Nu A Vrut Sa Dea Asigurarea, Iar Acum Ma Cauta.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Si asa se va da liber la un paharel, bine de stiut. Multam'!

    Comment


    • #62
      Originally posted by kosfunny View Post
      Nu pot sa cred !!!
      In baza carei legi sustii ca nu esti despagubit pe RCA daca vinovatul era baut ???
      Intreb asta pt ca am vreo cateva mii de dosare de dauna instrumentate la activ si nu am mai auzit asa ceva !

      Cine nu stie sa bage bine la cap :

      Cand esti nevinovat intr-un accident de circulatie esti despagubit de :
      -asigurator , daca exista polita RCA valabila
      -FPVS daca masina vinovata nu avea asigurare

      Daca soferul vinovat are un grad de alcoolemie ce atrage raspundere penala asiguratorul incearca sa recupereze ulterior daunele de la acesta iar daca alcoolemia e mica si fapta constituie doar contraventie nu se face niciun regres.

      O alta confuzie ce trebuie lamurita:
      -daca circuli beat dar intra un bou in tine din vina acestuia RCA-ul acestuia trebuie sa achite despagubiri pagubitului .
      Pai nu te despagubeste RCA-ul ci cel ce a baut, prin regresul facut ulterior de firma de asigurari.
      Deci, in final, nu plateste firma de asigurari ci cel baut!
      Citeste si tu poate posturile, nu din 2 in 3.
      Last edited by Cezar; 10 October 2013, 12:18.

      Comment


      • #63
        Pe pagubit nu il intereseaza cine plateste in cele din urma , el initial este despagubit de asigurator ! Restul este informatie nenecesara care poate crea confuzie !

        Concluzionand din nou, daca va loveste unul si banuiti ca este baut mergeti la Politie linistiti, asiguratorul trebuie sa va despagubeasca ! E indicat sa evitati amiabilul, pt ca acel individ pe care il protejati a doua zi poate baga pe cineva in mormant !
        La fel si pentru acidentele provocate de nerespectari grave ale regulilor de circulatie, nu mai incheiati amiabile ca astfel vinovatii vor recidiva mai usor !

        Comment


        • #64
          Corect, am creat confuzie. Scuzele mele.

          Un indemn bun: ori politie ori amiabila. Nu sechestrare si lipsire de libertate.

          Comment


          • #65
            Daca vinovatul e o "ea" poate ar trebui incercat si asa !

            Comment


            • #66
              4) Nu constituie infractiunea de parasire a locului accidentului fapta conducatorului autovehiculului cu regim de circulatie prioritara. adik? numere diplomatice?

              Comment


              • #67
                Tu ai permis eme13 ?

                Comment


                • #68
                  hai ca am comis-o si eu duminica, 31.08.2014. M-am intalnit cu o fosta colega de liceu, nu ne-am vazut de cand am terminat...din 2006, s-a urcat putin pe mine.... bara, portbagaj (putin indoit), podeaua din portbagaj e acordeon, stopurile crapate. (mai rau e ca nu se mai inchide portbagajul).
                  Buuuun...ideea e ca are asigurare la Carpatica si am fost azi... m-am dus bou, m-am intors vaca..tre facuta programare, am facut programare si ma duc maine...o sa postez aici ce si cum....
                  Eu am vazut fel si fel de comentarii legate de piesele de origine...nu sunt de acord sa-mi puna "chinezarii", nu mi se pare corect sa imi puna un rahat de bara si niste stopuri care se vor matuii in 6 luni, de ce sa decida asiguratorul ei ce piese sa puna pe masina mea?? Una peste alta, corect este sa se puna piesele originale ale masinii (sau....daca ai originale iti pune originale, le ai luate din targ...ti le pune din targ.)

