As Vrea Sa Plec Cu Masina In Grecia

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    aseara am ajuns de la greci.statii gpl sunt incepand din serbia,macedonia,grecia la greu.sunt mai dese ca si in romania.la macedoneni este mai ieftin ca la noi si la sarbi mai scump

    Comment


    • #62
      Frati golanari, am si eu o intrebare pentru cei care ati mai fost pe dincolo la mare.
      Unde ar fi mai ok sa merg, la Budva, Pu|a, sau Corfu/Thasos ?

      In cazul in care nu am postat unde trebuie, rog un verzui sa mute postul.

      Comment


      • #63
        salut...vad ca nu sa mai scris de mult in acest thread...vreau sa plec in Grecia la sf lunii iunie, mai exact in Zakynthos, am facut eu niste investigatii cu traseul cu taxele, ora feribot, cu cine merg si cu cine nu ) daaar as dori sa aflu de la voi mai multe detalii in ceea ce priveste drumul pana acolo, am aflat ca la un mers linistit sa zic 100-130km/h se fac cam aprox.18 ore cu scurte pauze, avand masina pe gpl ma intereseaza daca gasesc pe traseul meu si statii gpl mai ales in grecia, in bulgaria banuiesc ca sunt la lukoil, shell si ce taxe mai trebuiesc platite...va multumesc si astept parerile voastre exprimate de cei care au fost pe traseul asta

        Comment


        • #64
          STATII DE BENZINA DESTULE. SPROAPE IN ORICE LOCALITATE CATE 2-3 majoritatea au si gpl taxe de autostrada, de cateva ori nu, nu sunt mari 2-4 eur la bulgari rovigneta nuai in euro sau leva, nu o sa gasesti sub 7 zile. in Bulgaria atentie la viteza stau la pinda gaborii mai ceva ca ai nostri. cand apare limitare de viteza, nu o sa mai apara si semnul se sfarsit limitare.

          Comment


          • #65
            Originally posted by sandudeva View Post
            aseara am ajuns de la greci.statii gpl sunt incepand din serbia,macedonia,grecia la greu.sunt mai dese ca si in romania.la macedoneni este mai ieftin ca la noi si la sarbi mai scump
            @cata89ro2000: Aveai informaţia doar trei posturi mai sus!

            Comment


            • #66
              Ce va mai place...shaorma!
              Din postul indicat de tine reiese ca in Grecia sunt statii GPL la tot pasul si nu ai de ce sa iti faci probleme!
              Ei afla ca nu e deloc asa- in Grecia GPL ul e destul de rar si scump!
              Fa ti temele de acasa cu sarguinta, calculeaza ti kilometri si noteaza ti unde ai putea gasi GPL in Grecia pentru ca nu e asa usor!
              Uite aici harta
              All you need to know about LPG in Greece. Map of LPG stations in Greece, list of LPG stations in Greece, LPG prices in Greece, LPG adapters in Greece.

              Cel mai bine cand iesi din Bulgaria la ultima statie disponibila (la fel- vezi pe acest site unde e ) sa faci plin benzina- plin gaz ca asa mai scutesti din costuri.
              Din ce imi aduc aminte in Grecia GPL u se apropie de 1 EUR/litru.

              Ca o paranteza pe langa Larissa am iesit special de pe autostrada ca sa pun GPL (ce e drept sunt semnalizate statiile ) si cand ajung acolo...grecul dormea (s-a dus nevasta sa sa il trezeasca). Am asteptat vreo 20 minute si ...pauza. M am enervat si am plecat.(era cam 7 dimineata).

              De asemenea eu in locul tau m-as duce pe la Veliko Turnovo- nu pe Sofia. Treci la greci pe la noul punct de frontiera deschis in sept anul trecut (nu mai retin cum se numeste dar il gasesti cu gogu) si apoi ai autostrada pana la destinatie.
              Pe Veliko Turnovo daca pleci pe la un 1 noaptea din Bucuresti mergi blana- nu e nimeni pe drum nici macar politie.
              Eu la 12 npt ieseam din Bucuresti si la 4 dimineata intram in Grecia pe la Svilengrad.(inca nu era noul punct deschis)- in conditiile in care m-am mai si oprit in Giurgiu si apoi in Blg pentru alimentare. Atentie ca la un moment dat e o curba foarte stransa pe un drum cu care de obicei mergi cu 130- eu era sa o ratez )))))))
              Daca mai ai nevoie de informatii sa spui.
              Saab 9-5 Aero

              Comment


              • #67
                In thassos nu exista statii gpl.
                Exista pana sa iei feri, iar costul este de 0.9 euro.

                Comment


                • #68
                  @Cezar - unde mai exact ai gasit langa ferry?
                  Eu am gasit la vreo 15 km - am mers inainte nu am facut stg spre ferry , apoi undeva dr si acolo am gasit. Oricum dosit.
                  Saab 9-5 Aero

                  Comment


                  • #69
                    N-am gasit eu am vazut pe la 30 km de feri. De aceea de 12 nu stiam.

                    Comment


                    • #70
                      inca o intrebare...banuiesc ca la bulgari platesc in euro (gpl) sau leva lor ?

                      Comment


                      • #71
                        Cel mai avantajos pentru tine este să plăteşti în Leva, la Euro îţi calculează un curs de te doare capul.

                        Comment


                        • #72
                          avantajos e sa platesti direct cu cardul. nu-ti mai bati capu' sa schimbi in leva.
                          io de fiecare data cand am tranzitat BG asa am procedat si a fost f. ok.
                          de ce sa ma incarc inutil cu leve.
                          doar la granita am platit rovineta lor direct in euro, la fel si taxa de pod (nu acceptau lei, doar leve sau euro - vb. de partea BG)
                          Last edited by Kojak; 26 May 2014, 15:36.

                          Comment


                          • #73
                            Originally posted by Kojak View Post
                            avantajos e sa platesti direct cu cardul. nu-ti mai bati capu' sa schimbi in leva.
                            Este şi aceasta o variantă, dar cursul de schimb nevaforabil rămâne. Însă cum spune şi colegul Kojak, avantajul este că nu mai rămâi încărcat inutil cu Leva.

                            Comment


                            • #74
                              Originally posted by eugenmanea View Post
                              @Cezar - unde mai exact ai gasit langa ferry?
                              Eu am gasit la vreo 15 km - am mers inainte nu am facut stg spre ferry , apoi undeva dr si acolo am gasit. Oricum dosit.
                              Gpl gasesti cum vii din drama spre keramoti, nu pe hautostrada
                              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                              Comment


                              • #75
                                Acum am ajuns acasa din Grecia. Vesti bune pentru gazari- grecii au inceput sa mai lase mandria si sa se dea pe gaz, cu toate ca inca e scump. Pentru Thassos- se poate alimenta la Omv inainte de Makaza (pret app 2.7 Ron) apoi in drum spre ferry dp ce iesi de pe autostrada. Pret 0.89 Eur. Se gaseste gazsi pe insula un pic dupa Aliki inspre Potos . Pret 0.92 Eur.
                                Saab 9-5 Aero

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google