Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • DS_urile mele arata asa dupa 34.000 km ! Premier erau praf deja la km astia

    Drept este ca ultima oara cand am avut discurile rosii, a fost saptamana trecuta
    sigpic

    Comment


    • Originally posted by IancuMIC View Post
      Zilele acestea am inlocuit si eu placutele de frana de origine, care m-au slujit mai bine de 73.000km.
      Va propun si cateva cadre.
      Cum se comporta aceste placute nea Iancu, franeaza la fel ca cele originale ? Vreau sa le schimb si eu din nou cu acest model, am schimbat acum ~ 1500 km placutele originale cu TRW GBD400 si nu franeaza ca inainte !
      Pe cele originale scrie Ferodo FDB1816 si mai jos TRW
      Multumesc.
      sigpic

      Comment


      • Impresia dupa vreo 900km. e ca agata un pic mai bine la franare violenta, iar pedala e un pic mai ferma si asta se simte inca de la prima ciupire. E foarte adevarat ca schimbarea placutelor a coincis cu inlocuirea anvelopelor de vara, Eco5 care sunt aproape noi.
        Nu scartiie absolut deloc si nici n-am vazut sa scoata mai mult praf pe jante, fata de cele de origine.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Multumesc de raspuns, ma intereseaza sa fie macar ca cele orginale , daca sunt mai bune nu ma supar
          Dupa cum ziceam cu TRW GDB400 franale nu sunt ferme ca inainte si cu cat e mai cald afara sunt tot mai "lesinate".
          sigpic

          Comment


          • Salutare. A folosit cineva placute de frana allied nippon??? Sau daca aveti cunostinte care au folosit si aveti vreun feedback despre ele, va rog sa-mi spuneti si mie.
            Mersi.
            Ps la un logan 1.4 vreau sa le folosesc.

            Comment


            • nu mai bine iei ceva cunoscut testat si paratestat si cu rezultate bune...

              Comment


              • Salutare

                In curand vreau sa schimb placutele de frana si odata cu ele si discurile.
                Din poza de mai jos, care ar fi combinatia cea mai buna?

                La discuri m-am hotarat, am nevoie de un sfat pt placute.

                Multumesc

                Mentionez ca nu am un stil de condus foarte sport sa spun asa si nici nu merg cu masina incarcata f des. Cele mai multe drumuri le fac in oras.
                Attached Files
                Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
                My ride

                Comment


                • Discurile sunt subtiate rau, sau ovale, iti bate la franare sau?

                  La discuri eu am pus TRW, foarte ok (le am de vreo 4 ani si vreo 70000 km, nici o problema) la placute nu TRW, mai citeste p-aci ce au pus colegii din gama Ferodo (daca vrei Feorodo, ca se poarta).

                  Comment


                  • Cand am fost de mi-am schimbat lichidul de frana si reglat sabotii, mi s-a recomandat ca la urmatorul schimb de placute sa schimb si discurile.

                    Placutele mele de frana sunt acum tocite total neuniform, discurile nu au suprafata de franare 'perfecta', sunt pline de canale, iar la o franare mai brusca din viteza mai mare imi tremura volanul si se aude un sunet metalic.

                    Discurile au 85kkm, nu cred ca e o idee prea rea sa le schimb.
                    Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
                    My ride

                    Comment


                    • In poza atasata sunt doua tipuri de placute care reprezinta o alegere destul de proasta.
                      TRW GDB 400 sunt pentru Logan fara ABS, conform catalog TRW iar GDB 1634 sunt pentru ABS. Daca o sa cauti impresii despre GDB 400 o sa gasesti multe nemultumiri.
                      La Ferodo, FSL-urile sunt slabe. Mergi pe FDB.
                      Problema e ca FDB si TRW1634 sunt mai scumpe.

                      Comment


                      • 115 lei cat costa un set de ferodo 1781 tot pe acelasi site nu e o avere
                        discurile alea pline de la trw sunt ok in combinatia respectiva, franarea va fi cel putin la fel de eficienta ca una stock.
                        daca tot schimbi franele e pacat sa nu iei ceva bun, 30-40.000 km cat tine fdb1781 merita cu varf si indesat 50-60 de lei in plus fata de o pocnitoare de 60 lei setul
                        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                        Comment


                        • Absolut de acord.

                          Comment


                          • Da nu mai bine pune placute ATE la 103RON setul si discuri ATE la 123RON/bucata de pe acelasi site?

                            Plangeri de Ferodo/TRW am tot auzit, dar de ATE mai putin.

                            Comment


                            • Normal ca se merita ATE discuri+ATE placute.

                              Comment


                              • Eu o sa pun, mai spre iarna asa, discuri ATE + placute TRW GDB1634.
                                Discurile de pe masina au 18,5mm grosime, nu au ajuns la limita de 17,7 insa le voi inlocui pt ca sunt ruginite pe interior.
                                Acum am discurile de origine cu care a venit masina + placute Ferodo FDB845. Franeaza bine.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google