comment


          • #6
            Cel mai bine te duci la colegii tai de la Financiar, Personal, sunt mai multe necunoscute in ecuatia data - conteaza in primul rand media veniturilor brute din ultimele 6 luni de zile, codul de boala, nu cel diagnostic indicat de tine (01-boala obisnuita, 06-urgenta) etc.
            Ei iti vor calcula exact si este mult mai simplu

            Foarte probabil ca iti va scadea venitul net cu cca 100-150 lei.

            Sanatate si sa-ti fie ultima interventie!

            Si...te asteptam cu noi date
            Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

            Comment


            • #7
              Originally posted by skd_ozenel View Post
              vezi ca trebuie dusa in primele zile de concediu medical adeverinta aia.
              am colegi care au patit nefacuta sa nu o duca si sa aiba probleme...rezolvate intr-un final dar depinde f mult si de angajator.
              ideea e ca daca brutul e de 1400 real....mai bine iti cauti altceva.
              Brutul e 1400. Dar mai exista si pe langa alti bani plus niste bonuri. Ma rog, nu contează așa mult asta. O sa ma interesez si la doctor sa vad el ce crede, adica il intreb direct cum e cu CM si ce cod se va trece. Angajatorul este foarte ok, la un moment dat spunea nici sa nu imi iau CM, sa stau fara ca ma platesc ei normal...dar dupa a zis ca oricum cat sunt in spital e musai sa iau CM ca asa spune legea. Cat trebuie sa stau acasa...oi vedea eu daca voi mai prelungi CM sau raman cum a zis seful.
              Ideea de ce insist eu sa imi iau CM pe toata perioada, si sper sa fie cat mai mare procentul, ca sa nu imi creez obligatii, si mai tarziu sa aud ca m-au plătit pe naspa....intelegeti? Voi revenii si cu detalii dupa ce vb si cu doctorul, ca odata la 2 săptămâni pana la operație trebuie sa ma duc sa ma curete....

              Originally posted by 77sky View Post
              Cel mai bine te duci la colegii tai de la Financiar, Personal, sunt mai multe necunoscute in ecuatia data - conteaza in primul rand media veniturilor brute din ultimele 6 luni de zile, codul de boala, nu cel diagnostic indicat de tine (01-boala obisnuita, 06-urgenta) etc.
              Ei iti vor calcula exact si este mult mai simplu

              Foarte probabil ca iti va scadea venitul net cu cca 100-150 lei.

              Sanatate si sa-ti fie ultima interventie!

              Si...te asteptam cu noi date
              Sa speran ca va fi ultima. Mersi mult de tot. La fel si tie, sanatate multa.
              Last edited by blanarucristi; 27 June 2013, 19:14. Reason: Automerged Doublepost
              Logan Ambition 1.6 8V

              Comment


              • #8
                legal vorbind ,bonurii de masa nu se acorda in CM ,alte sporurii daca le aveai nici atat in schimb in timpul CM. nu se plateste CAS si zilele state in CM nu se calculeaza la vechime (pensie )

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google