distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Si eu sunt in aceeasi situatie. Am sunat la service de reprezentanta si mi-au spus ca ma costa 1600 lei cu garantie 1 an. Apoi am intrebat la 2 service-uri de cartier si ambele au spus ca face 800 lei cu tot cu manopera si garantie 4 ani sau 60000 km. Nu mai inteleg nimic.
    Logan 1.4 schimbat tot curea,pompa,accesorii,antigel.

    Comment


    • Este exagerata garantia oferita de cei de cartier, plus ca daca o sa ai vreo problema nu o sa rezolvi nimic cu ei... cel mai bine iti cumperi piesele de la un magazin ok si o sa ai garantie la piese daca le montezi intr-un service autorizat pentru marca ta. Iesi si mai ieftin. Garantia la manopera e cam ineficienta, ca nu prea se monteaza gresit, de obicei se rupe cureaua din vina ei...
      Last edited by 77sky; 26 July 2014, 15:09.
      Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)

      Renault Megane 2.2 03/2008 break 1.5dci 76kW FAP business

      Comment


      • Originally posted by scc1911 View Post
        ambele au spus ca face 800 lei cu tot cu manopera si garantie 4 ani sau 60000 km. Nu mai inteleg nimic.
        Logan 1.4 schimbat tot curea,pompa,accesorii,antigel.
        daca o sa ai vreodata garantia asta pe bune, sa-mi spui si mie.
        astea sunt povesti. fac pariu ca, dupa ce iesi pe poarta lor, garantia e ZERO.

        Comment


        • Cand am zis service de cartier nu m-am referit la un service facut intr-un garaj.

          plus ca daca iau piesele dintr-o parte si le montez in alta parte, daca se va intampla ceva fiecare parte va zice ca nu sunt ei de vina sunt ceilalti
          Last edited by scc1911; 26 July 2014, 08:24. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Originally posted by scc1911 View Post
            plus ca daca iau piesele dintr-o parte si le montez in alta parte, daca se va intampla ceva fiecare parte va zice ca nu sunt ei de vina sunt ceilalti
            Corect !!!

            Originally posted by scc1911 View Post
            Si eu sunt in aceeasi situatie. Am sunat la service de reprezentanta si mi-au spus ca ma costa 1600 lei cu garantie 1 an. Apoi am intrebat la 2 service-uri de cartier si ambele au spus ca face 800 lei cu tot cu manopera si garantie 4 ani sau 60000 km. Nu mai inteleg nimic.
            Logan 1.4 schimbat tot curea,pompa,accesorii,antigel.
            Conteaza foarte mult prestigiul celui care ofera garantia.

            Similar cu situatia din asigurari unde toti trebuie sa plateasca dar in practica unii platesc mai greu sau chiar deloc.
            Last edited by abc; 26 July 2014, 10:37. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Nu prea te ajuta garantia la distributie oricum, daca se strica, te va costa mai mult se repari pe la motor decat piesele care sunt pe garantie (rola sau curea).
              Last edited by 77sky; 26 July 2014, 15:08.
              Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)

              Renault Megane 2.2 03/2008 break 1.5dci 76kW FAP business

              Comment


              • Am facut si eu prima mie de km cu distributia noua. Pana acum masina merge perfect, fara zgomote sau alte probleme, cu toate ca am testat-o binisor. In schimb, acum cateva zile am observat furtunul ala gros de la radiator scos din locasul sau. Meseriasul de la Dacoserv Militari a tras de el sa scoata aerul din lichidul de racire si a uitat sa il mai infiga la loc. Urmarea: furtunul ala de cauciuc statea lipit pe conducta metalica de la aer conditionat si incepuse sa se roada de la vibratiile aceleia. Acum cand dau cu mana se simte un ”șant” destul de adanc. Cred ca in cateva luni se perfora. Asa ca, o verificare suplimentara nu strica niciodata!

