Rovinieta

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Stie cineva unde se plateste amenda pentru lipsa rovinieta?
    In procesul verbal primit scrie ca la ,,casieriile administratiei locale sau ale altor institutii publice abilitate sa administreze bugetele locale,ca venit la bugetul local"

    Sa inteleg ca ,,locale" inseamna acolo unde domicilieaza contravenientul, nu in localitatea sau judetul unde te-a inregistrat camera ?

    Comment


    • Sa inteleg ca ,,locale" inseamna acolo unde domicilieaza contravenientul
      Da, in localitatea de domiciliu.

      nu in localitatea sau judetul unde te-a inregistrat camera ?
      Acolo faci contestatia, daca doresti, la judecatoria pe raza careia ai fost depistat.

      Comment


      • Daca cumpar o masina si fostu proprietar mai are valabila rovinieta 2 luni,este valabila si pe mine daca ramane tot acelasi nr de inmatriculare ?

        Comment


        • Da........
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment




          • Daca cumpar o masina si fostu proprietar mai are valabila rovinieta 2 luni,este valabila si pe mine daca ramane tot acelasi nr de inmatriculare ?
            Poti sa schimbi si numarul de inmatriculare, rovinieta ramane valabila daca ce am bolduit e adevarat.

            În cazul schimbării numărului de înmatriculare al vehiculului pentru care a fost achitata rovinieta,aceasta îşi menţine valabilitatea numai în condiţiile în care la emiterea acesteia numărul de identificare al vehiculului a fost înscris corect.
            În orice altă situaţie utilizatorul va solicita CNADNR - S.A., în scris, efectuarea modificării numărului de înmatriculare în baza de date a SIEGMCR.

            Pentru efectuarea modificării utilizatorul se va prezenta la unul dintre punctele de lucruale CNADNR - S.A. (lista acestora se gaseste la www.cnadnr.ro, sectiunea Roviniete –Puncte de schimbare a numarului de inmatriculare) , cu următoarele documente:
            a) cerere scrisă, conform formularului-tip care se regăseşte la www.cnadnr.ro, sectiunea Roviniete - ,,Formulare – Cerere schimbare numere inmatriculare”
            b) cartea de identitate a autovehiculului în copie şi original

            Odată cu modificarea numărului de înmatriculare, în baza de date se va elibera, prin intermediul SIEGMCR, un document care atestă efectuarea modificării şi valabilitatea rovinietei pentru noul număr de înmatriculare, în două exemplare identice, dintre care:
            a) unul va fi ştampilat de către CNADNR - S.A. şi va fi înmânat solicitantului;
            b) unul va fi semnat de către solicitant şi va rămâne la CNADNR - S.A.
            Last edited by mr.K; 21 October 2014, 08:38.

            Comment


            • Daca imi permiteti, adresez si eu o intrebare cunoscatorilor . Am circulat vreme de 2 saptamani pe E81 fara rovinieta, pur si simplu nu mi-am dat seama ca uitasem sa o refac. Stiu sigur ca 1 drum cel putin l-am facut pe sub telecamerele de la Valcele ( Cluj). In cat timp ma pot astepta la o amenda? Se primeste o singura amenda chiar daca am trecut de mai multe ori? Pot afla de la Circulatie daca am vreo amenda pe rol?

              Comment


              • Originally posted by Cromatic View Post
                Se acorda un singur "premiu" la interval de 30 de zile.
                Amenda luata in februarie , a ajuns in august

                Comment


                • Si pot afla daca am asemenea premiu? Apare in baza de date a Politiei?

                  Comment


                  • Dacă ai primit un bonus, nu de la miliție o sa afli.
                    O sa primești PV de la CNADNR, miliția n-are treba cu camerele amplasate de AND, nu ei emit amenda.
                    O sa primești un singur PV chiar dacă ai trecut de mai multe ori printr dreptul lor.
                    În cazul în care nu-ți vine acasă, o s-o gasesti la anul la fisc, când o sa plătești impozitul pe masina/casa.
                    Last edited by Kojak; 27 October 2014, 22:01.

                    Comment


                    • O sa primești un singur PV chiar dacă ai trecut de mai multe ori printr dreptul lor.
                      Intr-o singura zi; alta zi, alta distractie.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Sa le fie de folos, ca sigur m-a prins, am trecut de mai multe ori. Cat e premiul, estimativ?

                        Iancule, ma sperii, adica daca am trecut 5 zile, am 5 surprize?

                        Comment


                        • Dacă nu mă înșel, 500lei (250 lei în 48h) + contravaloarea integrala vignetei.

                          Și da, nea Iancu are dreptate, în 24h nu poți primi decât una bucata amenda, indiferent pe sub câte portale ai trecut.
                          Last edited by Kojak; 27 October 2014, 22:12.

                          Comment


                          • Pfuai, sper sa-mi vina dupa sarbatori ). Contravaloarea respectiva reprezinta vinieta pe 1 luna, sau cum? Ca eu de ex am stat fara vinieta din 10 pana azi, adica 17 zile.

                            Comment


                            • Contravaloarea e vigenta pe 1 an, adică cca. 120 -130lei.

                              Cate drumuri ai făcut la intervale de minim 24h prin zonele cu camere?
                              Last edited by Kojak; 27 October 2014, 22:17.

                              Comment


                              • Pai care-i logica? Adica, plata rovinietei pe un an, daca am umblat 17 zile ? Trebuie sa ma interesez mai bine, altfel ajung sa bag caruta la Remat sa ii platesc daunele...

                                "Actul normativ elimină din OG nr. 15/2002 prevederile care stabileau ca, pe lângă amendă, cei care circulă fără rovinietă trebuie să achite și un tarif de despăgubire."
                                Last edited by 30_VLD; 27 October 2014, 22:22.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google