Oglinzi MCV Electrice Si Semnalizare In Oglinda

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Oglinzi MCV Electrice Si Semnalizare In Oglinda

    Salut cititorii

    Am luat de la userul p_raul un set de oglinzi cu semnalizare si comenzile de reglaj functioneaza exact pe dos. Cand actionez stanga, ea se misca dreapta si invers, cand actionez sus ea se misca in jos si invers.

    Am pus ieri niste oglinzi de duster de pe alta masina, iar reglajele erau cum ar trebui sa fie. Se misca normal pe aceeasi instalatie electrica, fara fire mutate/schimbate intre ele. Deci e din motorasul oglinzilor. Azi am desfacut motorasele la ambele oglinzi, firele in mufe corespund ca la oglinzile de duster, configuratia (tablitele) din motoras e identica, dar functioneaza invers.

    Tot mutand firele intre ele (din mufa oglinzii nu de la motoras) la un moment dat functiona ok sus si jos, dar stanga dreapta ori nu functiona deloc, ori se misca pe diagonala (dreapta si sus in acelasi timp, respectiv stanga si jos in acelasi timp).

    Care poate fi problema? Am mai gasit un topic dar era vorba de fire legate invers, aici totul e legat ok, cu alte oglinzi reglajul e 'normal', cand pun oglinzile astea se misca pe dos.
    Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

  • #2
    Am intalnit si eu odata problema asta. Cel mai usor este sa schimbi intre ele firele pe motorase, si sa lasi mufa asa cum este ea.
    GL-22-TOF

    Comment


    • #3
      Si eu am acesta problema dar m-am obisnuit asa. Oglinda de pe stanga este la mine. Eu am pastrat electica originala de pe masina nu am schimbat decat oglinda si carcasa. Am pastrat exact culorile asa cum au fost dar chiar si asa oglinda din stanga este pe dos. Sincer decat sa fac cine stie ce modificari am preferat sa o las asa ca nu o reglez zilnic , mai mult lucrez cu cea de pe stanga cand vreau sa parchezi langa bordura.

      Comment

      Working...
      X
      Anulare DPF
      Politica de Securitate Google