Parasolar Folie LEGAL ???

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Parasolar Folie LEGAL ???

    Salut.

    Vreau sa imi pun parasolar din folie si vroiam sa stiu daca din punct de vedere legal voi avea probleme.

    Se iau domnii politisti de cei cu parasolar sau nu au treaba cu ei.


    Multumesc.

  • #2
    Daca il faci prea mare o sa se ia de tine...daca il faci pana la oglinda e ok.

    Comment


    • #3
      eu am avut parasolar din folie si pe parbriz si pe luneta (avand masina pe taxi) si nu am avut probleme nici cu politia nici cu itp`ul
      acum de cat de legal este nu pot sa`ti spun

      Comment


      • #4
        Legal nu este din cate stiu dar daca il pui pana la oglinda nu cred ca vei avea probleme .
        In viaţă risipim ani, iar la moarte cerşim clipe...
        sigpic

        Comment


        • #5
          Am inteles se pare ca este optionala treaba si de noroc la fel ca si jantele pe 16, 17 )

          Comment


          • #6
            Daca te uiti in regulament spune ca nu ai voie sa lipesti sau sa aplici nimic pe parbriz sau geamuri laterale.Sunt geamuri cu parasolar, care au omologare pentru asa ceva.Daca vrea unul mai capos sa te faca,te face regulamentar,poate sa mearga pana la retinerea C.I,dar legile sunt facute sa fie incalcate,in limita bunului simt .Un parbriz de logan,cu parasolar, este 210-250 roni,mult mai putin decat amenda si deranjul la RAR,plus nervi,timp pierdut si nu in ultimul rand deteriorarea in timp a foliei aplicate.
            LOGAN--> <--TOYOTA

            Comment


            • #7
              Legal trebuie sa fie folia autorizata, dar si montajul autorizat. Daca o pui tu (sau un prieten), chiar daca e folia autorizata, este ilegal.
              Eu cred ca sunt sanse foarte mici sa se ia de tine cineva (mai frecvent se fac figuri pt. folia prea intunecata de pe geamurile laterale fata).
              Deci un risc mic de tot este.
              Last edited by Atinge Dragos; 24 April 2014, 11:34.
              Ceea ce n-a avut loc niciodată, poate avea loc mâine.
              sigpic

              Comment


              • #8
                Pe vremuri (acum 10-15 ani) cand era la moda ionizarea, aveai voie sa pui parasolar pe parbriz (sau sa ionizezi), dar care sa nu depaseasca in inaltime parasolarele masinii (ma refer la cele din fabrica)...nu stiu cat de bine m-am facut inteles. Adica daca ai un parasolar ingust de 10-12 cm cred ca e ok, dar sa ai jumate din parbriz (am vazut cazuri) cu siguranta nu este legal.

                Comment


                • #9
                  ce mai stiti sa speriati omul.... marimea legala este de 10cm latime, dar cine sta cu rigla sa masoare daca are 2 cm in plus
                  sigpic
                  Experienta in asigurari de peste 5 ani.

                  Comment


                  • #10
                    Ai si un articol de lege unde scrie treaba asta (10cm marimea legala)? Te referi la parasolar, da? Nu de alta, dar multi se vor considera in afara legii acum.
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • #11
                      Acum sincer, am dat crezare atelierului care mi-a montat mie folie pe toata masina, asta mi-au spus meseriasii, legal pe parbriz 10 cm ca sa nu am probleme...

                      Art. 148. – Se interzice conducatorului de autovehicul sau tramvai:
                      ...
                      10. Sa aiba aplicate, pe parbriz, luneta sau pe geamurile laterale afise, reclame publicitare, înscrisuri sau accesorii care restrâng sau estompeaza vizibilitatea conducatorului sau a pasagerilor, atât din interior cât si din exterior.
                      11. Sa aiba aplicate folii sau tratamente chimice pe parbrize, luneta ori pe geamurile laterale care restrâng sau estompeaza vizibilitatea, atât din interior, cât si din exterior, cu exceptia celor omologate si certificate, prin marcaj corespunzator, de catre autoritatea competenta.

                      deci, exista o exceptie, dar nu scrie latimea, totusi am mers pe mana service-ului
                      Last edited by reptila; 24 April 2014, 14:23. Reason: Automerged Doublepost
                      sigpic
                      Experienta in asigurari de peste 5 ani.

                      Comment


                      • #12
                        Cred ca aliniatul 11 din ART.148 se refera la geamurile care au din fabrica parasolar.Marca de omologare, difera de cea a unui parbriz normal,ambele facute de acelasi fabricant.Daca cereti unui montator de folie, sa puna marca sub parasolar si sa specifice in certificatul aferent ca s-a montat acea bucata de folie pe parbriz,mai mult ca sigur nu o va face.
                        LOGAN--> <--TOYOTA

                        Comment


                        • #13
                          Eu am parasolar mai lat decat cei 10 cm de vreo 5 ani si nu am avut probleme niciodata nici cu politia, nici la ITP. Intr-adevar niciun montator nu iti va pune cu autorizatie, dar, in caz de probleme, se da jos foarte usor.
                          Attached Files
                          Zambeste, maine poate fi mai rau!

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google