Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by bossake View Post
    Loganurile euro3 sunt dezavantajate momentan. Daca nu se va schimba nimic in calculul taxei, peste 5-6 ani din 1500-1800 sau cat este taxa la un 1.6mpi din 2006 taxa o sa scada in fiecare an pana la o valoare minima de 406 euro.

    Deci masinile sunt "blocate" acum dar peste 5-6 ani vor putea fi vandute cu o taxa mult mai mica ca acum.
    Problema e ca in 5-6 ani, un Logan care acuma ar valora sa zicem 2000-2500 de euro fara timbrul de mediu va mai valora poate putin peste 1000 de euro.
    Cu o taxa de 400 de euro insemnand sa zicem 40% din pretul masinii Loganul ramane tot nevandabil.

    Al meu are 9 ani si 96k km la bord si inca nu l-as cataloga drept rabla. Chiar si cu tabla sta inca bine, in niciun caz nu e de dat la fier vechi nici macar peste 3-4 ani. Probabil va ramane in familie dupa ce ma voi satura definitiv de el.
    Dacia Logan 85 cubic inches 2k5
    "Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect"

    Comment


    • Originally posted by mr.K View Post
      Dupa ce rablele cu Euro3 inmatriculate in 2005-2006 vor disparea de pe sosele, dispare el si timbrul de mediu pe masinile vechi ce sunt deja pe Romania.
      o masina de 9-10 ani ma indoiesc ca o poti considera o rabla, asta doar pe considerentul ca are euro 3. stiu logan 1.4mpi 2005 cu 35.000km la bord. stiu logan 2006 1.6mpi cu 25.000km la bord.
      or fi ele invechite moral, dar asta nu le face rable, in niciun caz.
      n-ai sa scapi veci de masinile respective si iti dau un exemplu concret, pe mine.
      in 2006 am dat 8400 euro pe logan 1.5dci euro 3, nou. dupa fix 7 ani, un bou cunoscut ca si Puie Monta, a introdus o taxa de mediu calculata inuman de prost. practic pe masina mea nu primesc mai mult de 1000 euro, in loc de vreo 3500 euro cat as fi putut primi in acel moment. chiar si in ziua de azi nu primesc mai mult.
      pe atunci chiar aveam in plan sa o vand, sa mai pun o parte din bani si sa iau o alta masina noua cu diferenta in rate.
      dar exact din acel moment am stiut ca voi ramane cu acest Logan pe viata, voi merge cu el pana pana pica tabla de pe ea si o duc eu personal la Remat.
      sau pana vor pune noi taxe aberante si nu mai este rentabil sa tin aceasta masina.
      Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

      Comment


      • nu ponta a bagat taxa pt loganele deja inmatriculate. ci boc in 2012.. e important sa inteleaga lumea ca existau 2 solutii:

        - ori sa scoata de tot taxa ceea ce ar fi insemnat sa dea inapoi banii la absolut toti care au platit taxa intre 2007-2013 (ceea ce nu se mai poate sumele de returnat fiind imense)
        - ori sa bage taxa la absolut toate masinile. sa nu mai existe discriminarea intre masini din afara, masini deja inmatriculate in romania.
        Last edited by bossake; 16 December 2014, 20:31.
        Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

        Comment


        • lasa domnule Cristi Streulea masina la tine ... asa avem si noi parte de tutoriale ... in spirit de gluma ...... se stie ca toti visam la o masina noua intr-o zi.

          Comment


          • Imi cer scuze celor care s-au simti jigniti de expresia "rable" adresata masinilor E3 din 2005-2006, nu era un factor tehnic ci unul financiar, sa zic asa.
            Pentru a nu fi rable, trebuie intretinute in permanenta, intretinerea costa. Iar masina, cum s-a zis si mai sus, vechime 9-10 ani, pret de piata 1000-1500 de euro pentru a fi vandabila, oricum ai da-o, tehnic nu e rabla, dar piata spune altceva. La asta ma refeream.
            Ramane de vazut daca se merita peste 2-3 ani sa bagi 1000 de euro intr-o revopsire si o refacere a trenului de rulare/directie, intr-o masina de 1000 de euro. Pana si la Rabla luai un tichet de aproape 1500 euro, adevarat ca valora atat doar daca achizitionai cu el o masina noua.
            Bafta!
            Last edited by mr.K; 17 December 2014, 11:01.

