Logan 1.2 16v Vs Chevrolet Aveo 1.2 8V !

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • aveo e ala cu roti pe 11...pardon, pe 13?

    mergi pe dizalu' de la logan!

    Comment


    • Originally posted by timcea View Post
      ce alegeti intre logan 1.5 dci + soft = 94 cai si chevrolet aveo 1.2 ? in sensul puterii
      1,5 dci.
      Originally posted by iulianyyy View Post
      Spre deosebire de multi dintre cei care au incarcat paginile acestui "vs" eu va scriu in cunostinta de cauza despre ambele masini intrucat detin un Chevrolet Aveo 1.2 si am ca masina de servici un Logan 15 dci ph2.Facand exceptie de comparatia motoarelor ca nu bate unu' cu altu' va pot spune ca ambele masini sunt pe aceeasi lungime de unda.Raportat la tinuta de drum i-as da un plus lui Aveo intrucat se aseaza mult mai bine pe sosea,vorbesc de drum lung nu pana la piata in oras ocolind gropile,cu Loganul am avut cateva experiente ciudate in depasiri mai "de ultim moment" in care se cam balanseaza(asta e rezultatul garzii la sol mai mari aviz colegului "abc-Mie nu-mi place la Chevrolet faptul ca are roti cu diametrul mai mic decat la Logan iar garda la sol este mai mica."- pe el cred ca l-ar multumi un monster truck).Tinand cont de spatiul interior Logan-ul este mult mai incapator mai ales ca ofera un spatiu foarte multumitor pasagerilor din spate.Costul de revizie al masinilor e in functie de nasul fiecaruia, cat sus vrea sa il tina,daca sufera sa faca revizia la reprezentanta sau nu.De exemplu ultima revizie la Logan la 60000 km la reprezentanta schimbat ulei,filtre placute frana= 990lei.Ultima revizie Aveo la 30000km schimbat ulei,filtre, la service non-fitze=270 ron cu piese originale GM(ex filtru aer 42lei,filtru ulei 21lei,ulei Gm 5w30 28lei/l etc...preturi rezonabile zic eu).La capitolul design exterior clar castigator Aveo! Asta a fost si motivul pentru care am optat in favoarea cumpararii unui Aveo nou,desi recunosc ca intai am studiat oferta Dacia si Fiat.In primul rand are tabla de tabla pe ea, pe cand la Logan e cam foitza.La banii dati pe Aveo cu ceva dotari am iesit mai bine cu vreo 1200 euro fata de pretul unui Logan similar. Plus are Aveo si la interior avand un design mai modern.Dacia deabia la Logan 2 a reusit sa acopere din minusuri. Cam atat pentru inceput! Numai bine!
      De ce compari reviziile benzina vs diesel?
      Uite o revizie la Logan 1,6 16v Ph2, cu uleiul adus de mine.
      Aaa...si eu am luat Loganul 1,6 16 v cu reducere in 2011, la un pret 6350 euro.
      Cand faci niste comparatiii fa cu acelasi tip de motor si masini apropiate.
      Asa cum tu divinizezi si crezi ca Aveo e mai bun si mai tare ca un Logan, la fel sunt multi altii care cred ca un Logan este peste Aveo. Eu am mers cu un Aveo iar diferente intre ea si Logan sa "mor eu" daca am observat. Avea motor de 1,4 cu 85 cai, parca.
      Oricum Chevrolet dispare din Europa. De cautate ce sunt.
      Attached Files
      Last edited by Archangel80; 23 April 2014, 14:38.

      Comment


      • Hai sa nu fim acizi acolo unde nu e cazul.
        Chevy pleaca din Europa pentru ca se canibalizeaza cu Hopelu.- Deja modelele s-au apropiat foarte mult si ca preturi si ca performante.
        Saab 9-5 Aero

        Comment


        • Bun asa, comparam revizie diesel vs benzina si reprezentanta vs fundu curtii.
          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

          Comment


          • Daca te refereai si la mine, APAN e ditamai reprezentanta Dacia.

            Comment

            Working...
            X
            Anulare DPF
            Politica de Securitate Google