Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Acest contract de comodat are o valabilitate. Dupa expirarea valabilitatii, trebuie reinnoit. Exista optiunea de a putea vinde masina in alta tara?

    Comment


    • Contractul de comodat se poate face pe toata durata de functionare a masinii, nu asta-i problema, totul se specifica prin clauze contractuale (reciproc avantajoase).

      Poti sa vinzi masina oriunde vrei tu - fiind pe numele mamei trebuie sa vezi care e legislatia tarii in care vrei s-o vinzi.

      Comment


      • Daca vreau sa vand o masina fabricata in 2007 pentru care am platit cand am cumparat masina (de noua) o taxa de 160 euro dar am aruncat chitanta, cum se procedeaza?

        Comment


        • Trebuie sa iei de la ANAF o adeverinta ( formular special, il gasesti la ei ) in care scrie ca ai platit taxa, suma de ...( daca ai platit ) daca nu scrie "masina nu are taxa platita" Te gaseste in baza lor de date ( cica au o baza de date...[ ? ])
          Oricum cumparatorul iti va cere aceasta adeverinta, nu face actele fara adeverinta aia.
          Daca face fara adeverinta, isi asuma un risc, treaba lui...

          Comment


          • buna ziua, am urmatoarea intrebare daca careva ma poate indruma: masina e fabricata in dec. 2006, prima inmatriculare in dec. 2006(nu se platea taxa), urmatoarea inmatriculare martie 2010, se platea sau nu taxa de inmatriculare, taxa de mediu/poluare??? cum pot eu afla daca are sau nu platita aceasta taxa??
            multumesc!

            Comment


            • Nu o are platita.
              In 2010 nu se platea taxa de poluare / timbru de mediu pentru masinile cumparate deja inmatriculate in Romania.
              If it ain't broke, don't fix it!

              Comment


              • Multumesc Niki

                cred ca doar din 2012 s-a perceput aceasta taxa...
                Last edited by catalintal; 8 May 2014, 09:40. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Din 2007, dar pentru masinile cumparate noi din tara sau pentru sh-urile aduse din afara.
                  If it ain't broke, don't fix it!

                  Comment


                  • Incepand cu 01.01.2013 sa platit taxa pentru masinile deja inmatriculate in Romania care la prima inmatriculare nu platisera aceasta taxa.

                    Comment


                    • Originally posted by MARIUS_BR View Post
                      Incepand cu 01.01.2013 sa platit taxa pentru masinile deja inmatriculate in Romania care la prima inmatriculare nu platisera aceasta taxa.

                      multumesc, acum am inteles.

                      Comment


                      • Originally posted by bogdan_cr View Post
                        Trebuie sa iei de la ANAF o adeverinta ( formular special, il gasesti la ei ) in care scrie ca ai platit taxa, suma de ...( daca ai platit ) daca nu scrie "masina nu are taxa platita" Te gaseste in baza lor de date ( cica au o baza de date...[ ? ])
                        Oricum cumparatorul iti va cere aceasta adeverinta, nu face actele fara adeverinta aia.
                        Daca face fara adeverinta, isi asuma un risc, treaba lui...
                        Multumesc pentru raspuns.

                        Comment


                        • in ianuarie 2007 se platea taxa asta de prima inmatriculare pt auto nou? are cineva idee?
                          multumesc
                          Keep walking...

                          Comment


                          • in ianuarie da, dar in perioada aia e mai complicat, pt ca daca de exemplu masina era cumparata pe 15 decembrie 2006 si nu ai avut timp sa o inmatriculezi erai scutit, chiar daca inmatricularea era dupa 1 ian 2007(cand cumparai o masina noua astepti 1-2 sapt sa iti vina cartea masinii)

                            cel mai bine mergi la anaf faci cerere si acolo vei afla exact starea taxei privind masina ta.
                            Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                            Comment


                            • Salut baieti !

                              As dori sa cumpar un logan 2005-2006 care nu are taxa platita.
                              Ce as putea face ca sa nu mai platesc taxa de inmatriculare/timbru de mediu sau cum ii mai zice acum, procura/contract de comodat ?!

                              Ar fi ceva ilegal, daca fac contract de vanzare cumparare intre mine si proprietar, o scoate de la circa financiara si o bag pe numele meu la finante si atat ?!
                              Amenzile vin pe numele meu, ori tot pe numele celui care se afla pe cartea de identitate ?!
                              Last edited by PrietenCuTine; 6 June 2014, 09:51.
                              sigpic

                              Comment


                              • Depinde de amenda: daca esti oprit in trafic pentru depasire viteza, normal ca procesul verbal va fi pe numele tau, ca sofer.
                                Amenzile pentru lipsa rovinieta se trimit la adresa din talonul masinii.
                                Alte amenzi care nu implica oprirea in trafic a masinii, gen parcare neregulamentara, ajung tot la adresa din talon.

                                Asigurarile vor fi pe numele celui din talon. Sunt destul dezavantaje, daca nu iti e o persoana apropiata.

                                Ar fi ceva ilegal, daca fac contract de vanzare cumparare intre mine si proprietar, o scoate de la circa financiara si o bag pe numele meu la finante si atat ?!
                                Tu ce crezi? Legal sau ilegal nu implica jumatati de masura.

                                Nu stiu de ce nu esti lamurit, parca nici masina ce o detii nu e pe numele tau, deci...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google