Difuzoare Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by Dule View Post
    A-ti auzit cv de difuzoarele Phase? mai exact Evolution PCS 130.20? ms.

    Date tehnice:

    Principiul: sistem component al 2-way
    De manipulare putere nominală: 65 W
    Sarcina maximă: 110 Watt
    Impedanta: 4 Ohm
    Frecvență cut-off mai mic: 36 Hz
    Superioară de frecvență cut-off: 30.000 Hz
    Sensibilitate: 91 dB
    Caracteristici: Sturdy coș de aluminiu turnat sub presiune de 19 mm tweeter de crossover extern cu tweeter și PTC protecție tweeter surround de cauciuc extrem de flexibil ceramic con injecție pol crom capton (traducere cu Google Translate)

    Link: http://www.271268.de/pd396131595.htm?categoryId=23

    Va multumesc
    Mie mi-au fost recomandate cu aproximativ 4 ani in urma difuzoarele InPhase, dar nu le-am auzit personal. Ulterior am renuntat sa fac modificarea. Cerusem un sfat pentru difuzoare coaxiale cu diametrul de 13 cm alimentate direct de la aparatul de radio. Bugetul era 200 lei. Mi s-a spus InPhase dar nu mai tin minte tipul. Imi amintesc doar ca aveau conul sau membrana (nu ma prea pricep) din matase.
    Last edited by abc; 14 April 2014, 14:21.

    Comment


    • #32
      Originally posted by Dule View Post
      Le-am ascultat si sunt slabe. Mai slabe ca cele stoc. ..................................
      Daca ai hu stock, iti spun ca aproape orice difuri ai pune se va auzi mai slab decat cele stock, nu mai rau calitativ, dar ca volum va trebui sa umbli mai sus fata de cele stock.

      Pt o auditie mai buna nu te incapatana cu difuri pe 13 cm, pune de 16-17 cm si pe fata.
      Crede-ma ca sunt patit, asa am fost si eu axat numai pe 13 cm (cica sa nu-mi fac de lucru), am schimbat doua randuri de difuri pe 13 cm... si pana la urma am pus de 17 cm...bani cheltuiti de pomana, un set le-am si facut cadou.

      Ca sistem daca te poti intinde catre 400 lei te poti uita si la astea

      / sistem difuzoare 2 componente diametru woofer: 16,5 cm putere RMS: 50W putere Max: 80W impedanta: 4 ohmi raspuns in frecventa: 50-18.000 Hz sensibilitate: 91 dB (1W/1m) tweeter: 16


      sau astea

      Difuzoare auto HERTZ Dieci Be Loud! Din pasiune pentru sunet: boxe  masina audio


      PS: daca ai HU stock sa te gandesti si la asta pe viitor sa-l schimbi.
      Dar e ok daca vrei sa schimbi numai difurile pt inceput.

      Comment


      • #33
        M-am razgandit Deci...HU am Pioneer X3500UI merge beton, prin Octombrie am antifonat masina cu Silent Coat, si am primit niste beneficii la muzica. Pot asculta mai tare fara sa distorsioneze...bun, pana aici e totul ok...azi m-am apucat si din materialul ramas (o coala) am pus la toate difuzoarele unde vine prinderea. Am pus pe tabla o patratica 1/1 cm de Silent Coat, pe capacul acela din interior de plastic, si pe capacul de exterior al difuzoarelor. Vreau sa va spun ca este o diferenta foarte mare de sunet. Mult mai tare pot asculta la difuzoare fara sa distorsioneze. Nu mai vreau sa le schimb pt ca sunt extrem de multumit de ele. Asa ca...inainte sa va schimbati difuzoarele stoc, mai bine va antifonati bine masina. Nu inteleg un lucru...difuzoare bune se aud mult mai bine in aer liber, sau intr-o incinta de subwoofer, iar cand le pun la masina sunt pocnitori. Culmea culmilor...difuzoare stoc si au un bas de si eu ma mir de ele....si sunt si din carton:|...Multzam mult de sfaturi.

        Comment


        • #34
          Eu pe loganul meu am casetofonul original si boxele originale pe 13cm.
          Cati W au boxele si casetofonul cat duce?As vrea sa inlocuiesc doar boxele, dar nu prea stiu ce sa cumpar.Aveti recomandari?Sa fie tot pe 13 cm.


          ///Am citit pe forum ca originalele au 15W.

