Suspendare Permis

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Originally posted by Dan_Ionut View Post
    Ma mai intreaba daca am facut facultatea la "Canbrige" si sa mai citesc...si am scapat...
    Au vrut si ei ceva "de citit". L-ai dat dreptu', ori ba?

    Comment


    • #62
      pentru ce?am oprit?da,chiar daca era interzis si se penalizeaza cu suspendare permis.daca de ex te opreste pe pod, ce faci?opresti peste 200m la iesirea de pe pod?se considera fuga domnule!
      Last edited by Dan_Ionut; 12 January 2014, 19:44.

      Comment


      • #63
        Intreb si aici: pe scurt, poate sa imi spuna si mie cineva , daca poate sa imi ridice alcineva permisul suspendat sau daca pot face cerere sa il trimita spre ridicare in alta localitate. Motivul: lucrez in Zalau, unde mi-a fost ridicat permisul, iar domiciliul il am in Botosani, unde a fost trimis permisul.
        __________________
        Politics wasn't about the right or left side, was about have or have not.
        sigpic

        Comment


        • #64
          Tot pe scurt si raspunsul: procura notariala.

          Comment


          • #65
            Care ar fi explicatia de se incadreaza la clasa a 3-a de amenzi faptul ca nu ai asupra ta permisul? Se verifica, e valabil, l-ai uitat in mmm lui de permis, ce naiba sa primesti 6 puncte de smenda pentru asa ceva?

            Cineva cunoscut a patit-o recent si nu e placut.

            Clasa 1 de amenzi mi se parea suficienta pentru asa ceva.

            Comment


            • #66
              Daca era amenda mai mica il "uitau" toti acasa. Aia pot verifica si poza cand le dai datele si nu ai permisul? Sau poti da datele lu varu sandel si sa ia el punctele?
              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

              Comment


              • #67
                @einstein1984, din cate stiu au o "magarie" in care introduc datele si primesc inclusiv poza. Fratele meu este jandarm si ei au o chestie de genul asta. E statie color in care pot baga datele si obtine informatiile, insa nu stiu daca si cei de la rutiera au asa ceva in dotare :-?

                Acum strict la aceasta abatere, mi se pare firesc sa fie sanctionata aspru, deoarece poti spune ca ai uitat toate documentele acasa si sa mergi asa, pe incredere si tu sa nu ai niciun fel de ITP - nici facatura - niciun fel de asigurare - in caz de accident este trist pentru "victima".
                Last edited by Urmelinho; 1 September 2014, 09:57.

                Comment


                • #68
                  Nu e treaba soferului daca politia are sau nu in dotare aparatura cu care sa poata verifica si vizual permisul din baza de date.

                  Totusi, daca asupra ta ai buletinul, se verifica CNP-ul si clar esti aceeasi persoana care poseda permisul, dar nu-l are asupra sa.
                  Drastica amenda, oricum.
                  Acum strict la aceasta abatere, mi se pare firesc sa fie sanctionata aspru, deoarece poti spune ca ai uitat toate documentele acasa si sa mergi asa, pe incredere si tu sa nu ai niciun fel de ITP - nici facatura - niciun fel de asigurare - in caz de accident este trist pentru "victima".
                  Toate astea se pot verifica, oricum.

                  Eu ma refeream strict la permis uitat acasa.

                  Cei care sunt de acord cu amenzile astea drastice, isi schimba parerea cand li se intampla lor, pana la urma e ceva banal sa uiti vreun document, nu inseamna ca nu il ai valabil.

                  Propriuzis mai ai putin si primesti aproape aceeasi amenda ca pentru depasirea vitezei cu > 50km/h, sau sa nu dai prioritate la pietoni pe zebra. Echitabil.
                  Last edited by mr.K; 1 September 2014, 10:01.

                  Comment


                  • #69
                    probabil pentru ca se invatase lumea sa zica: n-am acte la mine
                    or fi incadrate si dupa statistici...

