Restituire Permisului Suspendat Este Conditionata De Plata Amenzii?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by alessandro View Post
    intreb aici sa nu deschid un thread nou

    anul trecut in mai mi a fost suspendat permisul de conducere si am primit amenda 268 lei sau 134 in 48h. toate astea s au intamplat in Timisoara

    a doua zi am platit amenda la Arad, respectant termenul de 48h.

    acum amenda imi figureaza la financiar ca fiind neplatita. chitanta am pierdut o.

    cum procedez ?

    multumesc
    Amenda trebuie sa intre in contul finantelor locale unde ai domiciliul fiscal ca persoana fizica. Faptul ca ai platit printr-o alta institutie bancara, probabil CEC din alta localitate, ii pune in grea incurcatura, ca doar e Romania.

    E important sa faci tot posibilul sa platesti cu cash la ghiseul finantelor din sectorul unde ai domiciliul, cu toate ca nici asa nu ai siguranta ca se inregistreaza plata, patit de multi. Daca nu ajungi in localitate in 48 de ore, suni pe cineva si-i trimiti pe mail PV, sa faca plata.


    Dar, problema ta cred ca e alta. Politia nu ai instiintat-o ca ai platit PV asa ca au mai trimis din nou la finante spre executare acel PV si finantele nu au verificat ca plata apare pe acel PV.

    Comment


    • #32
      @ Ivan - Am umblat eu dupa patania tatalui meu :P

      Originally posted by mr.K View Post
      Dar, problema ta cred ca e alta. Politia nu ai instiintat-o ca ai platit PV asa ca au mai trimis din nou la finante spre executare acel PV si finantele nu au verificat ca plata apare pe acel PV.
      Si eu zic la fel.Mama lor de birocrati..va dati seama ca nu toata lumea pastreaza chitantele si ca unii nu se gandesc sa solicite o noua chitanta si platesc probabil amenda DIN NOU,dar de data asta integrala?

      Ah,si inca ceva..amenzile nu se mai platesc la CEC!!In caz ca aveti vreuna fie mergeti la un oficiu postal fie la Administratia Financiara!

      Eu am fost la un oficiu postal din sectorul 3 pe care scria mare pe un afis ca incaseasa amenzi doar din sectorul 4
      Am stat la coada sa o intreb pe tanti unde as putea sa platesc si mai ca era sa ma ia la bataie.

      Comment


      • #33
        Poate sa imi spuna si mie cineva , daca poate sa imi ridice alcineva permisul suspendat sau daca pot face cerere sa il trimita spre ridicare in alta localitate. Motivul: lucrez in Zalau, unde mi-a fost ridicat permisul, iar domiciliul il am in Botosani, unde a fost trimis permisul.
        Politics wasn't about the right or left side, was about have or have not.
        sigpic

        Comment


        • #34
          Adica ti-a expirat suspendarea si vrei sa ti-l ridice altcineva de la politie, inteleg.
          Permisul numai personal ti se preda, iar politia nu am auzit sa faca si curierat, doar cand il retin in trafic in alt judet, il trimit la politia din judetul unde ai domiciliu.

          Comment


          • #35
            Originally posted by loosh View Post
            Poate sa imi spuna si mie cineva , daca poate sa imi ridice alcineva permisul suspendat sau daca pot face cerere sa il trimita spre ridicare in alta localitate. Motivul: lucrez in Zalau, unde mi-a fost ridicat permisul, iar domiciliul il am in Botosani, unde a fost trimis permisul.
            Daca in momentul retinerii permisului ii spuneai agentului ca locuiesti in Zalau si ca vrei sa-l ridici tot de la ei, el specifica in raportul de retinere al permisului ce doresti si se rezolva !

            Comment


            • #36
              Am specificat asta, am mers la politie cu cerere insotita de copie dupa dovada de plata a amenzii, copie dupa procesul verbal si mi-au raspuns, in scris ca sunt obligati sa trimita permisul in localitatea emitenta. In schimb nu este nici o lege (eu nu am gasit, daca stie altcineva sa ma lumineze si pe mine) care sa nu permita trimiterea permisului in alta localitate, la cerere.
              Politics wasn't about the right or left side, was about have or have not.
              sigpic

              Comment


              • #37
                Originally posted by loosh View Post
                Am specificat asta, am mers la politie cu cerere insotita de copie dupa dovada de plata a amenzii, copie dupa procesul verbal si mi-au raspuns, in scris ca sunt obligati sa trimita permisul in localitatea emitenta. In schimb nu este nici o lege (eu nu am gasit, daca stie altcineva sa ma lumineze si pe mine) care sa nu permita trimiterea permisului in alta localitate, la cerere.
                Am rezolvat imputernicind pe altcineva sa-mi ridice permisul.
                Politics wasn't about the right or left side, was about have or have not.
                sigpic

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google