                Comment


                • Originally posted by djcristi View Post
                  Nu prea te ajuta garantia la distributie oricum, daca se strica, te va costa mai mult se repari pe la motor decat piesele care sunt pe garantie (rola sau curea).
                  Garantia acopera si eventualele pagubele provocate de piesa care a cedat, nu doar piesa in sine. Cel putin asa mi se pare firesc, si nu ma refer doar la distributie sau doar la domeniul auto.

                  Comment


                  • Schimbare Distributie

                    Buna ziua
                    Intrebare: mai pot rula cateva mii de km cu un Logan 1,6 MPI pana sa-i schimb distributia? Are 45000 km rulati si 7 ani vechime, totul fara nicio problema.
                    Multumesc

                    Comment


                    • Ar trebui sa fii superghinionist sa se rupa cureaua, daca a tinut pana acum, mai merge cateva mii de km, doar ca nu iti garanteaza nimeni asa ceva.

                      Comment


                      • Distributia se schimba la 60.000 pe curele. Poti sa mai mergi cu ea si dupa dar nu foarte mult si trebuie sa iti asculti rolele daca huruie si sa vezi curelele daca dau semne ca ar ceda iar asta o faci pe spatele tau. Ca si sfat daca vrei sa iti schimbi distributia ar fi sa o schimbi complet, inclusiv pompa de apa si fulia (rola) de la alternator, ambele curele si cele intinzatoare ca sa fii sigur ca nu o sa mai ai probleme timp de alti 60.000 iar pe langa astea o sa mai ai nevoie de lichid de racire (antigel) si schimbul de ulei iar daca il faci schimba si restul filtrelor. La vechimea care o ai ai grija la curele sa nu fie imbatranite si exista posibilitatea sa ti se rupa. Ca si recomandare daca nu vrei pe original cauta pe ina si curele continental iesi mai ieftin si sunt foarte bune.

                        Iar daca vrei sa mai mergi asa pana la 60.000 schimba-ti curelele sa fii sigur ca nu o sa se rupa, de 7 ani cauciucul a imbatranit si cu ocazia asta o sa ti se spuna sigur cum ai distributia si cat ai putea sa mai mergi cu ea.
                        Last edited by C_Adrian; 6 August 2014, 14:24. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Nu stiu exact cum e la motorizarile pe benzina, dar la 1.5dci ca sa desfaci/inspectezi distributia trebuie sa dai jos acel tampon care e prins de caroserie printr-o piesa de aluminiu. Acum intrebarea e: cum anume suspend motorul? merge cu un cric pe dedesubt? in ce punct pun cricul? (intreb pt ca vreau sa inspectez cureaua; si am mai patit o faza cu un cric pe dedesubt)

                          Comment


                          • La cele 3 distributii schimbate de mine la diesel, cricul a fost pus dedesubt, cu o bucata de scandura intre cric si carter. "De mine" este impropriu spus, am vazut cum a pus mecanicul dispozitivul.

                            Problema se pune altfel: de ce vrei sa inspectezi distributia ? Stii cate sunt de desfacut nu numai ca sa descoperi cureaua de distributie dar si ca sa ai un acces facil la ea ca sa o vezi cum trebuie ? Mai mult decat atat, din propria experienta, o curea de distributie, daca este de calitate, arata la fel atat la 60k km, cat si la 160k km. O curea de distributie nu se rupe asa usor. Insa se slabeste (intinde) si poate sari de la punct dupa o anumita perioada. Nu stiu cate bancuri ai auzit tu despre dinti fisurati/rupti, dar te asigur ca mult este folclor.

                            Comment


                            • Multumesc pt. sfat. Vreau sa dau jos doar capacul superior, cu ocazia asta sa vad si cum arata acel tampon.
                              PS: cricul il pun fix sub motor langa baia de ulei? sau chiar sub baie, ca asta nu am inteles

                              Comment


                              • Daca ai loc intre partea superioara (cea in care se infileteaza surubul orizontal) si cea inferioara, ambele imbracate in cauciuc (sunt poze pe forumul monomarca Renault), inseamna ca tamponul este bun. Altceva, crede-ma pe cuvant, n-ai ce sa vezi, chiar si cu el desfacut.

                                Ridicarea (de fapt, suspendarea) se face fix de carterul de ulei.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google