                  Acum vre-o 3 ani....lovesc un caine... -20 grade afara viteza de 60/h si la impact...dispare jumatate din bara...practic...nu a mai fost acolo...nu s-a indoit nu s-a crapat s-a rupt... a disparut... aveam casco...ma duc la dacia...si baietasul ala de acolo imi spune ca o bara originala nu trebuia sa dispara de pe masina!! (trebuia sa se indoaie, sa se smantaneasca...samd dar nu sa dispara)
                  Trageti si voi concluzii...bara care a fost pe masina (masina luata de la meridian, noua, cash) nu are piese originale pe ea??

                  Comment


                  • #69
                    "baietasul ala de acolo" mai mult ca sigur ca a chiulit de la orele de fizica. plarticul e foarte casant la temperaturi scazute. in plus forta de impact la 60 km/h e destul de mare.
                    Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                    Comment


                    • #70
                      Originally posted by eme13 View Post
                      4) Nu constituie infractiunea de parasire a locului accidentului fapta conducatorului autovehiculului cu regim de circulatie prioritara. adik? numere diplomatice?
                      Nu mai extrage din articole puncte incomplete. Daca o faci, o sa adresezi intrebari fara sens. Articolul suna asa si cred eu ca este mai mult decat complet si pe intelesul tuturor.

                      Art.89. pct. 4. Nu constituie infractiunea de parasire a locului accidentului fapta conducatorului autovehiculului cu regim de circulatie prioritara, daca acesta anunta de îndata politia si dupa terminarea misiunii se prezinta la sediul unitatii de politie pe a carei raza de competenta s-a produs accidentul, în vederea întocmirii documentelor de constatare

                      Comment


                      • #71
                        TopCat
                        indiferent daca este frig sau cald afara barile de la masini NU trebuie sa se sparga,daca sa spart la o masina noua,bara aia sigur a fost schimbata in atelieru lor,cu una chinezeasca/turceasca ca costa mai putin decat una de origine
                        stiu ce spun pentru ca lucrez in domeniu
                        „Nu ne tragem din maimuță, dar ne îndreptăm cu pași repezi spre asta.” — Arsenie Boca

                        Comment


                        • #72
                          nu trebuie sa se sparga in sensul sa nu se faca tandari. insa, odata cu scaderea temperaturii elasticitatea scade si ea. in consecinta, daca iei vara un caine in bot, mai mult ca sigur ca nu vei aceleasi pagube ca atunci când l-ai lua iarna.
                          Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                          Comment


                          • #73
                            Si eu am avut o problema asemanatoare.am fost acorasat pe partea stanga de un vitezoman care depasea in viteza o coloana ce astepta la semafor.Lampa sparta bara fata zgariata si aripa infundata,total dauna 2800 de euro(detin un TIGUAN).Politia nu se prezinta ca nu au fost decese,in fine,soferul vitezoman dadea vina pe mine si eu pe el. am mers la politie sa ne lamurim )
                            La mine masina era cu numere de germania,Politistii nu intelegeau nimic si daca am vazut asa,am facuto si eu pe prostu,ca nu inteleg nici eu ce scrie in asigurare.respectivu vitezsoman a predat certificatu,asigurarea,dar fara permis.eu am predat tot+suflat in fiola,ca la sfarsit sa constat ca eu eram de vina ca mergeam cu roata pe axa discontinua a drumonului +(aveam maisini parcate jumate in strada jumate pe trotuar.drum ingust).vitezomanu a refuzat sa-mi predea o copie a asigurarii,asa ca am sunat la un avocat care a venit la politie.
                            ATENTIE !!!.... Politia are obligatia de a face o copie la toata documentatia de ambele parti.Si mai au si obligatia ca la solicitarea unei parti polita sa prezinte o copie dupa asigurare.

                            Comment


                            • #74
                              Evident. Doar ca politistul si-o va lua in freza, pt ca nu esti tu de vina pt comiterea accidentului. In cel mai rau caz e vorba de culpa comuna.
                              Cu un proces si-o experitiza ai sanse destul de mari sa castigi.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google