Consum Logan GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Chiar foarte serios. Ulei schimbat recent, filtre, bujii Denso K20TT la 0,8, presiune anvelope ok, posibil sa fi fost gazul mai naspa. Acelasi lucru l-a remarcat si un amic cu 1.6 mpi cu aceeasi instalatie BRC, ca ii papa peste 10% la mers cu viteza mare(si cred ca aceeasi statie GPL).
    Last edited by andreyi; 18 November 2014, 19:15.

    Comment


    • Pai si cat te-ai fi asteptat sa consume la vitezele alea, daca iti consuma 8-8.5 l/100km, mers pana in 100 km/h?
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • MPI urile consuma aproximativ 10 litri la suta de km, pe GPL la mers constant cu 140 de km pe ora pe autostrada.

        Viteza costa ...
        Logan GPL 1.4

        Comment


        • 10-11 % consuma si laguna mea cu 1.6 16 v la 140...cred.(anvelope mai mari, masina mai grea si mare...dar cred ca este mai aerodinamica )) ) Fac Bucuresti-Cta destul de des si alimentez cand plec de la un Rompetrol aproape de autostrada.
          Ajung in Bucuresti cu aproximatriv jumate de butelie, mers cu 139 km.(la mine intra maxim in butelie intre 38 si 40 l, butelie de 53) Nu stiu daca influenteaza presiunea la GPL, consumul.
          Alimentat de la Lukoil 1 decembrie, ajuns in Constanta pe rosu, cu 6 litri in butelie )) .
          Oricum ai da, consmul este ok. Eu merg in bucuresti dimineata, bara la bara, colentina, unirii, si merg cu 40 l in jur de 340 km.

          Comment


          • Cam 10 ia si a mea pe autostrada 140 150. Atentie laguna s ar putea sa aiba o abatere mai mica la kilometraj.Din cate retin eu 1.4 mpi la 140 pe ceas real pe gps avea cam 133.Ce e drept loganul meu era dec 2006..poate intre timp s au mai imbunatatit lucrurile.
            Saab 9-5 Aero

            Comment


            • 136 pe gps, si 140 pe km masinii. Cu cat viteza creste...abaterea este mai mare.

              Comment


              • Si 1,2 consuma tot cam 10% gpl la 130 km/h Problema e ca nici nu prea o poti duce mai mult de 150, plafoneaza iar de consumat consuma deja 12-13 la 150. Atentie vorbesc de viteza reala nu de ce indica vitezometrul loganului.
                Ca sa evit discutii inutile. Mergeti pe autostrada cu 130 km/ora si cronometrati cate secunde faceti /km. Accelarati sau franati pana faceti constant 30 sec /km si atunci aveti 120km/h viteza reala. vedeti atunci si ce arata vitezometrul. E foarte posibil sa fie aproape de 130 atunci cand voi faceti km in 30 sec.
                Last edited by citro; 26 November 2014, 19:38.

                Comment


                • 157.6 km targoviste bucuresti 11.35 gpl consum 7,2 gpl

                  Comment


                  • Gaz petrom cu 42l am facut 450 km daca mai scad aproximativ 50km mers pe benzina imi iese ~10% mixt .

                    Comment


                    • Originally posted by andreyi View Post
                      Braila - Bucuresti si retur + ceva fatzaiala prin capitala, 4 persoane, anvelope de iarna, mi-a dat un consum cu virgula cam mare: 10,9%.
                      Plinul a fost facut cu presiune de 8 sau 9(nu mai stiu) si parca am presimtit ca o sa scot un consum mai mare.
                      Am mers toata autostrada cu 130-145 kmh constant si la dus si la intors, in rest 110-120 kmh pe unde se putea.
                      Concluzia, ori consuma GPL de rupe la viteze de peste 130 kmh(loganu meu), ori am cam luat tzeapa cu gpl prost la statia respectiva.
                      Cel mai bun consum pt gpl la drum lung este la 110km/h dupa consuma de rupe. Nu mai zic la 140. Ce spun altii ca au consum de 7-8 la viteza aia sunt simple povesti.

                      Comment


                      • Cu 61 litri am mers 630km, 180km afara restul in Bucuresti consum 9.6.

                        Comment


                        • Va salut din Arad!
                          Logan 1,6 MPI- decembrie 2006.
                          Consumul il calculez cu metoda plinului la pompa (cati Km - atatia litri GPL). Intotdeauna fac plinul si resetez km pe bord. Am o foaie pe care scriu cati km am parcurs de la ultima resetare, cati litri GPL au intrat, cat este consumul.
                          Astfel: in oras 10% - 11%.
                          Afara 8,5% - 9%.

                          In oras schimb vitezele intre 3000-3500 de ture (mai trec si de 4000).

                          In exterior fac mai des drumul Arad-Lugoj-Caransebes-Bozovici (Caras-Severin), 260 km, deci tot felul de drumuri: autostrada, drum national pana langa Herculane apoi vreo 50 km unde nu mai poti fugi. Masina cu 2 persoane + bagaje.
                          Vitezele sunt legale (... aproape) .
                          Merg mai turat, probabil si consumul acesta in exterior.
                          Nu imi imaginez cum ar trebui sa merg ca sa obtin consum de 6,5%- 7% exterior.
                          Last edited by zari; 30 November 2014, 14:04.

                          Comment


                          • mai putin de 8% afara n-ai sa vezi

                            Comment


                            • Talpa mare=consum pe masura, nu?

                              Comment


                              • bucuresti - vulcanii noroiosi buzau si retur, 4 adulti si un copil consum gpl 7,8

                                care ar fi cauza de nu se accelereaza pe gpl? la relanti merge ceas cum dau s-o accelerez da in nas. pe benzina nu am nicio problema
                                Last edited by VALI LGN; 30 November 2014, 19:16. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google