Discutii generale 1,6 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ionescu si loganul meu este la fel ca al cumnatului tau. Asa ca e posibil ca tu sa ai o problema ceva.
    Plus ca eu la relanti am facut acel test de mai multe ori si nici vorba de asa ceva.La prima apasare raspunde prompt.

    Comment


    • Mulţumesc! Mai aştept păreri, deşi e clar că are ceva. Habar n-am ce ar putea să aibă, aşa e din fabrică.
      Nu e de la filtru, ba chiar e schimbat de 100 de km. Şi uleiul. Aşa face ea, are lag, acea întărziere, asemănătoare cu a motorului 1.2 16v.
      http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

      Comment


      • Din ce inteleg, motorul tau nu se accelereaza cum trebuie, sau mai bine zis raspunde tarziu; as intra pe o zona care poate naste multe discutii si anume corectiile la diferite presiuni, deci sarcini diferite ale motorului; mai precis acea variatie, denumita si adaptiv imbogatire in functionare; e ca si cum ECU nu "vede" unul din parametrii principali pentru calculul timpului de injectie.
        In acest sens iti sugerez sa imprumuti de la amicul tau captorul de presiune absoluta; merita sa incerci, mai ales ca nu e mare munca sa faci acest lucru.
        Rog colegii mai priceputi in acest domeniu sa ma corecteze sau sa dezvoltam pe baza spetei propusa de colegul @ionescu liviu.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Şi eu rog acelaşi lucru . Şi mulţumesc pt ajutor!
          Chiar acum am venit de la încă un drum cu maşina cumnatului şi e clar că e altfel, se turează altfel, adică mai rapid, comparativ aş spune că a mea se turează aproape la fel de lent ca un diesel pt cine ştie cum se turează dieselul de pe logan, mai lent ca benzina, în gol mă refer.

          Update: tatăl meu e acum la itp. I-am zis să mă aştepte şi pe mine şi a uitat, eu acum am venit de la facultate. Cică i-a făcut resoft şi după cum zice el cică acum merge mai bine. Resoftul de 115 cai, a fost 150 de lei, la dacoserv din Sălaj. Aştept să se întoarcă să dau şi eu o tură. Eu ţin minte perfect cum merge a cumnatului şi cum mergea a noastră, tatăl meu nu prea a mers cu a cumnatului. Sunt tare curios, dacă merg amândouă la fel acum se nasc tot felul de speculaţii, oare a cumnatului are soft de 115 cai din fabrică? Pt că el nu i-a făcut resoft din iniţiativa lui 101%. Şi dacă are soft de 115 cai din fabrică de s-o fi întâmplat asta? Ciudat. Mecanicul de acolo i-a zis tatălui meu că poate a cumnatului are motor de export, eu nu aş crede asta. Voi ştiţi dacă în export se vindea loganul cu 115 cai?
          Interesant e că de mult eu spuneam că a cumnatului merge exact cum am citit pe forum despre resoft, că ar trage mai bine în ture jose mai ales.
          Revin cu update.

          Update 2: S-a rezolvat, acum maşina mea e exact ca a cumnatului. Are mai mult cuplu la turaţii joase, cum de a ajuns a lui să aibă (probabil) alt soft nu ştiu.
          Acum la relanti cum dau un şut la pedală cum urcă, cu a 2-a la 2000 de ture smuceşte din prima nu mai îşi face somnul de frumuseţe şi abia apoi se trezeşte. Plus că şi în turaţii mari e un pic mai nervoasă.

          Vă mulţumesc pt interes şi aştept şi părerile voastre!

          PS. Mi-a lipit automat posturile, eu am postat update-urile pe 17.12.
          Last edited by ionescu liviu; 17 December 2012, 17:54. Reason: Automerged Doublepost
          http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

          Comment


          • Va salut!

            Daca stie cineva care ar putea fi problema de fata de usa pe dreapta spate logan ph2 dupa ce a fost in service pentru a remedia o infundatura pe nervura de la nivelul manerului, din cauza unei usi de la o masina parcata prea aproape de a mea. Fata de usa este foarte bine fixata, mai putin in parte inferioara coltul dinspre usa din fata unde are o departare de aprox 1 cm. De la service mi s-a spus ca un mastic de lipire nu a lucrat si sa revin in service pentru a incerca sa etanseze fata de usa.
            Stie cineva daca asa se prinde fata de usa printr-un mastic?