          Comment


          • #35
            Boxele au vreo 15 w RMS iar cd playerul vreo 4x10 RMS aproximativ...Nu merita sa schimbi doar boxele! Mai bine schimbi cd playerul si lasi boxele astea...
            MY CLA

            Comment


            • #36
              In spare cu ce se poate taia?Sa maresc locul la boxe

              Comment


              • #37
                Pentru ce? Daca vrei sa pui de 16,5 sau 6x9 exista inele din MDF si nu este nevoie de alte modificari...
                MY CLA

                Comment


                • #38
                  Originally posted by Dule View Post
                  ............. Nu inteleg un lucru...difuzoare bune se aud mult mai bine in aer liber, sau intr-o incinta de subwoofer, iar cand le pun la masina sunt pocnitori. Culmea culmilor...difuzoare stoc si au un bas de si eu ma mir de ele....si sunt si din carton:|...Multzam mult de sfaturi.
                  Asta e treaba cu habitaclul masinii si incinta difurilor, nici una nici alta nu ajuta la un sunet bun, de asta in camera ai un sunet mai placut cu aceleasi difuri, acelasi volum.

                  Difurile stock nu au o fidelitate nemaipomenita, dar intr-adevar au un bass placut/un raspuns bun la joasa frecventa, mult mai bun decat alte difuri de 13 de pe piata.
                  Ca ex. am avut JVC-uri pe 13 cm- V520 daca imi aduc bine aminte - petarde fata de difurile stock, fidelitate ceva mai buna, dar jalnice la bass.
                  Apoi le-am inlocuit cu niste Sony tot pe 13 cm din aceeasi gama de pret, acelasi rezultat - petarde.

                  A treia incercare a fost cu noroc, sistem difuri pe 17 cm, alta treaba instant, am mai pus si o statie 4x60W si aia e... )

                  Comment


                  • #39
                    Poti sa-i spui ce vrei, el tot nu pricepe ca nu poti avea frecvente joase, cu difuri de 13 cm.
                    sigpic

                    Comment


                    • #40
                      Te contrazic, se poate. Cu inele MDF si cu magnet imens.. desi tot nu se compara cu 16,5 dar tot e ceva.
                      "Roata, chiar de-ar fi pătrată, tot se-nvârte, câteodată." - N. Guţă
                      Ca tratament general contra durerilor, recomand Xanax. Ramai cu durerea de p#!@

                      Comment


                      • #41
                        Eu stiu ce aud. Chiar am melodii unde basul se simte foarte foarte bine pe difuzoarele stoc. Chiar ma mir cum de se aude asa de bine. Voi stiti parerea voastra...eu pe a mea

                        Comment


                        • #42
                          Confirm bass-ul decent pe difuzoarele stock, si un sunet ok cu tweetere in paralel cu ele(singure n-au nici o treaba cu inaltele), problema e la volum crescut(se duc in nas), de-asta nici nu ma grabesc sa-mi iau alte difuzoare aftermarket, merge si-asa.
                          Pioneer de 13 cm pe playerul stock(de Duster) suna ca naiba pe partea de bass, si experimente am facut destule in trecut cu diverse combinatii(ovale, 13 cm, 16,5).
                          Voi monta niste ovale probabil cand o sa crape astea de pe spate, dar puse tot pe playerul stock.
                          A, sa nu uit, am avut si boxe de 16,5 cm pe portiere montate profesionist cu inele MDF in trecut si tot n-aveau bass multumitor, boxe Ground Zero, JBL, Blaupunkt, etc, cred ca isonorizarea conteaza cel mai mult si probatul lor.
                          Boxe care suna foarte bine din punctul meu de vedere sunt DLS 269 cred(vechi dar suna excelent pe Logan).

                          Comment


                          • #43
                            Sistemul de fabrica a fost "calibrat" sa sune intr-un fel cat mai decent din niste solutii ieftine. Orice schimbi in ecuatie poate dezechilibra sistemul. Concret pui difuzoare mai bune dar efectul este ca ai scazut in presiune acustica sau bass pentru ca playerul nu mai are curent sa le miste dinamic, pui un player mai puternic dar vibreaza usile si sunetul e de slaba calitate pentru ca antifonarea numai face fata si tot asa. Concluzia e ca daca nu ai bani si chef de modificari mai serioase , cu un set de difuzoare coaxiale montate in locul celor OE nu faci mare lucru ba chiar poti sa scazi. Adaugarea unor tweetere (nu piezo) o recomand si eu.
                            Piese premium Dacia Logan, Sandero, Duster
                            Consumabile tinichigerie/vopsitorie IXELL,piese schimb

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google