Troncanit In Viraje La Stanga !

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • PPS: Acum am gasit sub alt cod !
    Atasez si poza, pret 45 ron
    Attached Files
    sigpic

    Comment


    • Anul trecut, in toamna, s-au rupt burdufele de la planetara. A curs putina vaselina. M-am dus la piese auto, pe Sos. Pantelimon, unde sunt mai multe astfel de magazine. Mi-a dat vanzatoarea , pentru Logan 1.4 burdufe si unu pt partea care intra in cutie (parca cea de pe stanga), sa fie schimbat si ala.
      Un amic mi-a schimbat burdufele (nu si-a dat seama ca erau de Solenza, au costat in jur de 30 lei bucata) si a fost totul ok, totusi.
      Doar ca astea de Solenza, sunt ceva mai scurte si s-au rupt la nici un an distanta. Ieseam din tara, aveam de facut 4 mii de km cand le-am observat rupte. M-am tot uitat pe drum la cat de rau se rup si cum zboara vaselina din ele. Vaselina s-a dus peste tot, inclusiv pe jante. Aici s-a depus praful si s-a facut un fel de noroi care mi-a dezechilibrat rotile. La 120 kmh, pe autostrada, vibra masina ca atunci cand nu faci echilibrarea rotilor. M-am dus la service in Germania, mi-au cerut 600 euro pe reparatie (probabil imi puneau planetare noi, originale).
      Zic: de banii astia, imi iau o coaja de masina de acolo, o tractez pe asta pana in Romania, imi raman bani de burdufe sau de planetare aftermarket.
      Deja incepuse sa se auda un zgomot la planetara (cand luam curbele cu viteza), asta insemna ca..."uzura in planetara".
      Facut restul calatoriei, inconstient, cu burdufele jupuite, volan tremurand, planetara troncanind, destul de obositor.
      Ajung in tara, iau burdufe, cele bune, de data asta, vreo 600 lei m-a costat reparatia celor 3 burdufe, puse unele originale, de logan.
      Am mers la Autosoft (service pt roti, sa pun cauciucuri de iarna) si s-au chinuit baietii de acolo o buna bucata de vreme sa spele jantele bine, sa curete toata vaselina si noroiu de pe ele.
      Zgomotul in planetara a ramas, planetara fiind deci uzata.

      Va recomand sa urmariti cu atentie planetarele, sa mai ridicati capota din cand in cand si daca vedeti o mica urma de vaselina, ulei, sa actionati imediat.
      Acum stau sa ma gandesc daca sa cumpar planetare after market, noi (180 lei bucata) sau sa iau unele reconditionate, 150 lei, cu tot cu montaj.
      Attached Files

      Comment


      • Alta chestie nasoala e ca vaselina aia din planeta poate ajunge ușor și pe discuri printre altele. Mergi pe varianta achiziției unor planetare noi, indiferent ca sunt aftermarket sau de origine. În niciun caz recondiționate.

        Comment


        • Sunt de acord cu Kojak in legatura cu planetarele ,eu am avut experiente urate cu vechea Dacie 1310 cu 2 planetare reconditionate.
          Lucrul nou e sfant.
          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

          Comment


          • Originally posted by Kojak View Post
            Mergi pe varianta achiziției unor planetare noi, indiferent ca sunt aftermarket sau de origine.
            Subscriu, nu merită să te complici cu planetare recondiţionate.

            Comment


            • va multumesc pentru raspunsuri! a pus cineva planetare aftermarket?
              recomandati vreo firma? vreun feedback? cati km au tinut?

              Comment


              • Am deschis mult mai tarziu si va rog sa ma iertati ,in viraje zgomotele apar de la rulmenti la viraj stanga e rulmentul din dreapta si invers datorita faptului ca se schimba sarcina ,la schimbarea rulmentului va recomand si schimbarea butucului caci datorita jocului se uzeaza si acesta ,verificati dupa asta si directia preferabil la un atelier dotat cu aparatura laser ,eu am patit-o cu un specialit vechi dotat cu aparatura arhaica din aia poloneza cu spoturi de lumini multumita caruia am schimbat mai multi rulmenti.Rulmentii pot fi schimbati si acasa , va puteti confectiona usor o presa hand made : un cric hidraulic de macar 8t si cadrul presei preferabil profil laminat u pe care il puteti gasi la fier vechi ,eu am gasit asa ceva la fier vechi in comert nu am gasit nou,si binenteles poansoane sau macar capete de chei tubulare .
                Sper ca v-am fost de folos !

                Comment


                • Nu troncane nimic de la rulmenti uzati, cel mult huruie.

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google