Rovinieta

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cu toate cele spuse, chiar de vine un proces verbal, judecatorul poate decide ca nu a fost rea intentie, de vreme ce si-a cumparat rovinieta imediat dupa si automat preschimba amenda in avertisment.

    Comment


    • Si platesti cheltuieli de judecata mai mult decat amenda?
      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

      Comment


      • Nu platesti nimic, faci o contestatie simpla la acel PVCC.

        Comment


        • Originally posted by Niki View Post
          Nu conteaza, mah, e valabila pt. ziua respectiva, indiferent de ora.
          Inclusiv daca te "pozeaza" baietii cu Fiat-uri galbene si-ti faci rovinieta dupa, tot nu vine amenda.
          Mie tocmai ce mi-a expirat, ma faci sa plec pana la Bucuresti fara rovinieta, doar ca sa probez cele spuse?
          Eu nu cred
          Actul normativ zice
          (5) Perioada de valabilitate a rovinietei începe de la ora 0,00 a zilei solicitate de
          utilizator şi expiră la ora 24,00 a ultimei zile a perioadei pentru care a fost achitat
          tariful de utilizare.
          (6) Dacă ziua de început a valabilităţii este ziua în curs, valabilitatea rovinietei
          începe de la ora achitării tarifului de utilizare şi expiră la ora 24,00 a ultimei zile a
          perioadei pentru care a fost achitat.
          [QUOTE=mr.K;1628420]Nu platesti nimic, faci o contestatie simpla la acel PVCC.[/
          Simpla contestatioe care tot la judecatorie te duce.
          Last edited by einstein1984; 5 November 2014, 11:50. Reason: Automerged Doublepost
          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

          Comment


          • Si la judecatorie platesti taxa judiciara de 20 de lei. Amenda e 250 lei.
            Faci o cerere de preschimbare a amenzii contraventionale în avertisment, invocand bună conduita, ti-ai luat rovinieta dupa aia imediat, etc.
            Last edited by mr.K; 5 November 2014, 11:58.

            Comment


            • Pai de aia ai termene opreste enspe luni la o judecatorie in Romania, ca contesta toti toate rahaturile pe care le-au facut si toate amenzile pe care le merita.
              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

              Comment


              • De acord.
                Doar ca noi nu suntem legislativul sa putem schimba ceva, doar folosim parghiile legale sa salvam niste bani/permis/puncte.

                Comment


                • Originally posted by mr.K View Post
                  La el era prima zi de valabilitate, la ora 14,52 si-a cumparat-o.

                  Camerele duble de la Letcani sunt in functiune fizic, emit semnal ca se vede si pe detectorul radar, dar nu stiu daca sunt introduse in sistem, nu capteaza imagini si nu le transmit catre CESTRIN. Inca.

                  Acum vreo saptamina sau doua era la intrarea in Letcani dinspre Podu un fiat galben cu 2 camere care controla rovinietele si chiar ma intrebam atunci de ce naiba sta acolo ca doar sunt camere.....posibil sa nu faca poze....oricum va tin la curent daca primesc amenda sau nu

                  Comment


                  • Originally posted by einstein1984 View Post
                    Eu nu cred
                    Nici nu esti obligat, ca aici nu-i biserica.
                    Eu spun ce se intampla in viata reala.
                    If it ain't broke, don't fix it!

                    Comment


                    • Mi-a venit zilele trecute un SMS de la 7500 prin care sunt informat de posibilitatea achizitionarii rovinietei prin SMS, dar daca vreau detalii, sa trimit INFO la 7500, de parca nu puteau sa spuna pe scurt in SMS pasii de urmat.

                      Pe site-ul CNADNR exista mai multe informatii.

                      16. Cum pot achita rovinieta prin SMS?



                      In prezent, puteti achitiona rovinieta prin intermediul SMS, daca detineti abonament sau cartela PrePay, de la operatorii de telefonie mobila ORANGE ROMANIA , VODAFONE ROMANIA si COSMOTE.
                      Pentru a achita rovinieta prin SMS trebuie sa trimiteti la numarul 7500 un mesaj text care sa contina numarul de inmatriculare si categoria rovinietei, corespunzatoare tipului de vehicul.
                      Exemplu: B54AJV C .