                    Comment


                    • #70
                      Originally posted by mr.K View Post
                      Nu e treaba soferului daca politia are sau nu in dotare aparatura cu care sa poata verifica si vizual permisul din baza de date.

                      Totusi, daca asupra ta ai buletinul, se verifica CNP-ul si clar esti aceeasi persoana care poseda permisul, dar nu-l are asupra sa.
                      Drastica amenda, oricum.

                      Toate astea se pot verifica, oricum.

                      Eu ma refeream strict la permis uitat acasa.

                      Cei care sunt de acord cu amenzile astea drastice, isi schimba parerea cand li se intampla lor, pana la urma e ceva banal sa uiti vreun document, nu inseamna ca nu il ai valabil.

                      Propriuzis mai ai putin si primesti aproape aceeasi amenda ca pentru depasirea vitezei cu > 50km/h, sau sa nu dai prioritate la pietoni pe zebra. Echitabil.
                      Am patit-o si eu stai linistit )) Asta este, am fost de cand ma stiu tipul omului, am gresit platesc, ai gresit platesti Dar acum depinde si unde o patesti. Stiu pe cineva care a fost amendat de politistul din comuna. A venit taica-sau cu documentele in 5-10 minute si politistul a spus: Nu merge asa treaba, in momentul controlului nu aveai documentele, imi pare rau. Eh, abia aici mi se pare mare amenda.

                      Comment


                      • #71
                        Multumesc, @enervatul@, am rezolvat cu procura notariala.
                        Politics wasn't about the right or left side, was about have or have not.
                        sigpic

                        Comment


                        • #72
                          Originally posted by Dan_Ionut View Post
                          pentru ce?am oprit?da,chiar daca era interzis si se penalizeaza cu suspendare permis.daca de ex te opreste pe pod, ce faci?opresti peste 200m la iesirea de pe pod?se considera fuga domnule!


                          Eu cand inca aveam lamaia in geam am avut o intamplare funny, in Sf Gheorghe in primul giratoriu am depasit pe contransens, aveam 2 benzi, pe una mergea o caruta, pe cealalta o dacie 1300,(eu eram cu 1410 pe atunci ) si mergand astia incet, m-am uitat sa vad daca era politie, si nu am vazut (ei erau ascunsi dupa statuia din giratoriu) Si eu voios am depasit pe contrasens(am facut rondul invers)

                          Bineinteles ca a venit nino nino dupa mine, eu am tras pe banda unu(eram deja pe un pod) si astia nu au vrut sa ma depaseasca se ambitiona cu sirena dupa mine, eu mergeam mai departe, ei nino nino dupa mine, intr-un final dupa pod mi-au taiat fata si am fost nevoit sa opresc, a coborat garcea si urla la mine ca de ce nu am oprit, eu i-am spus pe un ton calm, ca nu am voie sa opresc pe pod (bineinteles ca stiam ca trebuie sa opresc unde spun ei) ala urla la mine ca nu stiu regulile, bla bla bla, intr-un final imi zice ca imi da 25 lei amenda parca(era demult prin '99) (amenda echivala a doua beri) cand am vazut ca chiar incepe pv i-am spus ca ii dau si lui si colegului de cate o bere, (era valoarea amenzii) nu au vrut, atunci le-am spus ca vreau sa platesc amenda la Bv, ca ma grabesc, si ca nu stiu orasul si nu am chef sa platesc in Sf Gheorghe, sa schimbat ala la fata, a inceput sa fie amabil, mi-a explicat 10 minute cum ajung la politie, ba chiar sa oferit sa imi arate el, sa ma conduca, nu stiu care era faza, dar mi sa parut amuzant in afara de amenda aia am mai primit una de radar, asta in 16 ani de cand am permis.

                          Deci, opriti unde va zice el.
                          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                          Comment


                          • #73
                            Ai drecu gabori bozgori, n-au vrut berea ta! Erau buni niste forintzi.

                            Ca fapt divers, pe vremea aia in giratorii trebuia sa dai prioritate de drepata, n-aveai prioritatea de-acum, a primului inscris.

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google