Zgomot La Plecarea De Pe Loc

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zgomot La Plecarea De Pe Loc

    Salutare,

    Logan 1.4 Black Edition 2010 44.000km

    De vreo luna de zile se aude de undeva din partea central/dreapta un trosc destul de pronuntat cand plec de pe loc sau virez stanga sau dreapta la viteze reduse si accelerez la iesirea din curba.

    Vreo idee de la ce ar putea fi ?

    ray

  • #2
    Capetele sau capetii de bara, sau planetara?
    In volan simti ceva?

    Comment


    • #3
      Absolut nimic in volan.

      Comment


      • #4
        Troznitura la plecarea de pe loc cu rotile virate maxim sau pe aproape = capat de bara.

        In mers pe curbe, eventual accelerat, zgomote de genul unor batai rapide si mai slabe decat troznitura descrisa mai sus = planetara.
        In aliniament si in accelerare, eventual la viteze mai mari se simte vreo trepidatie in podea, ceva? Planetarele dau si asa ceva, daca e cazu'.

        Oricum, ptr. o diagnsticare corecta iti recomand o verificare pe rampa / elevator.
        Nici macar la reprezentanta nu costa mai mult de 20-30 lei asa ceva.

        Comment


        • #5
          Trosneste si cand plec de pe loc cu rotile drepte, desi doar in 60% din cazuri, cu o accelerare lina.

          Pe curbe tot un singur trosc face, fara trepidatii sau alte simptome.

          Saptamana viitoare am programat schimbul de kit distributie / kit accesorii , o sa o verific pe elevator atunci. Doar vroiam sa stiu ce variante sunt in caz ca mecanicul nu ii da de cap

          Comment


          • #6
            Daca are un minumum de competente, dupa descrierile tale, e musai sa-i dea prin cap.
            Cam astea 2 ipoteze ar fi de luat in calcul, personal inclin cam in jur de 80% pe capatul de bara.
            La km astia, n-are voie planetara sa nu fie in mintile ei daca ai exploatat in limite normale masina.
            Eu am sarit de 165 mii de km cu masina si planetarele inca sunt ok.


            Te asteptam sa revii cu info privind diagnosticul si rezolvarea.

            Comment


            • #7
              Am masina de noua, am luat maxim 3 gropi mai adanci cu ea in 4 ani , nu am mers "off-road" sau pe drumuri deosebit de proaste, va tin la curent.

              Comment


              • #8
                sall
                verifica bieletele antiruliu .

                Comment


                • #9
                  Si eu am patit cv asemănător la plecarea dupa loc, si in momentul franarii auzindu-se destul de urat. Si am fost la cineva ca are rampa ai unu statea in masina si făcea inainte-înapoi si unu dedesubt. Si ce crezi dupa lungi si lungi căutări, ca ma chinuit problema vreo luna asa, am elucidat misterul baia de ulei se lovea in scut. Prima data asa am crezut si eu ca o fi capătul de bara, ca o fii flansa amortizor. Însă nu.

                  Comment


                  • #10
                    Bun , fost la schimba kit distributie / kit accesorii si s-au uitat oamenii pe la tot ce se putea, au tras de toate piesele de la sistemul de directie, nimic.

                    Pana a venit un nene mai in varsta si a tras de arcul dreapta fata de la suspensie sau ce mama ei o fi, si ghici ce , trosc

                    Am discutat si s-a ajuns la concluzia ca nu ar fi mare problema , doar joaca un pic arcul si din cand in cand trosc si se aseaza.

                    Comment


                    • #11
                      cum dracu vine asta, joaca arcu' pe taleru' ala? ala trozneste aleator?
                      n-a incercat o repozitionare?

                      Comment


                      • #12
                        Cica asta ar fi... o mai las o vreme sa vad daca se schimba starea / zgomotul.
                        Si daca e incerc alt service.

                        Comment


                        • #13
                          Sa n-ai arcul rupt se mai intampla.
                          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google