Cum Ne Reglam Instalatia GPL?Cu Ce Softuri?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts



  • cablu gri lambda nu folosit

    landi lambda control system

    Last edited by eastcowboy; 14 October 2013, 06:33. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Ok.Pot sa-l scot usor dar in montaj la ``meseriasi`` firul din sonda care se duce in ecu de benzina este anulat (taiat) si legat fierul care se duce in ecu de gaz.Deci pe benzina numai vede nici o sonda lambda.Trebuiesc legate in paralel firele de la amandoua calculatoare?

      Comment


      • Probabil mai sus ai schema de montaj corecta. Daca nu esti multumit de ea, refa traseul normal al sondei si izoleaza firele de la ecu GPL. Nu au nici in rol functional, doar de diagnoza in reglaje. In functie de zona unde s-au taiat, e posibil sa introduca curenti de la cablajele invecinate. Eu prefer sa nu leg lambda, am cu ce sa vizualizez semnalul ei fara risc de interferente ulterioare.
        Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

        Comment


        • acum functioneaza perfect.Am scos sonda la benzina de tot si am pus direct in ecu de gaz.Problema este ca la recalibrare automata imi vede amestecul foarte bogat.Adica sonda lucreaza intre 0-1 volt iar la mine sta acum si pe gaz si pe benzina la 0,8-0,9 volti.Cam mult cred nu?In decelerare se duce pe 0 volti si in accelerare urca la 1 volt.Ce ma depaseste este cum sa modific tabelul manual.Este vreo problema daca pe benzina nu vede sonda?Creste consumul mult?Multumesc pt raspunsuri.
          Last edited by vyc_323; 14 October 2013, 20:35.

          Comment


          • ALOOOOOOOOOOOOOOO a scris si Alexys mai sus...
            ECU GPL NU FOLOSESTE SEMNAL SONDA LAMBDA...E NUMAI PT VIZUALIZARE !!!!
            Singul ECU GPL care foloseste sonda , cica, este STAG ISA2...
            In schimb tu ai scos de pe ECU benzina unde este o componenta critica pt reglaj amestec...
            DACA nu stii informeaza-te INAINTE de a face prostii...
            Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
            Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

            Comment


            • Fugi d-aici ca poluezi topicul degeaba! Probabil ai intrat aici ca sa aflam si noi cat de priceput esti!
              Degeaba am postat si eu si eastcowboy, ca tot ce te taie capul faci. Daca citeai ce am scris PENTRU TINE SPECIAL CONSUMANDU-MI TIMPUL (acum scriu pentru altii sa nu fie tentati sa faca aceleasi prostii), -ai fi inteles ca SEMNALUL DE LA SONDA LAMBDA NU ESTE UTILIZAT DE ECU GPL, POTI SA BAGI SI MUZICA PE FIR, TOT ASA VA FUNCTIONA. IN SCHIMB ECU BENZINA ARE NEVOIE DE SEMNAL, INCLUSIV LA FUNCTIONAREA PE GPL.
              TOTODATA ECU GPL NU POATE POLARIZA SONDA LAMBDA PENTRU CA ACEL SEMNAL SA FIE CORECT, DE ACEEA DOAR SE MONITORIZEAZA SEMNALUL CU UN SINGUR FIR CARE DOAR CITESTE VALORILE.
              Refa traseul la fire spre ecu benzina, fa o diagnoza la cineva priceput cat de cat, sa vezi ce alte probleme sunt si nu il mai lega la gpl, ca oricum nu iti foloseste la nimic daca nu stii cum trebuie sa se comporte.
              E tare faza ca ai rezolvat-o dar nu merge .
              P.S.: pentru "cunoscatori" - chiar daca unele sisteme pot folosi/modifica semnalul de la sonda lambda in diverse scopuri, nu este cazul aici.
              L.E. moog ai fost mai rapid, tu mai speri ca va intelege?
              Last edited by alexys; 15 October 2013, 15:12.
              Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

              Comment


              • FYI: dupa cite stiu singurul care cica foloseste semnal sonda in "full trottle" e STAG ISA2.
                Mai sant cele cu link OBD dar citesc LTFT si STFL, eventual semnal sonda, dar direct prin OBD nu fizic prin fir legat la sonda.
                In rest mai sant emulatoare de sonda lamba ce pacalesc ECU benzina...

                P.S. Plec de la prezumtia de "nevinovatie"...poate omul citeste si invata...
                Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                Comment


                • Imi cer scuze daca am deranjat.acum incep sa inteleg cum functioneza sistemul.Asa a fost montat in germania instalatia nu am pus eu de capul meu.Din cauza aceasta m-am apucat eu sa rezolv pt ca am mai fost si la un atelier de instalatii gaz nu spun unde ca nu e frumos si dupa o diagnoza , recalibrare , bla bla mi-a mai cerut si bani iar masina mergea mai prost ca innainte.Ca este ecu defect , ca sunt injectoarele si tot asa de aia am intrebat si aici unde gasesc injectoare.Acum am inteles cum este cu sonda lambda si multumesc foarte mult pentru informatii.
                  Inca odata scuzele mele pentru ca nu am inteles exact si multumesc pentru informatii.

                  Comment


                  • Daca mai ai nevoie de informatii, PM si vorbim la telefon...uneori e mult de scris
                    Se pare ca prezumtia de nevinovatie a functionat corect
                    Trist este ca foarte multi montatori nu sant in stare sa depaseasca pragul "dam gauri, punem 2 conducte si vreo 3 piese si gata"
                    Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                    Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                    Comment


                    • RAC ,jos palaria ,esti cineva de la care pot si am ce invata !

                      Comment


                      • Faci "misto" bre!

                        Comment


                        • Nu reusesc sa ii dau de cap.E o problema pe citirea gazelor si pe benzina si pe gaz.Am 3 sonde lambda pe care le-am scimbat si verificat si tot prost merge.Sonda este pusa in calculatorul de benzina si am anulat calculatorul de gaz sa mai citeasca.Beleua este ca osculeaza relantiul rau iar pe gaz da rateuri in continu.Daca scot mufa la sonda functioneaza perfect pe ambele.Este posibil sa aibe ceva calculatorul de gaz si sa imi dea aiurea si pe benzina?Precizez ca toate furtunele au fost luate la mana, toti senzorii verificati , de la debitmetrul de aer pana la senzor clapeta.Poate a mai intalnit cineva beleaua aceasta.Multumesc.

                          Comment


                          • Nu mai bine mergi tu la cineva care are un tester si intelege ceva din parametrii aia? Decat sa tot cuplezi si decuplezi sonde lambda?
                            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                            Comment


                            • Am fost la 2 service-uri si am plecat de acolo cum m-am dus.Mazda 323f din 98 nu are obd sau o conexiune prin care se poate face o diagnoza completa cu citirea parametrilor.Diagnoza este rudimentare cu un simplu led si imi da coduri de eroare pe componente.Daca o sa te uiti in autodata o sa vezi ca este o porcarie de ecu.

                              Comment


                              • VYC unde dreacu ai 3 sonde ? Ai 2 evacuari pe cite 2 cilindri ?
                                La tigaile (Mazda) de dupa 2000 au 2 sonde...cum dreacu ai tu 3 ? Parca e Euro 2-3 nu ?
                                Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                                Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google