Sistem audio Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu are rost sa ne contrazicem! Ai mai multa experienta si asa o fi...
    MY CLA

    Comment


    • Ma bag in seama cu cea mai elocventa explicatie:



      Este de urmarit tot ca sa mai invatati ceva (si sa se mai elimine din folclor) insa este de urmarit de la 2:59- 3:10


      Pe scurt condensatorul este bun doar pt farurile de la masina dar nu si pt problema cu muzica. Daca vreti sa puneti condensatorul ca sa scapati de caderea de tensiune puteti sa puneti condensatorul in fata - va avea fix acelasi rezultat.

      Iar in ceea ce priveste utilitatea acestuia, nu mai gasesc exact unde in video dar se explica, ca atunci cand muzica se facea simplu fara sa fie modificata artificial, iar sasiurile erau facute din metal fara sectiuni de trecere fara izolari samd si curentul avea un traseu clar si sanatos, condensatorul avea un rol relativ de rezolvare a problemelor dar nu definitiv in ceea ce priveste caderile de tensiune. Exemplu cel mai elocvent poate fi luat chiar loganul cu cate probleme electrice are el: mase aiurea trase, mase insuficiente samd.
      Last edited by Canto; 7 October 2014, 15:26.
      B-187-H D Z->A.k.a Tobita Indemanaciu

      Comment


      • Salut baieti!

        O intrebare rapida as avea.
        Aceste difuzoare care au 16.5 cm merg puse pe spate fara modificari?

        Am tot cautat insa nu am gasit un raspuns exact.
        As aprecia un raspuns rapid intrucat in seara asta se termina aceasta promotie.

        Comment


        • Necesita inele din MDF atat pe fata cat si pe spate daca vrei sa pui de 16.5.
          MY CLA

          Comment


          • Multumesc mult.

            Voi lua de 13cm atunci. Eu le voi schimba deci vreau ceva plug&play.

            Comment


            • Asta e ca aia : "- Buna ziua, aveti corn cu ciocolata?
              - Da.
              - Atunci dati-mi cu sampanie!"

              Comment


              • De fapt e ca aia:

                - Aveti corn de 100 de grame?
                - Da, dar e expirat.
                - Ma satur si cu unul de 75!

                Comment


                • Tocmai pt ca le schimbi tu, poti lua si de 16.5, cu inelele de mdf. E putin de munca, dar diferenta e notabila, as spune.

                  Comment


                  • Tot GBL GT6 am pus si eu pe masina, insa de 16. Si eu iti dau acelasi sfat, sa pui de 16 fata/ spate, chiar daca e putin de munca. Vei avea nevoie de inele si la cele de 13 deoarece dif Jbl e mai mare in adancime decat cel stock. Gasesti detalii si poze la mine in my ride. Spor la munca
                    My Ride sigpic

                    Comment


                    • Sigur e nevoie de inele pentru difuzoarele de 13cm?

                      Cunoaste cineva cati cm are difuzorul stock in adancime?

                      Comment


                      • Pentru difuzoarele de 13 cm nu-ti trebuie inele, punct.
                        Difuzorul stock este o tabla, fata de restul aftermarket, oricum nu vei avea cu cele de 13 probleme la montaj. Ti-am trimis si pm cu ce m-ai intrebat ieri.

                        Recomandarea daca vrei strict de 13 este: http://www.melodix.ro/ESX-XE-52-Difu...ale-13-cm-p37/ + un player audio Kenwood...

                        Recomandarea pentru imbunatatirea sunetului - renuntare la coaxiale, mergi pe sistem de componente cu filtre si de acolo in sus 13->16 cm samd dar sunt si altele bugetele.
                        B-187-H D Z->A.k.a Tobita Indemanaciu

                        Comment


                        • Dif stock iese peste tabla 3 cm spre fata ușii si 1-1,5 cm in spate; cel aftermarket iese 5-8 mm peste tabla si 7-8 cm in interior. Din diferențe deduci tu dacă ai sau nu nevoie se inele
                          Eu am pus pe spate gbl gt6-6 (16,5 cm) cu inel de 18 mm grosime. Spațiul rămas de la magnet pana la macara este de 1 cm
                          My Ride sigpic

                          Comment


                          • Tu ai logan 2!
                            MY CLA

                            Comment


                            • Corect! Eu despre logan 2 vorbeam. La 1 merge fara, daca imi amintesc bine. Acum am vazut ca Catalin are l1
                              My Ride sigpic

                              Comment


                              • Revin cu o nelamurire.
                                Pe partea audio nu ma descurc, am citit primele 20 de pagini si nu am gasit ce ma intereseaza.

                                Difuzoarele de la volum 16/35 incep sa distorsioneze (bassul setat 5/7 - evident cu cat il scad, cu atat pot sa urc mai sus cu volumul). Playerul este acesta.

                                Am citit ca puterea de 4x50W nu este nici pe departe reala la niciun player.

                                Exista solutii daca vreau sa scot din difuzoare un volum mai ridicat fara distorsiuni? Ma gandesc ca pentru asta ar ajuta un amplificator. Am dreptate?

                                PS: Nu am in plan si achizitia unui subwoofer.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google