Bucsi Bascula

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Bucsi Bascula

    Salutare,

    Vroiam sa va intreb, la logan, merg schimbate bucsile de pe bascule? Am vazut ca se comercializeaza si separat, iar unii prefera sa schimbe bratul cu totul.
    Mi-a aparut un sunet pe la masina, ca si cum ar fi un capat de bara dus, in sensul ca se aude cand i-au gropi, trec peste linia de tramvai etc... in volan nu simt nimic, dar se aude un sunet dubios din fata. Masina are 9ani timp in care n-am schimbat decat capetele de bara cel de pe stanga de 2x iar cel de pe dreapta odata, in rest nicio bucsa. NIMIC. Cu motorul oprit si daca misc volanul rapid stanga dreapta se aude ceva. Caseta de directie are un mic mic joc pe partea stanga dar ala nu se simtea nici cand am pus capatul de bara nou.
    S-a accentuat sunetul in ultimele saptamani, si duminica trebuie sa plec din Bucuresti, si niciun service deschis pana Luni, abia.
    My turbo lag, give your MPI, a chance

  • #2
    Salut,de schimbat se schimba sigur. Spun asta pentru ca a trebuit sa o schimb eu pe partea dreapta,iar pe stanga am schimbat bratul cu totul.
    Cand vrei sa faci un bine gandestete de 2 ori!

    Comment


    • #3
      schimba bratul cu totul. suma tutoror consumbilelor + manopera echiparii depaseste cu mult pretul basculei. chiar si fierul ala a lucrat in timp, deci nu se schimba nici "scheletul" degeaba. In plus, pivotii originali sunt foarte rezistenti, nu mai zic de bucse.

      Comment


      • #4
        Eu zic ca e una din bieletele de directie... si de ar fi o bucsa merge sa iei ceva aftermarket bun swag mog febi si vii in aparatori la viorel pret mic la manopera icat sa merite o astfel de remediere.

        Si pentru bieleta poti sa vii pe aici.

        Am schimat eu la loganul socrului bucsi pivoti si capete de bara pe ambele parti mamopera 100 de ron.
        Am schimabt bieleta dreapta discuri si placute fata si schimb de ulei 150 manopera la tot la citroen c3

        Comment


        • #5
          Ar fii mai simplu sa cumperi bascula cu tot cu pivot Eu am schimbat pivotul de pe bascula si e ceva de lucru
          http://www.loganclub.ro/forum/loganu..._4-t46535.html

          Comment


          • #6
            mai repede (si mai ieftin) se inlocuieste bratul cu totul 2 bucse 100-120 lei, pivot 35-60 lei manopera suplimentara 1 ora (70 lei) total ...200 lei, brat nou gasesti de origine pe Luica la Daniel (piesenet.net) sub 200 lei bucata.
            sigpic
            Ambition 1.5 dc

            Comment


            • #7
              Tragem cortina si aici, se pare ca unii colegi sunt prea grabiti sa caute ce s-a discutat deja
              Continuam la adresa: Cum se schimba pivotul ?
              Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

              Comment

              Working...
              X
              Anulare DPF
              Politica de Securitate Google