Acte Necesare Pierdere/furt Placute Inmatriculare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Acte Necesare Pierdere/furt Placute Inmatriculare

    Salut.
    Deoarece am trecut prin faza asta am decis ca sa nu mai piarda si alti timpul cautand pe net ce fel de acte trebuiesc.
    ************************************************** ******
    Eliberarea plăcilor cu număr de înmatriculare reclamate ca fiind pierdute, furate sau deteriorate

    Documente necesare:

    a) cererea solicitantului [se da in fata ofiterului de la biroul unde depui actele]
    b) declaraţia de pierdere/furt sau dovada din care să rezulte că numărul a fost deteriorat)-[se da in fata ofiterului de la biroul unde depui actele]
    c) cartea de identitate a vehiculului, original şi copie;
    d) certificat de înmatriculare, original si copie;
    e) dovada de plată a contravalorii noilor plăcuţe de înmatriculare;[se plateste tot acolo la politie,la casierie]
    f) actul de identitate al solicitantului, original şi copie;


    g) în cazul reprezentării:
    - pentru persoane fizice- procură specială autentificată;
    - pentru persoane juridice– împuternicire însoţită de documente care să ateste dobandirea personalităţii juridice, denumirea şi sediul, în copie;
    h) placa/plăcile cu numărul de înmatriculare deteriorat/deteriorate.

    ************************************************** *****
    Cu mentiunea ca la punctele:
    - a si b se da in fata ofiterului de la biroul unde depui actele.
    -si la punctul e se plateste tot acolo,la casieria de la politie
    ************************************************** ******
    Cel putin asa este la pitesti.
    Numai bine.
    ps:sper ca vor fi utile aceste informatii.
    Last edited by Augustin-Yng; 3 September 2012, 16:09.
    Un Logan----YNG-----
    Numai bine.

  • #2
    Multumesc de informatie! Zilele astea trebuie sa merg si eu pentru o placuta pierduta.
    Kingpin Boardshop, Cluj-Napoca, b.dul Eroilor nr.31

    Comment


    • #3
      Iti multumesc si eu pentru informoatii, dar am o intrebare: Cat a costat taxa aceea pentru noile placute, ca trebuie sa imi fac si eu unul deoarece mi sa deteriorat. Multumesc!

      Comment


      • #4
        Costa exact cat eliberarea initiala, vreo 25 lei bucata daca nu ma insel.

        Comment


        • #5
          Originally posted by kissfm View Post
          Costa exact cat eliberarea initiala, vreo 25 lei bucata daca nu ma insel.
          Eu imi aduc aminte ca atunci cand am inmatriculat masina am platit in jur de 90 de lei. Daca ar fi asa de ieftin maine m-as duce sa mi-l fac. Si daca le fac pe ambele cam cat platesc? Multumesc!

          Comment


          • #6
            pai daca o placuta costa 25 lei, doua placute cat costa? :| oricum am impresia ca difera de la judet la judet, in brasov ultima data era 40 lei bucata (preferential daca nu ma insel).
            Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

            Comment


            • #7
              Stiu cat face 25+25, dar mi se pare ca este foarte ieftin, de aceea nu am mers pana acum sa imi fac alt numar. Ma gandeam ca este mai scump.

              Comment


              • #8
                Salut.
                Ma bucur ca aceste informatii va sunt de folos.
                Eu atunci am platit 20-25 lei nu mia stiu exact.
                Numai bine.
                Un Logan----YNG-----
                Numai bine.

                Comment


                • #9
                  Cand inmatriculezi masina ai 2 variante :

                  - inmatriculare la rand = 40 lei (20leix2placi)
                  - inmatriculare preferentiala = 85 lei (40 lei placile + 45 lei nr. ales)

                  Cand vrei alte placute platesti 1 sau 2, 20 lei sau 40 lei

                  Comment


                  • #10
                    90 de lei costa placutele preferentiale..am schimbat eu acuma vro 3 luni numerele vechi de la masina cu altele..
                    trebuie sa te duci la rar sa iti faca identificarea,si pe urma pasi care ia scris colegul Augustin in primul post..noile numere se dau in maxim 2 zile..sau daca le are "pe stoc" se da in ziua respectiva..

                    a si era sa uit,trebuie dus cu vechile placute..
                    Mobila la Comanda(Pal melaminat de 18mm)
                    Cine este interesat ma poate contacta pe privat
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      cum adica preferentiale ?! nu le-ai platit deja ? adica daca am dat 90 pe numere preferentiale, mai dau o data, daca le schimb ? trebuie sa-l schimb pe cel de pe spate, deteriorat la accident. si daca tot sunt acolo, le fac pe amandoua.
                      alta varianta nu am, decat DRPCIV ?

                      Comment


                      • #12
                        El a schimbat numerele, nu doar placutele, altfel nu avea de ce sa faca identificarea. Eu am schimbat placutele, de fapt doar una, ca una am pierdut-o si cealalta deteriorata si m-a costat 40 lei pt amandoua. 20 lei placuta si le-am luat in cateva ore . Am procedat cum scrie in primul post.
                        sigpic
                        !

                        Comment


                        • #13
                          am inteles. multumesc ! deci nu mai merge cu numere "artizanale"...
                          erau unii pe mosilor, aproape de bd carol.

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google