Consum Logan 1.2_16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @ciresel: sa ne spui si la intoarcere cat scoti!

    Comment


    • Timisoara-Sibiu-Busteni si retur, in total 991 km. Mers pe autostrada cam 150 km cu 110-150/h, in rest cu 100-110. In Busteni, Sinaia mers bara la bara. M-am mai plimbat si prin Sibiu. Consum 6.2%. Ma asteptam sa scot sub 6%. Am consumat 62,4 litri.
      Am atasat si cateva poze..daca e cineva interesat.
      Attached Files

      Comment


      • Colegul ciresel cred ca s-a mutat la Constanta...daca nu a mai postat consumul retur, asa cum il rugase adaniel69.

        Comment


        • Nu s-a mutat la Constanta ,cred.Daca te prinde Greucianu la inghesuiala pe DN 1 sau alt drac de autostrada in Romanika,tot 10 l la suta" faci .Ca esti cu 1,5 dci ,cu 16 vulve (cu asta faci 13-14) sau batmobile ,tot consum de Raba.
          Welcome to the Club, We Have Jackets !

          Comment


          • Consum exclusiv pe benzina de la sfarsitul lunii iunie pana la jumatatea lunii iulie. Rulajul este cam 60% extra urban cu varfuri de viteza de maxim 120 in rest 70-100 si restul de 40% prin oras. S-a mai folosit si AC din cand in cand. Atases pozele cu consumul.
            Attached Files

            Comment


            • BV-Eforie N-retur

              Pana sa inceapa scoala am mai facut inca un mini concediu la mare, Eforie N.
              Consumul pe cei 804.1 km => 6.42%.
              Viteza pe care am incercat sa o mentin pe unde s-a putut:
              -autostrada 120km/h si la dus si la intors;
              -pe DN max.110, iar prin localitati, regulamentar.
              Vantul m-a “batut” atat la dus cat si la intors (din lateral, din fata,– mai tot drumul a trebuit sa contracarez).
              Aerul conditionat a functionat mai mult pe drumul de intoarcere.
              Prima poza = date de plecare din parcare (kilometrajul partial =0 si litri consumati pana atunci), nu am resetat CB;
              A 2-a poza = date de sosire in parcare (km efectuati, litri de benzina inregistrati in continuare). Din calcule rezulta consumul deja mentionat.
              La dus am facut ceva peste 4 ore si jumatate cu tot cu pauza , iar la intors 4 ore si 20minute fara pauza (m-am bucurat ca doarme “echipajul”, dar pe viitor trebuie facut un pic de pauza).
              Attached Files
              Last edited by ZFMFLORIN; 7 September 2014, 20:22. Reason: Postasem la Logan II
              ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

              Comment


              • Cel mai mic consum realizat de mine pe o distanta de 130 kilometri, extra-urban.
                Attached Files

                Comment


                • Consum in ~5.000km

                  Dupa ce am facut revizia anul acesta, am resetat CB in ziua respectiva din dorinta/curiozitatea de a vedea un consum si o viteza medie orara pe cca 10.000km (asta daca nu se reseteaza singur CB). Deocamdata am 5.006km.
                  Pozele fac mai mult decat cuvintele, cu precizarea ca in acei km sunt inclusi un drum la mare, la Husi, Transfagarasan & Transbucegi, restul fiind in oras si prin imprejurimi.
                  Attached Files
                  Last edited by ZFMFLORIN; 1 November 2014, 01:34.
                  ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

                  Comment


                  • buna media de 6,1 la 40 km.h viteza medie, (tine de un mixt) ...media de orash este de sub 30 km/h .....dar ma repet MIXTUL E F BUN

                    Comment


                    • Consum in ~6.000km

                      Completare la postul 2918; am mai facut cam 1000km in incercarea de a ajunge la 10.000. In aceasta mie de km nu este facut nici un drum lung.
                      Observ, cum de altfel este si normal, o crestere de consum si scaderea vitezei medie.
                      Attached Files
                      ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

                      Comment


                      • Originally posted by ZFMFLORIN View Post
                        ... am mai facut cam 1000km in incercarea de a ajunge la 10.000.
                        Tu acum doar nu vrei să ne spui că parcurgi aceşti kilometri, numai ca să ajungi mai repede la finalul testului de consum pe cei 10.000 de kilometri, cât înregistrează C.B înainte să se reseteze?
                        Vinovate de creşterea consumului în această perioadă sunt şi anvelopele de iarnă, dar mai ales scăderea temperaturii exterioare.

                        Comment


                        • Bucuresti-Galati, Logan 2, 1.2, pe benzina, fara AC, drum facut de multe ori, consumul e asa:
                          - 5.4 la mers de cortegiu (de la iesire in B, pana la intrare in GL)
                          - 6.8 la mersul meu normal (acasa-acasa)
                          - 8.7 la mers cocosat (acasa-acasa)
                          - 9.5 la cel mai cocosat mod

                          Comment


                          • Originally posted by Ampt View Post
                            Tu acum doar nu vrei să ne spui că parcurgi aceşti kilometri, numai ca să ajungi mai repede la finalul testului de consum pe cei 10.000 de kilometri, cât înregistrează C.B înainte să se reseteze? ....
                            Nici vorba, doar ca am mai acumulat inca o mie de km - cam intr-o luna si jumatate i-am facut - si ma gandeam ca din nus' ce motiv poate se reseteaza singur CB-ul.
                            Acum ca a venit frigul/iarna, plimbarile sunt rare. Drumurile mele sunt pe la marile magazine, prin oras cu diverse treburi si ocazional la servici.
                            ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

                            Comment


                            • Consum de iarna, urban.
                              Attached Files
                              Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

                              Comment


                              • Salutare si La Multi Ani tuturor!

                                Nu am mai postat de ceva vreme, insa am facut un drum oleak mai lung si am zis sa revin cu consumul:

                                Lausanne - Arad - 1490 km

                                Un consum decent, spun eu, pt un motor mic, tinut intre 4000 si 4500 majoritatea drumului.
                                Attached Files
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google