Trecere MCV De La Euro 4 La Euro 5

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Trecere MCV De La Euro 4 La Euro 5

    Buna, cine i-mi poate spune cand au schimbat norma de poluare la MCV ph2, vreau sa-mi iau un mcv ph2 si nu stiu cum sa-mi caut unul care sa fie cu euro 5.
    Am vazut ca la diesel se poate urmari dupa modelul filtrului de aer de la motor, dar la 1.6 16v cum pot sa stiu?
    care e anul cand au modificat pe ele euro 5?
    La interior am vazut 2012 ca au 2 feluri de interior, acela de ph2 clasic si acela nou cu tapiteria si playerul cu satelit si afisaj mare.
    Am gasit un mcv 16v in cehia dar zic ala de la parc ca e euro 4 din 2012, e cu interiorul clasic si cu playerul blaupunkt cu mp3.
    Multumiri celor care ma pot ajuta.
    Intalniri LC.Sibiu sambata ora de vara 17 / ora de iarna 16 in Valea Aurie (intrarea 2 la ZOO).

  • #2
    1.6 16v Euro 5 sunt cele care nu mai au cablu de acceleratie adica este clapeta de acceleratie electronica.
    Attached Files
    sigpic1.6 16v Euro 5 + GPL

    Comment


    • #3
      Dar nu scrie in CIV, la nr de omologare E4 sau E5?

      Comment


      • #4
        vreau sa aduc una de afara si nu am cum sa aflu pana nu le vad, asa din poza de la motor i-ti dai seama mai repede ca toate au poze cu motorul...........

        ai idee sdp din ce an au trecut la euro5 ?
        Last edited by vyp75; 14 September 2014, 19:20. Reason: Automerged Doublepost
        Intalniri LC.Sibiu sambata ora de vara 17 / ora de iarna 16 in Valea Aurie (intrarea 2 la ZOO).

        Comment


        • #5
          Asta nu stiu cred ca de prin 2011. Vorbeste cu Dsign ca si a lui e E5 si parca e din 2011.
          sigpic1.6 16v Euro 5 + GPL

          Comment


          • #6
            eu stiu ca de prin 2010 la sfarsit(noiembire), au inceput cu euro 5...
            a fost fabricat vestitul lot de Prestige(vreo 300 buc), fabricate intre noiembrie si martie, alea sunt primele euro5 de la Dacia; dupa care au luat pauza vreo 6 luni cu fabricatul de logan....

            uite, pe stalpul din dreapta de la MCV-ul de la serviciu scrie asa:
            KS04, E28...
            am facut poze cu o pocnitoare de nokia, dar ocup spatiul degeaba daca le urc.
            este "FUMU.5" dci 85 din 2012-martie
            Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

            Comment


            • #7
              este extrem de riscant sa te iei dupa data oficiala de cand au inceput sa se faca euro5. degeaba s-au facut euro5 din martie daca tu cumperi o masina care a fost cumparata in mai dar ea a fost fabricata in februarie.
              mai mult ca sigur au ramas destule pe stoc deci nu e foarte relevant data de la care s-a facut euro5.
              sper ca intelegi ideea. cel mai sigur este sa vezi la fata locului daca are cablu sau acceleratie electronica.

              alt lucru care le poate diferentia este acela ca odata cu euro5 au pus si pompa de servo care era pe dci. se vede si din poza de mai sus ca nu mai are borcanasul de lichid servo acolo sus cum era inainte
              Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

              Comment


              • #8
                Se poate inchide.
                Intalniri LC.Sibiu sambata ora de vara 17 / ora de iarna 16 in Valea Aurie (intrarea 2 la ZOO).

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google