                      ATENTIE!
                      In cazul in care trimiteti textul in alt format, decat cel de mai sus, acesta nu va fi luat in considerare.
                      Pentru informatii suplimentare puteti trimite la numarul 7500 un mesaj cu textul INFO .

                      ATENTIE!
                      Prin SMS se pot achizitiona doar roviniete cu perioada minima de utilizare si anume 7 zile pentru categoriile de rovinieta A si B, respectiv 1 zi pentru categoriile C, D, E, F.

                      Categorie rovinieta asociata tipului de vehicul:
                      A - autoturisme;
                      B - vehicule de transport marfa cu MTMA mai mic sau egal cu 3,5 t;
                      C - vehicule de transport marfa cu 3,5 t mai mic decat MTMA mai mic sau egal cu 7,5 t / vehicule de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune (inclusiv conducatorul auto) si maximum 23 de locuri pe scaune (inclusiv conducatorul auto);
                      D - vehicule de transport marfa cu 7,5 t mai mic decat MTMA mai mic decat 12,0 t / vehicule de transport persoane cu mai mult de 23 de locuri pe scaune (inclusiv conducatorul auto);
                      E - vehicule de transport marfa cu MTMA mai mare sau egal cu 12,0 t, cu maximum 3 axe (inclusiv);
                      F - vehicule de transport marfa cu MTMA mai mare sau egal cu 12,0 t, cu minimum 4 axe (inclusiv);

                      Astfel, daca vehiculul dvs. are numarul de inmatriculare B41ZLM si este un vehicul tip transport marfa cu MTMA mai mare sau egal cu 12t, cu minimum 4 axe (inclusiv), veti trimite la 7500 un SMS cu textul B41ZLM F

                      Pasi emitere rovinieta prin SMS :
                      - trimiteti la 7500 textul care contine numarul de inmatriculare si categoria rovinietei corespunzatoare tipului de vehicul, in formatul mentionat mai sus.
                      - veti primi un mesaj prin care vi se cere sa confirmati achizitia ( mesajul va contine informatii detaliate despre achizitie, inclusiv pretul final).
                      - pentru confirmarea achizitiei, trimiteti la numarul 7500 un mesaj cu textul DA
                      - veti primi un mesaj de confirmare a achizitiei ce va contine seria rovinietei, categoria acesteia, numarul de inmatriculare pentru care a fost emisa si data la care perioada de valabilitate expira.


                      In cazul in care doriti un document ce contine datele tranzactiei, intrati pe www.cnadnr.ro – VERIFICARE ROVINIETA, introduceti numarul de inmatriculae si numarul de identificare al vehciulului, codul de verificare si bifati casuta Afiseaza rezultatele in fisier pdf semnat . Apasati butonul VERIFICA .

                      Comment


                      • Un camion (mercedes atego 1218) de 11,9 tone in talon intră la categoria D, corect?
                        http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

                        Comment


                        • MTMA, sdica atelajul+incarcatura maxima<12 to.
                          Vad ca are MTMA 11990 kg un Atego 1218, deci intra la D.
                          Last edited by mr.K; 30 April 2015, 11:57.

                          Comment


                          • Am o intrebare, tot asa, am uitat de rovinieta si m-a luat camera probabil pe A2 de 2 ori , odata la dus si o data la intors, in interval de 4 zile. Ce nelamurire am: o sa-mi vina 2 procese verbale?
                            Stiu ca e in lege ca nu te poate amenda decat o data pe luna, deci ei tin cont de treaba asta, adica la a doua trecere, sistemul sa vada ca am deja o amenda si sa nu mai faca alt proces verbal, sau le trimite pe amandoua si trebuie sa-l contest eu pe al doilea? Ca nu am inteles, multumesc.

                            Comment


                            • O sa-ti vina o singura amenda.
                              Iti spun din propria experienta.
                              Anul trecut am uitat de termenul de valabilitate al rovignetei uneia dintre masini si am circulat din iunie pana in octombrie,cand mi-a sosit amenda, ca altfel circulam asa pana in decembrie.
                              In tot acest timp cred ca am trecut de cel putin 20 ori prin fata camerelor de inregistrare.

                              Comment


                              • camerele mobile pe ce sens filmeaza?..te iau din fata sau din spate sau ambele?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google