Recomandare Instalatie GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mai astept pareri , o data dau banii ) si totusi .. ce imi recomandati , landi renzo sau tomasetto ?

    Comment


    • dezeubby - eu am ales tomasetto datorita componentelor, care daca s-ar strica, ar fi mai ieftine ca la landi renzo. andrei gpl mi s-a parut o alegere f buna, pe langa recomandarile primite, datorita sistemului de rate (6) prin card avantaj. e alegerea ta, normal.

      Comment


      • Sa inteleg ca atunci cand zici Andrei GPL te referi la acestia nu ? -> http://instalatiigplauto.ro/

        Comment


        • dezeubby
          eu am un landi renzo si sunt multumit asa ca eu te-as sfatui sa iti pui lr
          alegerea si banii sunt la tine asa ca tu sti mai bine

          Comment


          • Eu am montat Tomasetto pe masina si am montat-o la monteazagpl.ro, daca ai card avantaj, ai 8 rate egale fara dobanda. Succes!

            Sent from my GT-I9300 using Forum Runner

            Comment


            • Salut prieteni.
              Eu mi-am montat Lovato cam acum o luna. Am facut un consum estimat la gaz (plin-plin) si cu 40 de litri am mers 250 km urban si 50 km extraurban, ceea ce imi da un consum de aproximativ 13 litri/100 km. Mie mi se pare un consum exagerat de mare. Ce parere aveti?

              Comment


              • nu ti se pare exagerat asa este
                de ce nu te duci la cel care ti-a montat-o sa ii spui si lui treaba asta?
                doar ai garantie,nu?

                Comment


                • La 16v cam asta e consumul. 12-13 % in oras. Asta daca vrei sa mearga la fel de bine ca si pe benzina.
                  sigpic1.6 16v Euro 5 + GPL

                  Comment


                  • Buna dimineata,

                    Ce imi recomandati ca instalatie gpl? Stiu ca sunt repetitiv, am citit mai multe forumuri insa nu sunt decis. Am sunat la mai multe din Bucuresti ( Andrei GPL, cea din Giurgiului si inca una) plus Vernesti. La cele din Bucuresti am intrebat vis-a-vis de motorul meu care e turbo daca are vreo particularitate etc si mi-au raspuns ca nu Iar preturile se invart in jur de 25oo RON.
                    La Vernesti mi s-au parut ( poate sunt subiectiv) mai pregatiti in sensul ca stiau oarecum de motorul asta si au zis ca e nevoie de un senzor turbo. Instalatia e tomassetto parca si ca pret, daca motorul are deja senzorul e tot undeva la 25oo ron iar daca nu 3100 ron cu senzorul ptr turbo. Recunosc eram obosit, era seara si au mai zis si ceva la 3800 RON cu altfel de rezervor. Pareri ceva?

                    Comment


                    • Originally posted by B-53-SDP View Post
                      La 16v cam asta e consumul. 12-13 % in oras. Asta daca vrei sa mearga la fel de bine ca si pe benzina.
                      Sa inteleg ca si tu ai aceeasi medie de consum in urban? In cazul asta, unde mai este deal-ul? Pe benzina aveam consum 8,5 l/100 km urban. In teorie, si conform datelor date de producatorii de instalatii, consumul pe GPL creste cu aproximativ 10 procente fata de consumul pe benzina, ceea ce ne duce la un consum de 9,3 l/100 km. In practica totusi (conform informatiilor primite de la alti "GPL-isti"), consumul creste cu 15-20 de procente, ceea ce ar duce la un consum de aproximtiv 10 l/100 km. Diferenta dintre 10 si 13 l/100 km este de inca 30 de procente. Altfel spus, daca pe benzina costurile erau de 54lei/100 km, pe GPL sunt de 40 lei/100 km. Desigur, in banuti, se observa o economie de 35 de procente, dar, calculand toate cheltuielile cu reviziile (benzina+GPL), nu cumva este mai rentabil un diesel ce consuma aproximativ 6 l/100 km, si am si tot locul in portbagaj si nici nu ma duc la pompa de 2 ori pe saptamana?

                      Comment


                      • @SDP tu esti in Bucuresti, cred ca asta e consumul, dar colegul in Galati, ma indoiesc ca e la fel traficul ca si in Bucuresti. Nu e normal 13%
                        Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

                        Comment


                        • Originally posted by dantesro View Post
                          Sa inteleg ca si tu ai aceeasi medie de consum in urban? In cazul asta, unde mai este deal-ul? Pe benzina aveam consum 8,5 l/100 km urban. In teorie, si conform datelor date de producatorii de instalatii, consumul pe GPL creste cu aproximativ 10 procente fata de consumul pe benzina, ceea ce ne duce la un consum de 9,3 l/100 km. In practica totusi (conform informatiilor primite de la alti "GPL-isti"), consumul creste cu 15-20 de procente, ceea ce ar duce la un consum de aproximtiv 10 l/100 km. Diferenta dintre 10 si 13 l/100 km este de inca 30 de procente. Altfel spus, daca pe benzina costurile erau de 54lei/100 km, pe GPL sunt de 40 lei/100 km. Desigur, in banuti, se observa o economie de 35 de procente, dar, calculand toate cheltuielile cu reviziile (benzina+GPL), nu cumva este mai rentabil un diesel ce consuma aproximativ 6 l/100 km, si am si tot locul in portbagaj si nici nu ma duc la pompa de 2 ori pe saptamana?
                          In Galati se poate consumul asta, cum se poate si in Bucuresti un consum de 10 pe GPL.
                          Eu mai merg cu un MCV 1.6 16v gpl, si am consum mediu in Bucuresti, pe 200 km de 10.4, conform bonurilor.
                          Consuma probabil cat un diesel, insa are deja rulaj mare (cred ca 400.000) si motorul n-a crapat.

                          Comment


                          • Originally posted by dezeubby View Post
                            Sa inteleg ca atunci cand zici Andrei GPL te referi la acestia nu ? -> http://instalatiigplauto.ro/
                            da, exact! tu decizi la cine si pe ce dai banii, vb aia, mai bine mergi pe mana ta si ai regrete mai mici, la o adica...

                            eu, posesor de 1.4 consumul pe benzina in buc era infernal , undeva la 11-12 litri. cea mai buna miscare posibila a fost sa trec pe gpl. merg putin in capitala (15-20 km/zi) si desi-s rute pe dristor, delea veche, salajan etc..traficul papa, evident, mult combustibil. nici nu vreau sa ma gandesc cat ar consuma sa strabat orasul daca as lucra in alta parte...la nici 3 lei litrul, avem cu totii un mare tonus psihic! PS: divaghez, ieri am fost putin in targ, preturile la logane au scazut fata de acum 2 ani cand mi-am luat eu "dihania", imi doream atunci un 1.6 care era semnificativ mai scump fata de 1.4...asta e! in schimb, e plin de 1.5 pt amatorii de "probleme" cu injectoarele, turbinele
                            Last edited by iulianscutaru; 4 August 2014, 13:14. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • eu am un Landi RENZO si este tot ceea ce imi doream mai mult... masina merge ok .. instalatia s-a devodet o buna investitie

                              Comment


                              • ndcg
                                nu cred ca cei de la Vernesti ti-ar fi recomandat Tomasetto
                                atunci cand am fost eu la ei aveau doar LR si BRC iar eu am optat pentru prima
                                dar ce masina ai ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google