Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ptr. detalii, am postat acilea linku':

    Comment


    • TopCat: anvelope de sau pentru este cam una si aceeasi chestie, facea referire la dimensiunile pentru ele, dar ca sa ai asa masina iar unele cu valente sportive sa iti pui gume de calitate medie, sau facute corect si nu de top .....

      Ampt: Din ce am citit din datele de fabricatie oficial viteza maxima este de 162 km/h

      827sam: La problemele care le avea nu eram nebun sa vad daca atinge viteza asta! Am spus ce am schimbat ca si recomandari pentru cine are nevoie de ele si vrea ceva bun calitate pret, viteza in sine am atins-o pentru ca am avut grija de masina si pe langa asta si alimentat doar de la pompa cu motorina buna, spre surprinderea ta da sunt loganuri pe motrina care dupa 160 nu mai duc! ;-)

      Kojak: capetele de bara nu dau vibratii sau trepidatii in volan .... neschimbate in timp pe langa gume proaste si unghiuri de fuga facute prost pot duce la vibratii in caseta de directie si dupa incep sa apara trepidatiile in volan .... daca nu se iau masuri caseta poate ajuge sa curga, foarte greu dar nu si imposibil si atuci o sa trebuiasca schimbata obligatoriu.
      Last edited by C_Adrian; 16 July 2014, 00:25. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • zilele acestea nam avut ce face si m-am uitat la cauciucurile de iarna si spre surprinderea mea am gasit un cui intrunul di cauciucuri. m-ai am ce sa-i fac sau pot sa-l arunc fara nici o problema?

        Comment


        • Poti sa arunci cuiul fara nicio problema. Cum sa arunci cauciucul? Se pune petic si se rezolva.
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • sau poti baga un snur la vulcanizare si nu o sa fie probleme...
            Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

            Comment


            • Originally posted by vieru7 View Post
              zilele acestea nam avut ce face si m-am uitat la cauciucurile de iarna si spre surprinderea mea am gasit un cui intrunul di cauciucuri. m-ai am ce sa-i fac sau pot sa-l arunc fara nici o problema?
              Ca sa dormi linistit, pune-i si snur si petic !

              Comment


              • Atunci cand bagi tija aia groasa prin anvelopa ca sa bagi snurul, e posibil sa strici structura de rezistenta a anvelopei (sa indoi niste sarme sau sa rupi niste sfori), asa ca eu merg pe varianta peticului.
                E adevarat ca e mai mult de munca si costa mai mult - dat jos roata, demontat anvelopa, pus petic, montat anvelopa, echilibrat - dar e mai sigur.

                In urma cu doua saptamani am avut un cui in anvelopa si m-a costat 33 lei cu petic, in conditiile in care snurul m-ar fi costat 8 lei.
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • ...imi cer scuze daca s-a mai discutat , dar am citit mult si nu gasesc raspunsul
                  ...am primit cadou 2 cauciucuri de iarna , noi
                  ...dimensiunile sunt 195/65R15
                  ...care ar fi inconvenientele daca le montez pe spate ?
                  ...multumesc !

                  Comment


                  • singurul ar fi ca nu sunt ptr logan,
                    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                    Comment


                    • Nu ai trecut in CIV si acea dimensiune, deci sunt in afara legii montajul acestora pe logan.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • ...OK !
                        ...incerc sa reformulez :
                        ...ce probleme tehnice pot intampina daca montez gumele mai sus mentionate ?
                        ...singurul lucru care ma face sa incerc sa le folosesc este simplul fapt ca astfel mai am de cumparat doar 2 gume pt. la iarna .

                        Comment


                        • Eu recomand sa le schimi cu unele de 185/65r15

                          Poti sa le montezi, masina neavand nici problema la rulaj.

                          Dar in caz deaccident daca se va observa ca nu ai gume ca in carte,posibil ca, casco sau rca sa nu despagubeasca.

                          daca mai cumperi 2, sa fie aceiasi marca si acelas profil. Sa nu ai probleme de aderenta diferita pe axe.
                          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                          Comment


                          • ...multumesc frumos !
                            ...sa vedem ce "inginerii financiare" reusesc pana la iarna (e foarte aproape), ideal ar fi 4 gume + 4 jante

                            Comment


                            • Cine mi poate spune un top 3 pentru gume de vara 205/55/r16 preturile sa fie intre 300 si 400 ron
                              Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                              Comment


                              • Ma intereseaza si pe mine; le am pe Megane 3.
                                Iata cum au stat lucrurile in 2013. Eu as merge pe...Conti.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google