Care soferi va enerveaza cel mai tare?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Toate farurile de ceata bat in jos si in lateral, doar pe maxim vreo 5 metri in fata, da cred ca nici atat.

    Ele sunt gandite ca pe ceata sa vezi marginea si axul drumului...

    De asta nici nu pricep ce va deranjeaza la ele, pe mine ma deranjeaza doar proiectorul cu xenon, noaptea.
    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

    Comment


    • Proiectoarele de ceata bat in lateral foarte mult si in fata paralel cu solul iar fascilolul nu trebuie sa depaseasca inaltimea de instalare, dar vine dorel, schimba becul cu unul cu xenon, apoi "regleaza" si proiectorul "sa bata"(in sus) mai bine.

      NU sunt adeptul xenonului, dar cel putin la Dacia se poate pune xenon destul de simplu si legal(cel putin dupa legislatia din Fr), motorase electrice de Kangoo pentru faruri, modul de control(70e) si spalatoare de faruri, si ai xenon fara sa omori pe ceilalti participanti la trafic.
      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

      Comment


      • Problema nu e ca lumea pune xenon, problema e ca pune xenonuri castigate la pufuleti. Instalatii de rahat, care orbesc, am intalnit sute de astfel de masini pe drum. O instalatie buna de xenon e peste 700 de lei, sa nu mai punem la socoteala ca xenonul fara lupa nu e la fel de eficient.

        Comment


        • Io vreau sa il vad pe stimatul conducator auto roman ca face cel mai simplu si mai de bun simt gest: respecta legea.
          In schimb el gaseste motive, scuze si circumstante.
          El "stimabilul" crede ca niste tampiti au impus niste limite de viteza, niste dungi pe drum, niste table pe niste stalpi,...numai restrictii in calea etalarii talentelor auto si a simtului artistic.
          Dupa care auzim ca: "din cauza vitezei excesive....mortaciuni", "datorita neadaparii la conditiille de trafic....familia indoliata", "pe fondul neatentiei/oboselii/teribilismului la volan...victimele nevinovate", etc, etc....
          Si fiecare spune ca "el" face tarantele dar este foarte atent, ca merge tare dar numai cand poate, ca...ca...
          Si in final, apoteotic, da vina pe sosea ca are numai 2 benzi (si de-aia a facut el depasirea aia kamikaze), ca era ceata prea deasa sau gheata prea aluneacosa (nu ca mergea el prea tare pentru conditiile respective) sau pana la urma zice ca era nervos din cauza "melcilor" de pe sosele...aia care merg aiurea asa, la consum cu 90-100/h.

          Comment


          • Harata si mie unul care e 100% corect.Toata lumea calca in stachini. Cand se intampla ceva inseamna ca s-a mers prea departe.Adica incalcarea regulilor e deja o rutina,nici o urma de remuscare.
            Welcome to the Club, We Have Jackets !

            Comment


            • bine punctat.

              Comment


              • Originally posted by margelatu View Post
                Adica incalcarea regulilor e deja o rutina,nici o urma de remuscare.
                Si asta e scuza universala, nu?
                Pana la urma catre ce tindem? Catre un procent mai mare de corecti...ideal si utopic 100% sau ne ducem catre Rusia, India, Bangladesh...ca e mai simplu sa facem fiecare dupa cum ne taie capul?
                Oricum grselile noastre nu ne deranjeaza si sunt mici si scuzabile...pana cand face altul acelasi lucru si ne suparam de moarte...

                Comment


                • oricine greseste. ideea e sa-ti dai seama de asta, sa te scuzi pe cel pe care l-ai incurcat si macar sa incerci sa nu mai repeti.
                  probleme apar când cel ce greseste are o atitudine de nepasare, si in plus mai sare cu gura, cu pumnul sau cu bata...
                  Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                  Comment


                  • Originally posted by CeDeBe-L View Post
                    Si asta e scuza universala, nu?
                    Pana la urma catre ce tindem? Catre un procent mai mare de corecti...ideal si utopic 100% sau ne ducem catre Rusia, India, Bangladesh...ca e mai simplu sa facem fiecare dupa cum ne taie capul?
                    Oricum grselile noastre nu ne deranjeaza si sunt mici si scuzabile...pana cand face altul acelasi lucru si ne suparam de moarte...
                    Nici vorba.E momentul in care te doare in basca de tot si de toate.Tupeul nu are margini.Cunosc astfel de oameni.Chiar daca stiu ca gresesc se bazeaza pe scandal.Daca vine unul handicapat cu bata la tine si tu ai doi copii mici in spate ce faci?Chestia cu intimidarea functioneaza.Tu daca nu esti scandalagiu din fire...ai pus''o.Ai intrat in triunghiul Bermudelor.Asta e Romania!Seamana cu Rusia sau cu alt stat din lumea a 3-a.
                    Welcome to the Club, We Have Jackets !