            Comment


            • La mine s a meritat sa bag 1800 euro intr o masina de 16 ani....daca putea sa cumpar logan, cumparam ! asa ca am reusit sa cumpar o masina de 16 intr o stare buna de funtionare...poate mai buna decat la un logan de 8 ani. In acei 1800 euro nu i am schimbat motorul...a fost gpl, distributie, toata fata facuta, discuri, placute, avelope etc...bani pe care ii bagam si intr un logan...masina nu avea probleme grave (doar finala gaurita) la inscriere la itp masina a iesit cu brio..
              Cat am dat pe masina si cat am bagat in ea, da o suma care sare de 3000 euro. Dar banii i am bagat in timp si nu prea am simtit. Pe 12 dec 2014 am facut 49200 km de anul trecut.
              Last edited by Andyno; 17 December 2014, 11:47.

              Comment


              • salutare tuturor.am si eu o intrebare legata de durata de inmatriculare a unei masini, mai precis, am achizitionat o masina second de la o companie ( weltauto),prin urmare nu am avut contact direct cu fostul proprietar( adica firma a cumparat masina de la persoana respectiva, apoi eu am achizitionat-o de la weltauto).stiam ca taxa de poluare nu a fost achitata, si am preferat sa o folosesc in continuare pe numele fostului proprietar ( actele fiind in regula, cu tot cu contract de vanzare-cumparare si partea fiscala).au trecut cinci luni de atunci , si dupa cateva cautari observ ca inmatricularea ( adica trecerea actualului proprietar pe carte) trebuia facuta in max. 30 zile.cei de la firma m-au asigurat ca o pot folosi nelimitat atat timp cat am RCA si rovignieta valabile.o pot folosi asa , sau sa ma o inmatriculez?multumesc

                Comment


                • in primul rand e bine sa bagi masina la impozit.

                  in al doilea rand spune-mi daca pe talon scrie "instrainat catre...la data de". pe spatele talonului. daca e completata rubrica asta.

                  In principiu poti circula cu masina cu anumite riscuri...
                  Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                  Comment


                  • masina e declarata la impozit din a doua zi de cand am cumparat-o.detin toate actele.intr-adevar desi stiam ca este necesar, pe talon nu este completat acel camp, tocmai pentru ca masina nu am cumparat-o de la fostul proprietar direct ( adica trecut in acte).
                    ps: taxa este exagerat de mare, 700 euro pentru o masina de 5 ani
                    multumesc

                    Comment


                    • Se inmultesc procesele deschise de fostii proprietari impotriva cumparatorilor de masini care nu isi inmatriculeaza pe numele lor ce cumpara.

                      Chiar de nu ai pe spatele talonului completata rubrica "instrainat catre...", la inmatriculare vei depune si inscrierea fiscala, care are o data cu mai mult de 30 de zile in urma.
                      neindeplinirea acestor obligatii “constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a III-a de sanctiuni”. Practic, in cazul in care cumparatorul circula cu autoturismul dupa expirarea termenului de 30 de zile, acesta este pasibil de o amenda civila constand in 6-8 puncte de amenda.
                      Vanzatorul nu poate impune cumparatorului sa finalizeze inmatricularea masinii pe numele sau, deoarece acesta nu este obligat sa inmatriculeze in circulatie un autoturism cumparat.
                      Adica o poate tine in curte/garaj sau sa o dezmembreze. Nu sa circule cu ea.
                      Last edited by mr.K; 7 January 2015, 11:03.

                      Comment


                      • La motoreta am primit fiscalul dupa vreo 2 luni si atunci am inmatriculat-o. Nu m-a amendat nimeni, dar inscrierea fiscala era la cateva zile inaintea inmatricularii. Distanta mare era intre contract si inscrierea fiscala.
                        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                        Comment


                        • Sunt de acord cu tine "mr.K", dar uite, eu de ex. am circulat ani de zile cu masina tatalui ( bine, stiu ca , corespunde numele de familie) si nimeni nu m-a intrebat de proprietar sau altceva. ideea este daca , peste ceva timp cand ma hotarasc sa o trec pe numele meu, sa nu intervina vreo problema.multumesc tuturor

                          Comment


                          • Trebuie sa-ti faci RCA pe numele tau. Altfel, nu este valabil!

                            Comment


                            • pai da nu imi pot face RCA pe numele meu, daca masina nu este pe numele meu.din cate stiu RCA-ul se face dupa cartea masinii ( si VIN) care sunt tot pe numele fostului proprietar.

                              Comment


                              • poti circula pana la adanci batraneti cu masina pe numele altuia. itp ii faci tu daca ai cartea , asigurare faci pe numele din talon. problema e daca ai nevoie de rca ul cuiva,daca ai/faci casco sau daca vrei sa iesi din tara.
                                o/____\o
                                (i)
                                .........

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google