            Multumesc!

            Comment


            • Salutare. Astazi am fost si eu sa fac plinu...ca de obicei la 4-5 zile si ca tot omul sa resetez kilometrajul si consumul. Cand sa ma uit peste cat am mers si am consumat din rezervorul anterior, am avut o mica surpriza. Cred ca am mers un pic cam mult prea tare )
              Atasat am pus poza cu viteza medie care a calculato. Ce spuneti de eroarea asta? S-a mai intamplat la careva?
              Attached Files
              Am vazut in oameni...ce nu vroiam sa vad vreodata...
              Ura si iubirea cum lovesc ambele de-odata!!!

              Comment


              • E bine sa pui poza si la topicul despre viteza maxima la 16v ...daca asta e abia viteza MEDIE!!!

                Comment


                • Originally posted by Ceachy View Post
                  Salutare. Astazi am fost si eu sa fac plinu...ca de obicei la 4-5 zile si ca tot omul sa resetez kilometrajul si consumul. Cand sa ma uit peste cat am mers si am consumat din rezervorul anterior, am avut o mica surpriza. Cred ca am mers un pic cam mult prea tare )
                  Atasat am pus poza cu viteza medie care a calculato. Ce spuneti de eroarea asta? S-a mai intamplat la careva?
                  Pina sa faci plinul si sa resetezi CB nu ai mai butonat afisarile din CB ? Dupa plin ai observat eroarea asta groaznica ?

                  Acuma, ca tot adusesi vorba de afisari pe CB, acolo prin mijloace cunoscute de unii pe acel afisaj poti face sa-ti scrie orice vrei tu prin modificarea dump-ului din eeprom-ul bordului, oricum nu te suspectez de asa ceva doar ca sa avem subiect de comentat...

                  Comment


                  • nu i-am facut absolut nimic. Si crede-ma, chiar am fost foarte foarte surprins cand am vazut ce abereaza computerul meu de bord )
                    Am vazut in oameni...ce nu vroiam sa vad vreodata...
                    Ura si iubirea cum lovesc ambele de-odata!!!

                    Comment


                    • Apar, in electronica apar mereu tot felul de aberatii nici cine a proiectat respectivul sistem electronic nu le poate explica...
                      De acolo atitea update-uri de soft la toate electronicele moderne, pina si la TV fabricantul ofera pe net update de soft...la TV, ce sa mai vorbim de mai complexe, cum ar fi cele auto..

                      Comment


                      • da, doar ca la 1.6 16V euro5 nu mai este nici un update disponibil(intrebat de mine la ultima interventie service, la Serus - 17 septembire 2014);
                        PS: tot nu inteleg, ce voiau sa spuna userii prin 2012, cum ca update de 115CP?
                        Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

                        Comment


                        • Uite asta nu stiu, nu am cu ce citi V42 de pe motorul meu, sa vad versiunea de soft existenta.
                          Exista citeva update-uri de soft pentru Clip dar nu m-am jucat cu ele, daca aveam un Galetto II macar vedeam ce soft este pe masina acum. Cu altceva nu prea merge, este ecu pe CAN-diag.
                          Incerc sa folosesc toti cei 105 cp pe care i-am platit, folositi cum trebuie sint destui, nu trebuie inca 10 pina la 115, daca nu folosesti pe cei care-i ai deja disponibili.

                          Comment


                          • @bogdan_cr, sunt de-aceeasi parere cu tine.
                            Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

                            Comment


                            • Originally posted by Ceachy View Post
                              nu i-am facut absolut nimic. Si crede-ma, chiar am fost foarte foarte surprins cand am vazut ce abereaza computerul meu de bord )
                              La altii se resetaza din senin, la tine a luat-o in sus.
                              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                              Comment


                              • Bai Ceachy. Lasa-ma cu plinul tau lav4,5 zile. Ai motor de 4.4 V8? Sau mergi cate 600-700km pe saptamana. Ia diesel fratiOAre. Recomand citroen/peujeot sau opel. Nu vw

                                Viteza amintita mai sus este posibila. Doar la avioane supersonice...

                                La toti se reseteaza din senin.mie cel putin saptamanal.
                                Last edited by IancuMIC; 12 October 2014, 22:02. Reason: corectare

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google