TRACTARE 1,6 16v Versus 1,6 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • TRACTARE 1,6 16v Versus 1,6 MPI

    Daca cineva a tractat vreo rulota (cu mma 1000 kg.) as vrea sa aflu si eu cum se comporta la drum,la panta si daca cutia de viteza si ambreajul rezista si nu sunt suprasolicitate,motorul daca nu se incalzeste,consumul ? etc.
    Mersi.

  • #2
    Daca ei spun ca merge (Dacia) atunci merge fara probleme.
    Cutia, ambreajul, planetarele desigur ca sunt solicitate mult mai tare, dar in limitele impuse de producator, no stress ca doar nu mergi in fiecare zi cu rulota dupa tine.

    Consumul cred ca va creste cu ~3 litri/100 km (este un forumist cu diesel si cu rulota i-a crescut parca ~1,5-2 litri/100 km).
    E bine sa folosesti un regim de turatii ceva mai ridicat decat normal (2700-3500 rpm zic eu ca e normal fara rulota) , asta ca sa nu chinui motorul si sa bagi tensiuni mari in tot ansamblul motor-transmisie, asa pe la~3500-4500 rpm sa schimbi, asta sa insemne mers ''normal''.

    PS: de ce ai pomenit la titlu de 1.6 mpi?
    Mai bine tragi rulota cu 1.6 16V decat cu 1.6 mpi.
    Last edited by Octavian; 19 September 2009, 20:30.

    Comment


    • #3
      Poate gasesti aici ceea ce te intereseaza
      Forum neinteresant. Delogat definitiv.

      Comment


      • #4
        @ Octavian_30: cred ca are ambele motorizari de aceea a intrebat.
        Eu singura rulota vazuta live era tractata de un 1,4(vorbesc de logane benzinare ca diesel am vazut mai multe). Daca asta micu' poate trebuie sa poata si fratii mai mari.
        Cel mai lent 1,6 8v

        Comment


        • #5
          ...da`de turistii polonezi care veneau la noi inainte de `89, cu rulote de doua ori cat masina(Fiat 850), nu ati auzit? si mergeau nu se jucau, cu un vagon, tras de un lighean
          Si va mai faceti probleme, la 1.4?


          sigpic

          Comment


          • #6
            am tras eu rulota cu megane 1,6 16v 110 cai. imi lua 11 12 in afara. si daca dedeam de o daciana berlina mai intretinuta ma manca pe paine. era si f mare rulota.

            Comment


            • #7
              pai nap...tu ce vrei.si cu o casa in fata...si ferari?ai vazut tu atleti care sa alerge la 100m viteza cu ciubote in picioare?sau cu nevasta legata de el cu o sfoara?

              Comment


              • #8
                am zis eu ca imi doresc ferrari ? af facut o metafora pentru a descrie in ce mod sunt afectate performantele masinii. atat.

                Comment


                • #9
                  rere

                  merge foarte bine creste consumul cu aproximativ 2 litri la suta ...nu ai probleme cu masina ...sa fim realisti loganul este o masina reusita la banii astia ...daca ai grija de ea nu ai probleme cu ea ...mergi ca tampitul si te doare la basca de ea si in plus mai esti si praf la condus ...asteapta0-te la probleme ...daca scria bmw pe ea era cea mai laudata masina ...mergi relaxatr cu rulota dupa ea nu are gram de probleme ...trage foarte bine si fara probleme ...oricum liniute sau altele nu faci cu o rulota dupa tine

                  Comment


                  • #10
                    Rulota tractata cu Logan

                    Loganul de 1.6 16v este "gloaba" atunci cand vine vorba de tractare , mai ales de tractarea unei rulote de 1000Kg.
                    Pe langa faptul ca este destul de grea pentru el , se mai adauga si portanta panoului din fata al rulotei , asa ca nu poti avea pretentie la o viteza mai mare de 80Km/h chiar daca scoti acceleratia prin podea. Fereasca D-zeu sa bata vantul din fata , ca atunci este mai grav.
                    Nu ramai cu ea in drum , dar nici bine nu iti este.
                    Ca si consum trebuie sa te astepti la un 10.5 -11ltr/100km , cine imi spune ca la o rulota de 1000Kg consumul este doar cu 2ltr peste media normala insemna ca incearca sa vanda castraveti la gradinar.
                    ADRIAN Vatamaniuc
                    0727.883.438

                    Comment


                    • #11
                      Logan 16 16v-Rulota cu masa 750kg(MMA 1000 kg) viteza 80-90 km/h-consum 10%,am mers in reprize scurte cu 110 km/h dar si consumul a fost de 13%....@Fereasca D-zeu sa bata vantul din fata , ca atunci este mai grav......daca vine si un tir din sens opus ,atunci........

                      Comment


                      • #12
                        Tras rulota de 750kg din Suceava la Tg Mures pentru un prieten cu 1.6MPI.
                        Daca mergi constant si nu bruschezi nu este nici o problema dar daca treci 2 munti cu ea este chin credema.
                        Plus consumul de camion in ~300km am papat cam 45 litri de gotoghin.

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google