Intrebari Despre Logan

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Intrebari Despre Logan

    Buna seara ! De 2 luni de zile detin permisul de conducere , am 18 ani si ca prima masina am o Dacia Logan 1.4 MPI 2006 . Ca orice pustan mai sunt dati in care te dai mai sportiv cu masina dar in limita bunului simt , asa ca vin cu cateva intrebari:

    1. Daca turez masina cand este in punctul mort pana taie benzina , ce stricaciuni pot aduce ? ( am facut de 2 ori asta pana acum , din curiozitate si ca imi place cum suna)
    2. Daca turez masina cand sunt in miscare , in treapta a 1-a , a 2-a pana taie benzina , la fel.. ce stricaciuni pot aduce ? ( de asemenea imi place cum se aude, am facut asta de vreo 4 ori pana acum )
    3. Daca schimb undeva pe la 4500-5000 de ture la mers sportiv , inafara ca mananca benzina in draci , aduc ceva stricaciuni ?
    4. Daca abordez o curba ceva mai violent / viteza mai mare -> curba stransa , ce ii poate dauna masinii ?
    5. Daca ma mai "dau" cu frana de mana , inafara de cauciucuri spate tocite , la altceva mai dauneaza ?

    Multumesc anticipat pentru raspunsuri !

  • #2
    1. Niciuna, se produce doar o uzura prematura a motorului care depinde de foarte multi factori ex. temperatura motorului, uleiul folosit, numarul acestor experimente, etc.

    2.3. La fel, pe langa motor se vor uza prematur si alte componente/sisteme (transmisie, tren de rulare).

    4. Se uzeaza prematur anvelopele, suspensia, articulatiile. Atentie la deteriorarea caroseriei in situatiile extreme!

    5. Spre exemplu sabotii de frana.

    Comment


    • #3
      Ce intrebari de "incepator"... prietene, sunt fanul tau nr. 1 !!!

      Comment


      • #4
        1,2,3=motor care are viata redusa la jumatate daca nu si mai putin de jumatate
        4,5 =sofer fara experienta care nu mai este in viata
        „Nu ne tragem din maimuță, dar ne îndreptăm cu pași repezi spre asta.” — Arsenie Boca

        Comment


        • #5
          Condu' prudent fara miscari bruste,viteza excesiva daca vrei sa ajungi cu bine la destinatie (APUCATURI DE INCEPATOR).

          Comment


          • #6
            Pe moment nu vei constata ca masina se strica cu fiecare viraj luat mai tare sau turat motorul in limitare. Dar pe viitor incep problemele usor usor

            Ps: Degeaba ii spunem toti sa mearga linistit ca tot ca el face. Pana simte ca masina nu mai raspunde la comenzile lui si scapa de sub control ( se v-a panica ) sau pana o da de vreun stalp.

            Vorba aia,pana nu te arzi,nu te potolesti.



            Sent from my ZP1000 using Tapatalk
            My Ride ! B - 29 - TmT

            Comment


            • #7
              Trebuie sa tii cont ca Loganul este, totusi, o masina de familie, fara prea multe veleitati sportive.

              Comment


              • #8
                Si cu 50 cp poti muri daca insisti

                Comment


                • #9
                  Subscriu post-scriptumul lui Andrei.TMT, asta pe langa faptul ca intrebarile initiatorului mi se par...exagerate. Sunt curios cum isi iau unii permisul, cand au nedumeriri de genul acesta. Drumuri bune!!!

                  Comment


                  • #10
                    Du-te mai baiatule la circ ca acolo e de tine. Nu de alta dar daca vei continua in ritumul asta vei omora oameni nevinovati. Nu iti urez decat sa ramai fara carnet tot din 3 in 3 luni

                    Comment


                    • #11
                      freac-o pana la primavara, vinde-o la un fraier si ia-ti benveu

                      Comment


                      • #12
                        Crezi ca apuca primavara ? Cand o dezmembrei, anunta-ne, mai vrem si noi una alta !
                        Pemfeul sa fie neaparat seria 3, cat ma vechi, face cerculete mai bine!

                        Acum serios, la ce te ajuta mersul asta extrem de haotic ? A da, impresionat gagica si ceilalti friends, cine stie meserie stie.

                        A doua treaba serioasa, tu te asteptai sa-ti fie luat in serios topicul ?
                        Presupun ca stii proverbul, " Masoara de trei ori si taie o data".
                        Pariez ca ti se rupe. Spor la sofat normal si legal !

                        Comment


                        • #13
                          La primele 3 puncte, daca uleiul e bun, motorul cald, totul e ok un timp

                          La punctul 4 masina se poate strica si tu poti muri, si poate si alti nevinovati, idem si la punctul 5.

                          Comment


                          • #14
                            Dezgropati mortii?
                            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                            Comment


                            • #15
                              Nu am vazut ca e din vara dar tot funny e.

                              Mai rau e ca am mai si postat in acest thread si mai demult

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google