Asigurare Pe Numele Bunicii?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by Razvy View Post
    Pacco, faci asigurari la astra degeaba! Nu cred ca loganul tau are peste 10 ani, ca sa nu-i poti face casco!
    Legat de procura, cei care ati comentat mai devreme de ea, cititi legea mai bine! Ultima oara cand am citit-o scria cu negru pe alb ca pentru rudele de grad 1 (sot/sotie, copil/parinte) nu trebuie asa ceva!
    Daca nu puneam link mai ziceam. Daca nu mergeam recent la inmatriculari, poate ma mai gandeam. Dar in fata mea era un tip cu procura de la tatsu care facea si el ce se ooate face ia inmatriculati auto, dar in numele lui tatsu.
    Nu stiu la ce lege te referi, eu vorbesc de militie si cerintele lor. Si cerintele lor clar ca nu pot fi contra legii si sunt afisate pe toti peretii la inmatriculari si pe tot netul.
    Last edited by mr.K; 8 June 2013, 22:12.

    Comment


    • #32
      Mda, sa ma mai mir de ce platesc mai mult la RCA in fiecare an desi nu am daune? Evident, pentru ca toti aia cu daune le au pe alte nume.
      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

      Comment


      • #33
        Pentru ca inca nu ai 30 de ani. E principalul factor. Varsta, capacitatea cilindrica, putere, marca. Cam astea sunt criteriile care influenteaza pretul.
        sigpic

        Comment


        • #34
          In curand se va trage raspunderea soferului, nu doar a posesorului de masina!
          Si ar fi o reglementare normala pt ca masina nu se conduce singura, ci este condusa de pix.
          Cu alte cuvinte, daca vrei sa conduci masina lui tac-tu, trebuie sa ai tu asigurare pe masina respectiva, nu tac-tu. Sau, sa te puna ca la casco!

          PS: generali nu mai face RCA

          Comment


          • #35
            Bine ar fi ca RCA sa fie calculat in functie de vechimea permisului si nr daune raportat la km parcursi. Asa ar fi cel mai corect. Cei responsabili, fara daune, sa fie rasplatiti.
            Am permis de 5 ani, am peste 150.000 km parcursi, 0 daune si am facut un calcul la rca si daca aveam Logan-ul pe numele meu plateam 780 lei/an. Iar tatal meu, are permis de 4 ani, are 2 daune la activ si plateste 330 lei/an.
            sigpic

            Comment


            • #36
              Eu am un logan 1.4 din 2004, azi am platit 600ron pe rca pe un an la asirom. Am 27 de ani si nici dauna ever in 3 ani.
              Mi se pare bataie de joc. E incredibil de mult! Nu bag in masina banii pe care ii bag in asigurari in conditiile in care merg super atent.

              Vreau sa trec masina pe numele maicamii, ea nu are carnet. Cum se face asta?
              Sa fac prin act de donatie, sau daca fac prin contract v-c trebuie sa platesc taxa aia verde/de prima inmatriculare (n-a fost platitata)?
              Laureate albastru Egee.

              Comment


              • #37
                Sa fac prin act de donatie, sau daca fac prin contract v-c trebuie sa platesc taxa aia verde/de prima inmatriculare (n-a fost platitata)?
                1200 de euro timbrul de mediu la prima reimatriculare. Stai calm.

                Am 27 de ani si nici dauna ever in 3 ani
                Felicitari! Inca 4 ani si vei intra in categoria de varsta care statistic implica incredere mai mare din patea ssiguratorilor.
                Cat despre 3 ani... extrem de putin ca vechime RCA.
                600 de lei e acceptabil la o companie de 2 lei gen ASIROM.
                Last edited by mr.K; 23 November 2013, 21:51.

                Comment


                • #38
                  Originally posted by mr.K View Post
                  Felicitari! Inca 4 ani si vei intra in categoria de varsta care statistic implica incredere mai mare din patea ssiguratorilor.
                  Cat despre 3 ani... extrem de putin ca vechime RCA.
                  600 de lei e acceptabil la o companie de 2 lei gen ASIROM.
                  1. Sper ca peste 4 ani nu voi mai fi in tara.
                  2. Asta e, nu m-am nascut in masina. Si nici n-am fost superpasionat de condus. Oricum cred ca in astia 3 ani am mers mai mult decat altii in 5.
                  3. Nu mi se pare chiar daca e firma de 2 lei (pana acum am avut la uniqa si astra dar ei au scumpit masiv)

                  Pana la urma ce sa trebuie facut, donatie, contract v-c?
                  Laureate albastru Egee.

                  Comment


                  • #39
                    mostenire ! )

                    glumesc. donatie nu se poate , v-c nu - pentru ca platesti rca ani buni cu 1200Euro, deci drumuri bune in continuare ...
                    ps: ar mai fi varianta bulgarica , dar pt motoare mici (impozit mic) nu se merita.
                    pps: si pe mine ma seaca faptul ca am trecut o masina pe numele nevestemii si nu are 30 de ani. si taxa recuperata ...
                    o/____\o
                    (i)
                    .........

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google