Zgomot Logan Venit Din Spate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zgomot Logan Venit Din Spate

    Dupa ce parcurg 1-2 km cu masina se aude din spate jos un zgomot ca si cand ar rezona ceva, zgomotul persista si cu masina la relanti, parca ar trepida sau intra in rezonanta ceva pe acolo. Ar putea fi rulment, telescop, planetara sau slabit ceva surub ? Azi daca am timp o sa intru la service dar cu sarbatorile astea mi-e ca n-o s-o mai vad 2 saptamani. Pe de alta parte mi-e frica sa circul asa cu ea sa nu ma lase-n drum.

  • #2
    verifica traseul tobei de esapament ,in special partea din spate !

    Comment


    • #3
      Probabil s-a rupt suportul de pe ţeava de eşapament, acolo unde există sudat un profil "L ", de care este prins o bucată de fier ce intră în tamponul de cauciuc (vezi prima poză).
      Verifică de asemenea şi prinderile (suporţii) de la toba finală (vezi a doua poză).

      P.S De regulă se spune că nu este bine ca toba să fie sudată, deoarece aceasta "coace". Se poate rezolva şi fără sudură, folosind un colier sau bară filetată îndoită în formă de "U".
      Baftă!
      Attached Files

      Comment


      • #4
        Mai poti verfica plasticul care imbraca la partea superioara amortizorul (cateodata se desprinde si joaca pe amortizor) si cablul de la frana de mana sa nu atinga in caroserie (este o zona in fata rotilor din spate unde cablul trece foarte aproape de caroserie- eu am avut o trepidatie de la acest cablu)
        Cainele care latra nu musca!

        Comment


        • #5
          Poate o toba de otel aluminizat nu trebuia sudata, astea de logan sunt inox austenitic si nu nici pe naiba daca le sudezi (sunt sudate din fabrica doar). Suportul ala e fier mort si se poate suda bine merci.
          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

          Comment


          • #6
            Doar toba de esapament sa fie cauza ?
            http://www.loganclub.ro/forum/loganu..._4-t46535.html

            Comment


            • #7
              Originally posted by Ampt View Post
              Se poate rezolva şi fără sudură, folosind un colier sau bară filetată îndoită în formă de "U".
              Originally posted by einstein1984 View Post
              ... astea de logan sunt inox austenitic si nu nici pe naiba daca le sudezi (sunt sudate din fabrica doar). Suportul ala e fier mort si se poate suda bine merci.
              Atunci poţi rezolva şi cu sudură, deşi tot soluţia cu prinderi pe colier sau bride mi se pare mult mai trainică.
              Asta în varianta că de aici provin trepidaţiile.

              Comment


              • #8
                Celebrul suport al tobei. Colier zdravan si la drum colegule.

                Comment


                • #9
                  bai nene aici avem un forum ,nu descantece si vodoo sau spiritism ,ce naiba faceți ,unu spune colier, altu vezi ca este surubul din mijloc ,plastice ,cabluri ,alo ce faceți aici reparați wireless vreau si eu masina reparata prin forum ,deci colegu @Gamezcdr dute direct la mecanic si acolo poti verifica ce si cum ,dragi colegi sunt bune parerile voastre dar prea exagerati si poluati forumul degeaba .

                  Comment


                  • #10
                    Sunt doar impresii din experientele anterioare prin care am trecut noi. Forumul se bazeaza pe discutii care "polueaza"...Ce sa-i faci? Zic ca daca deranjam avem moderatori. Deci...sa poluam in continuare zic ca poate cuiva ii este de folos.

                    Comment


                    • #11
                      Am fost a doua zi dar am uitat sa scriu pe forum, a fost suportul tobei de easapament, 50 de lei toata tevatura.

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google