                    Comment


                    • Nu, nu asta e Romania! Asta e o parte a Romaniei, asta imbacsita si infectata de acum. Sper sa se schimbe, eu vreau si incerc sa fac sa se schimbe...off, asta e deja alta discutie si imi cer scuze ca am adus vorba pe panta asta.
                      Si...vrei sa vezi iti "harat" pe unu 100@ corect? Nu pot, dar 95% e ok?
                      EU...incerc sa ma apropii de 90...masina e 100% (fara gluma, inclusiv trusa si extinctorul sunt la zi) iar in trafic, da, chiar fac tot ce pot sa nu incalc nici o regula de circulatie sau de bun simt (nu reusesc intotdeauna) dar chiar incerc. De ce? Pentru ca altfel as face ceva in vorbele mele si in al doi-lea rand....nu vreau sa dau satisfactie nici unui Garcea, si cu atat mai putin sa dau bani pe amenzi!
                      Deci vreau sa fiu "cu nasu pe sus" fata de Garcea, sa se oftice ca nu ma poate avea la mana cu nimic si din ZGARCENIE nu vreau sa dau nimanui ocazia sa ma amendeze.
                      Repet, nu sunt perfect, ba chiar anu' trecut am platit prima (si singura, sper) amenda din 10 ani de condus, si mi-am recunoscut greseala.
                      Ca sa nu continui spre off-topic: nu vreau sa ajung sa intru in categoria acelor soferi care enerveaza, nu tare, ci chiar deloc, ba as vrea sa fie o placere pentru oricine sa ma aibe ca partener de trafic.
                      O seara buna...si...drumuri bune!

                      Comment


                      • one of a kind..haa.Fata de Garcea nu ai cum sa fi Zeus.Trusa si stingatorul.. bullshit.Daca tigaia se aprinde ,nu prea faci nimic cu 40 stingatoare mici.Spun din experienta...intervenit cu stingator si facut... kk.TRusa lu" Peste... te calca trenu nici macar nu opreste lumea(nici eu nu am oprit ...(rusine)..erau altii..etcPai ce ?Sa dau declaratii 4 ore?.Ce sa faci cu trusa?Pana citeste lumea instructiunile alea,pana faci ceva cu aia.. deja e ...19,2 eutelsat , e mort.
                        Last edited by margelatu; 22 August 2014, 21:17.
                        Welcome to the Club, We Have Jackets !

                        Comment


                        • Credeam ca nu enevoie de explicatii..dar daca e nevoie:
                          fata de garcea chiar sunt ZEUS (el e platit din banii mei, nu invers) si referirea la trusa si extinctor nu se referea nicidecum la utilitatea/utilizarea lor ci la faptul ca si astea sunt in termenul de valabiliate iar garcea nu are absolut NIMIC sa imi gaseasca nod in papura. M-am facut inteles acum? ITP-ul e la zi, frane, directie, gaze, faruri stock, fara folii, cauciucuri in parametri (anotimp, adancime, vechime)...iar fiecare ocupant al masinii POARTA centura de siguranta!
                          Plus pe tort: masina e intotdeauna curata (mai ales geamuri, faruri, numar) si miroase si frumos.
                          De-aia garcea nu are alta sansa decat sa ma trateze cu bunavointa si respect. Pe care i le intorc in aceeasi masura.
                          Si ne vedem fiecare de drum.

                          Comment


                          • Originally posted by skd_ozenel
                            iti lasi pasagerii sa manance in masina? chestii care produc firimituri?
                            Ce legatura asta asta cu... orice?
                            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                            Comment


                            • Soferii are dau flashuri pe E85, drum cu 1 banda si banda de urgenta NU 2 BENZI. Au linie intrerupta in stanga, liber in fata, nu se baga sa depaseasca si dau flashuri....
                              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                              Comment


                              • Dau flash-uri pentru ca sunt multi care nu cunosc legea. Aia nu e banda de urgenta, e acostament. Banda de urgenta este delimitata cu o linie continua si este suficient de lata cat sa incapa o masina, nu cum este acostamentul de juma' de banda de pe E85.

                                "Art. 151. - Conducatorul de vehicul care urmeaza sa fie depasit este obligat:
                                a) sa nu mareasca viteza de deplasare;
                                b) sa circule cât mai aproape de marginea din dreapta a partii carosabile."


                                Pe mine nu m-a deranjat niciodata sa merg jumatate pe acostament, jumatate pe banda de circulatie si nici pe cei care se grabeau nu i-am deranjat.
                                Last edited by vitriol; 26 August 2014, 14:30.
                                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google