1.4 MPi, Probleme GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 1.4 MPi, Probleme GPL

    Salutare Tuturor!
    Am citit tot de la sectiunea Gpl dar nu am gasit problema mea.
    Dupa ce se incalzeste motorul dumineata si trece pe Gpl incep problemele. Cand ajung la intersectie, ma opresc la stop etc , si scot masina din viteza ori scade turatia la 200-300 rpm si revine la 800rpm dar nu ramane la 800, scade si urca ori se opreste motorul. Mai des se opreste motorul, asta numai pe gpl , pe benzina imi ramane turata la 1500rpm vre-o 2-3 sec dupa care revine la 800rpm.
    Am fost cu ea la service Dacia si mi-au reglat tachetii, dupa care s-au uitat la clapeta de acceleratie, au curatato si tot la fel face. Am schimbat clapeta ca asa au spus, dar am mers cu ea doar pe benzina si face ce facea si cu cea veche , clapeta am luato de pe o solenza fara gpl de proba si nu am putut sa ii dau gaura sa bag furtunasul care eu il aveam bagat in clapeta si pe gaz mi-a fost frica sa ii dau ca nu stiu ce rol are furtunasul.
    1.4 Mpi cu instalatie de gpl din fabrica
    Masina are 250000km si am cumparato cu o saptamana in urma.

  • #2
    Lasa-i pe cei dacia, incearca la cineva care se ocupa doar de gpl si sunt sigur ca o sa gaseasca hiba.

    Comment


    • #3
      Lasa schimbatul in prima faza...pune clapeta veche si mergi NUMAI pe benzina vreo 4-5 zile ...daca isi revine e de la GPL...daca nu incearca pe alte arii ale forumului...m-as orienta spre aprindere...
      Daca isi revine 80% injectoarele varza...se lasa cu schimbat. Sau vaporizator terminat, filtrele din fabrica etc...
      Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
      Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

      Comment


      • #4
        singura problema este de la motoras pas cu pas

        Comment


        • #5
          Astazi am terminat tot gazul, o sa merg pe benzina cateva zile dupa care o sa alimentez cu gpl de la alt peco.Am o bobina de rezerva, sa o incerc??? Costyk l-am auzit pe mecanic spunand ceva de un motoras dar nu am inteles bine.

          Comment


          • #6
            nu baga gaz de la rompetrol o combinatie ar fi sa cauti un lukoil ,petrom,sau ai putea sa intrebi de unde este adus ca idee pt tine

            Comment


            • #7
              pai ce are ala de la rompetrol ? eu numai de acolo bag si nu am probleme,dar nu am de mult gaz pe ea,am 2500 km

              Comment


              • #8
                Numai de la lukoil am bagat.

                Comment


                • #9
                  Eu in general bag de la prosperanta si sunt foarte multumit...Reglajele la instalatie le-ai verificat? Poate s-au dereglat.

                  Cand ai facut ultima revizie la GPL ?
                  Cand vrei sa faci un bine gandestete de 2 ori!

                  Comment


                  • #10
                    Am masina de o saptamana si dupa cateva zile am intampinat problema, am fost cu ea la Dacia dar nu mi-au spus ceva concret.

                    Comment


                    • #11
                      La masina "noua" mai ales low cost, si daca ai de gand sa o tii, in primul rand, distributie, aprindere: bujii, fise (eventual bobina care mai pica la 200-300k) , culbutori, IAC...
                      Zic mai ales low cost deoarece fostul proprietar a bagat cat mai putin in masina...
                      Mai intai ignora GPL-ul si fa-o sa mearga bine pe benzina...stergi erorile de pe motor (diagnoza) daca sant si le rezolvi, mergi pe NUMAI benzina si vezi daca isi revine...
                      Dupa ce merge bine pe benzina treci la GPL... la GPL de fabrica pe Logan se stiu injectoarele ca pica, la km tai vaporizatorul, filtrele de schimbat...
                      Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                      Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                      Comment


                      • #12
                        Ms mult.
                        Revin peste cateva zile cu comportamentul masini

                        Comment


                        • #13
                          Iti trebuie o diagnoza/reglaj si pe gpl si pe benzina.

                          Originally posted by Alex Matei View Post
                          Eu in general bag de la prosperanta si sunt foarte multumit...Reglajele la instalatie le-ai verificat? Poate s-au dereglat.

                          Cand ai facut ultima revizie la GPL ?
                          E si asta o idee, unii ii spun sa bage benzina, altii gaz, altii si de unde... Noroc ca sunt binevoitori sa il indrume si e de la 2 pasi. Ce se facea daca era din Turcia, tot la Pitesti il chema? L-or primi fara pasaport? Daca e din USA, sa traverseze Atlanticul sa Pacificul pentru cel mai bun gaz?
                          Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

                          Comment


                          • #14
                            da ai dreptate; alexys;referitor la a indruma catre un service unde sa-i faca o diagnoza la ce intimpina el

                            Comment


                            • #15
                              Am mers pe benzina zilele astea si am dat pe gaz astazi. Mai prost merge. Nu are forta deloc.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google