Intrebare Lumini Bord

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Intrebare Lumini Bord

    Salutare!
    Doresc si eu sa ma lamureasca cineva cum se procedeaza ca sa montezi plansei de bord leduri rosii (suplimentare) la acele indicatoarelor ! Multumesc
    My turbo lag, give your MPI, a chance

  • #2
    uite aici un tutorial despre demontarea bordului

    Comment


    • #3
      Uite aci cateva poze.Mai clare nu am.
      Se intrerupe cablajul pe sub axul ceasului ,se inseriaza ledul roeu si se dubleaza rezistenta de polarizare cu inca una de 360 de ohmi.
      Attached Files
      Captain of the black pearl

      Comment


      • #4
        Cum intrerup circuitul acolo ? Imi poti arata intr-una din poze ..ce rezistenta trebuie inlocuita?..este adevarat ca va trebui sa pun niste rezistente (unde) pt a scadea intensitatea luminii ledurilor......(nu vreau sa ma orbeasca noaptea) )
        My turbo lag, give your MPI, a chance

        Comment


        • #5
          ÃŽntre timp a făcut Cristi un tutorial exact cu ce vrei să afli: http://www.tutorialelogan.ro/2011/03...a-ceasuri.html

          Comment


          • #6
            Stiam de existenta acestui tutorial..insa eu vreau sa aflu cum pot pune leduri rosii la ace, separat de cele 3leduri ale plansei de bord...asa este?
            My turbo lag, give your MPI, a chance

            Comment


            • #7
              Vad ca e vechi postul dar totusi o sa-i raspund lui andrei.
              Pui un led suplimentar ca in imaginile de la postul 3, iar apoi izolezi acel led de celelalte albe astfel incat lumina rosie sa fie orientata doar spre ace. Izolarea o poti face cu un tub din PVC.

              Comment


              • #8
                da-ne si noua mai multe detalii , ce rezistenta ? pune si o schema ...
                Last edited by 77sky; 2 October 2011, 21:36.

                Comment


                • #9
                  salutare, am schimbaat si eu ledurile in bord , dar de curiozitate , cum putem face sa marim intensitatea sau sa o micsoram , cum au de exemplu renault sau opel , in functie de lumina sa le reglam , are cineva vre-o schema sau o idee ?

                  Comment


                  • #10
                    pui un dimmer(potentiometru)

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by gaboneygg View Post
                      pui un dimmer(potentiometru)
                      extraordinar !!!! fantastic raspuns .... unde il pun ....

                      Comment


                      • #12
                        dupa ce ca omul iti explica mai esti si arogant... uninstall amice...

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by skd_ozenel View Post
                          dupa ce ca omul iti explica mai esti si arogant... uninstall amice...
                          cred can nu faci different a intre potentiometru si dimmer sunt doua lucruri complet diferite , documenteaza.te si apoi mai discutam , unu la mana , daca are cineva configurarea mufelor din bord este excelent

                          Comment


                          • #14
                            pinul 11 te intereseaza pe tine

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by deco112 View Post
                              cred can nu faci different a intre potentiometru si dimmer sunt doua lucruri complet diferite , documenteaza.te si apoi mai discutam , unu la mana , daca are cineva configurarea mufelor din bord este excelent
                              despre ce sa ma documentez? de ce m-as documenta despre ceva anume, din moment ce eu nu m-am pronuntat pe marginea acelui subiect anume?
                              simplu, daca nu ai chef de munca si nu vrei sa stai sa cauti pe net scheme si alte chestii, te programezi la baietii care fac asa ceva, te duci cu masina la ei si iti pun ei ce trebuie, unde trebuie.
                              Last edited by skd_ozenel; 19 December 2014, 11:16.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google