Transalpina Aka Drumul Regelui

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Am fost pe drumul asta acum vreo 25 de ani să fi vazut atunci cum arata! Era sălbatic rău!
    Cu prima ocazie când merg în zonă îl voi parcurge și eu.

    Comment


    • #47
      A fost cineva pe transalpina anul acesta? Cica nu e deschisa oficial...daca merg pe el risc vreo amenda?

      Comment


      • #48
        In zona sunt inundatii puternice. La TV au anuntat ca o portiune serioasa de drum a fost rupta de ape...

        E de evitat, cel putin anul acesta.
        Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

        Comment


        • #49
          Acum am vazut pe forumul transalpina.biz ca statiunea Ranca nu are curent de mai bine de 24h. Cica drumul e blocat pe ambele sensuri.

          Comment


          • #50
            mai asteapta. de preferat, dupa sfarsitul lui august si in cursul saptamanii, nu in we

            Comment


            • #51
              La sfirsit de august intentionez sa merg pe transalpina...sa speram ca se vor opri inundatiile

              Comment


              • #52
                Am trecut transalpina pe 22 iulie dinspre Valcea spre Sebes si apoi mai departe la Manastirea Prislop.
                Mare greseala, desi provin dintr-o zona de munte si nu-mi sunt straine serpentinele.
                Am prins o zi ploioasa si mohorata, iar in zona de altitudine maxima era o ceata de vedeai maxim la doi metri. Multe masini din sir s-au intors, iar altele s-au oprit. Cred ca pana la urma am trecut doar vreo 5 masini pe partea cealalta.
                Drumul era in lucru, pe marginea dinspre prapastie este sapat, probabil pentru parapeti, astfel soseaua era mult ingustata. Nu exista marcaje pe sosea. In plus, de pe versanti erau picati bolovani pana aproape la mijlocul soselei, unii destul de mari, lucru care sincer m-a cam strans in spate.
                Pe scurt, o experienta pe care nu as mai repeta-o decat daca as sti sigur ca e soare afara, macar sa ma aleg si eu cu cateva poze
                Probabil ar fi fost mult mai usor daca existau marcaje.
                Dupa ce am trecut, nu am facut dreapta spre lacul Vidra, ci am tinut tot inainte, spre Sebes.
                Alta mare greseala.....e un drum foarte prost cu portiuni intregi de 2-3-4 km de drum de tara, neamenajat si alti km intregi de sosea ce aduce pe undeva cu asfaltul, insa drumul este traversat de santuri cam din 100 in 100 de metri.
                E un traseu cu drum foarte prost si doar pentru cei cu nervi tari, in nici un caz pentru o masina joasa cu suspensie sport.

                Comment


                • #53
                  Oooooo...cata incurajare )))
                  Eu cat de curand intentionez sa merg pe Transalpina, ideea era sa mergem cu masina lu' batranu, un W124 dizalos puturos, care are si garda joasa tare (mai joasa ca la altele care le-am vazut)...acum ma gandesc sa mergem totusi cu utilajul meu, pe asta barem stiu pe ce sa ma bazez.

                  Comment


                  • #54
                    Eu bag logan pe transalpina ca e inalt

                    Comment


                    • #55
                      Am fost acum 2 ani pe Transalpina cu Loganu din dotare. Pentru masina drumul a fost floare la ureche. Pentru sofer insa...un pic mai deosebit: ceata+ploaie, lipsa parapeti, lipsa marcaje, si cel mai dificil...idioti care nu stiu sa mearga pe serpentine, adica taie curba in locuri fara vizibilitate si te trezesti cu prostu, pe sensul tau de mers. In rest, bune si frumoase.
                      Nu as recomanda acest traseu acum din cauza inundatiilor si viiturilor vazute pe la TV. De asemenea sunt sigur surpari si pericol de caderi de pietre pe sosea. Trebuie informare serioasa privind situatia in zona pentru a nu transforma un concediu in tragedie. Personal, as zice PAS anul asta.
                      Referitor la problema cu "Drum Inchis"...am vorbit cu un nene serios care a fost pe acolo acum 2-3 saptamani, teoretic si legal drumul e inchis NUMAI CA la sugestia/presiunea/convingerea celor care au pensiuni si a primarilor de pe zona nu calca nici picior de politist de la rutiera. Amendarea turistilor ar insemna falimentul multor afaceri in zona asa ca ... se fac ca ploua.
                      In schimb e periculos in caz de accident, atunci iesind la iveala si faptul ca masina era acolo unde nu e voie. De asemenea CASCO e posibil sa nu despagubeasca eventuale avarii daca nu aveti si clauza "in afara drumurilor publice".
                      Sper ca m-am facut inteles. Politia inchide ochii dar sunt totusi niste riscuri.
                      Attached Files

                      Comment


                      • #56
                        De aceeasi parere sunt si eu, am fost anul trecut,nimic terminat, totul un haos!!! Acolo este o zona prielnica cetii si ploilor, nu tu marcaje reflectorizante, nu tu parapeti, nu tu parcari, nu tu lumina.....mai au de lucrat, fara nici o suparare!!!

                        STR8 =»»HTC =»» Forum Runner
                        sigpic
                        The MVP

                        Comment


                        • #57
                          @Octavian: imi pare rau, nu am intentionat sa descurajez dar ma simt obligat sa atrag atentia celor care au de gand sa treaca pe acolo, sa nu pateasca la fel ca si mine, sau, Doamne-fereste, mai rau....
                          Adica nu se merita sa faci cateva sute de km doar sa treci pe acolo, ca vei ramane dezamagit cu siguranta.
                          La mine s-a intamplat sa am un eveniment in Ramnicu Valcea si de asta am trecut si pe acolo.
                          Practic partea de Transalpina cu drumul cel mai accidentat e partea spre Sebes, dupa intersectia care duce la Voineasa.
                          Pe partea inalta dupa Ranca, drumul e asfaltat, insa partea dificila sunt conditiile meteo, sapaturile si alunecarile de teren/pietre.

                          Comment


                          • #58
                            Am fost pe Transalpina la final de August si recomand cu caldura traseul. Consider ca este cel mai frumos si mai inalt drum din tara. Am urcat de la Novaci la Ranca apoi am mers spre Obirsia Lotrului dupa care am urcat spre Sibiu prin vestitul sat Jina. Am stat o zi in Ranca deoarece era innourat dar a doua zi dimineata vremea a fost superba.
                            Attached Files

                            Comment


                            • #59
                              Vara aceasta, mai exact pe 16 August am fost şi eu pe Transalpina. Drumul merită făcut, aşa cum spune o vorbă în popor, măcar o dată în viaţă, iar starea vremii este într-adevăr esenţială pentru satisfacţia unei călătorii reuşite.
                              Frumuseţea peisajelor îţi taie pur şi simplu respiraţia, iar în Pasul Urdele ai impresia că poţi atinge chiar norii.
                              Attached Files

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google