Cum mergeti cu Loganu'?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vantul a fost oribil in special pe bucata de centura de la iesirea din Sibiu si pe cateva portiuni dupa, pana am trecut dealurile in partea cealalta. N-am mers peste 100-105. Masina o lua intr-o parte si-n alta instantaneu la cate-o rafala de vant. Uragan in toata regula.
    sigpic

    Comment


    • Or fi zone in tara unde poti merge cu 140km/ora, in aceasta perioada.
      Am fost ieri spre Tecuci si vreau sa va spun peste 100km/ora nu puteai merge in siguranta; pe unele sectoare de drum, desi erau "la negru", vantul puternic te impiedica sa stapanesti masina (aceea senzatie ca nu ai control), iar pe unele sectoare era zapada batatorita, sau suluri la travers pe portiuni de 20-30m, pe care daca nu le vezi la timp, te-ai ars.
      Asa cum spuneam si mai sus, merg in functie de trafic si conditiile drumului; de teribilisti sunt satul sa-i vad la stiri.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Sunt destule zone unde poti merge in ''regim de autostrada'' cand traficul permite. Desi ardelenii au reputatia de oameni calmi, care nu se grabesc, te asigur ca avem talpa mai grea decat restul.
        De multe ori traficul merge in 120-130 kmh pe segmentul Sibiu_Brasov, asa ca vrei nu vrei, mergi rapid. In localitati se circula cu viteze de bun simt.

        Regula de baza este sa nu mergi mai tare decat distanta in care poti opri in siguranta, raportata la cata vizibilitate ai inainte. Apoi intervine traficul.
        sigpic

        Comment


        • Originally posted by IancuMIC View Post
          era zapada batatorita
          Pe zapada batatorita poti merge lejer cu suta...vezi exemplu' tarilor nordice unde deszapezirea nu se face ca la noi (unde s-a creeat o adearata isterie generala pa subiectu' asta) 'la negru".
          Personal, mi se pare mai nasol de mers pe rafale de vant puternice vs. zapada batatorita.

          Comment


          • Da, conditia e sa fii numai tu pe sosea; zapada aceea batatorita care alterneaza cu portiuni la "negru", e cea mai mare capcana. Mai bine un pic mai tarziu la destinatie, decat foarte tarziu.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Originally posted by dr_mke View Post
              Desi ardelenii au reputatia de oameni calmi, care nu se grabesc, te asigur ca avem talpa mai grea decat restul.
              ...sa nu exageram totusi Apropos, cu ce consum ai iesit?

              @IancuMIC,
              Daca alterneaza si nu e uniforma, da, clar e inselatoare si poate crea capcane.
              Io ma referea la situatia ideala in care ai doar zapada batatorita.
              Last edited by Kojak; 2 February 2014, 22:03. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Pe zapada batatorita se merge foarte fain.

                Consum ? Pusesem un link: 8,6 % cu Vmed 95 kmh.
                Last edited by dr_mke; 2 February 2014, 22:09. Reason: Automerged Doublepost
                sigpic

                Comment


                • Asa e, mi-a scapat din vedere.
                  N-ai si consum instant pe CB?

                  Comment


                  • Nu, colectie 2, fara consum instant. La 160 kmh iti zic eu precis, ca-i catre 10%.
                    sigpic

                    Comment


                    • Doar atat??!
                      Io la 1.4 al meu lesinat, la 160 am 12-14 la suta pa instant, fct. de declivitate si vant mai ales.

                      Comment


                      • La 180 kmh constant, inghite ~16%.
                        sigpic

                        Comment


                        • Cu ce benzina alimentezi, banuiesc ca CO 100 la drum lung?

                          Comment


                          • De regulă RomNămol Efix 95. Astăzi, din întâmplare, OMV de 95.
                            sigpic

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google