Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • In noiembrie anul trecut, la sandero 1.2, am dat 1005 ron la ASIROM, B2, varsta 27 de ani. La B0 am dat 1154 la Omniasig prima data, si acum facut o simulare si la B4 voi plati 900 ron, tot la ASIROM la B4. Le-au scumpit de le-a venit batul, anul asta. Mi-a crescut cu 200 ron asigurarea de la 1 ianuarie.

    Comment


    • Tocmai nea k, ca aici e veriga slaba: dau atentii in stanga si in dreapta ca sa ma mentin pe piata, desi teoretic nu am cum sa mentin un pret atat de mic (cum e povestea cu taximetria si cu 1.39, ca legal n-ai cum sa ai un asemenea pret de dumping).
      Baietii din ASF sunt platiti bine, si nu toti, pt ca au o raspundere uriasa! De asemenea, presedintele ASF de ex, castiga mai putin decat daca ar fi manager local al unei companii mai mari!

      Comment


      • La Uniqa au fost pana de curand in formatie completa aceiasi "dick head" care au dus Omniasigul la fund.
        Ma mir ca austriecii si polonezii nu s-au prins pana acum de "ingineriile" de acolo, si sper sa intre cat mai curand pe fir impreuna cu DNA-ul.
        Nu am nici un moment intentia de a apara Euroshit, Astra ,Carpatica ,sau oricare alt asigurator RCA din Romania , dar asa cum am spus in interventiile anterioare ABSOLUT TOTI mizeaza pe dezinformarea , necunostina sau prostia clientilor.
        Daca ati avea cate un eveniment in fiecare saptamana , probabil ca ati sti "cu ce se mananca" asigurarile astea auto. Nu ezitati ca in cazul unui accident sa cereti sfatul unuia care cunoaste sistemul, altfel o sa plangeti la mormant strain.

        In alta ordine de idei cu ce ma incalzezte ca RCA-ul meu are extindere in Rusia sau Bielorusia , Albania sau Cipru ?
        Cati din asiguratii RCA romani merg in tarile astea , ca sa fie tratata ca o problema lipsa Cartii Verzi in aceste state?
        Sa fim seriosi . Romanii "rup" granitele cu Bulgaria , Grecia , Turcia si eventual Ungaria , Austria.
        ADRIAN Vatamaniuc
        0727.883.438

        Comment


        • Baietii din ASF sunt platiti bine, si nu toti, pt ca au o raspundere uriasa! De asemenea, presedintele ASF de ex, castiga mai putin decat daca ar fi manager local al unei companii mai mari!
          Paaaaaaaaai, sa mearga acolo, ca se castiga mai bine!
          Raspundere din parti, in lumea asta cel mai usor e sa : controlezi, supraveghezi, critici, sanctionezi.
          Cel mai greu sa e muncesti si fii controlat/supravegheat de clovni numiti in functii, nu care s-au calificat in urma unui proces de selectie riguros pentru acea functie. ASF, Fondul de garantare bancara si multe altele sunt institutii de plasat clientela politica de nivel inalt. Aia daca dau rasol, cel mult vor fi schimbati din functie, chiar de multe ori sunt intrunite conditiile deschiderii unui dosar penal.


          In alta ordine de idei cu ce ma incalzezte ca RCA-ul meu are extindere in Rusia sau Bielorusia , Albania sau Cipru ?
          Cati din asiguratii RCA romani merg in tarile astea , ca sa fie tratata ca o problema lipsa Cartii Verzi in aceste state?
          Cati merg, merg. Nu inseamna ca nu merge nimeni acolo, cu masina de Romania. Sunt firme romanesti care au contracte acolo, cu masini inmatriculate in Romania.

          Mai bine ne spui DE CE sunt excluse acele tari la valabilitate.
          Masina face aceleasi pagube si in Rusia si in Franta, daca soferul e prost.
          Last edited by mr.K; 29 January 2015, 09:30.

          Comment


          • cine a zis ineptia din citatul postat de tine ? nu castiga cat u manager ?!!
            castiga de trei-patru ori mai mult si nu fac nimic. doar apara interesele asiguratorilor si mai incaseaza o gramada de bani.

            Comment


            • castiga de trei-patru ori mai mult si nu fac nimic. doar apara interesele asiguratorilor si mai incaseaza o gramada de bani.
              Pai si cine a zis, tot interesele asiguratorilor le apara, d'aia.
              Noi asiguratii suntem niste lepre ce dorim, pe nedrept, sa se repare pagubele produse de noi ca dormim la volan.

              Unul singur a bulit-o, dar era prea evident ce facea. Si oricum s-a decis politic totul, altfel scapa lacrima daca facea parte din partidul potrivit la acel moment.
              Acesta il inlocuieste pe Dan Radu Rusanu, trimis in judecata de DNA ..
              Last edited by mr.K; 29 January 2015, 09:37.

              Comment


              • in general, ideea cu asigurarile e o idee "jidaneasca" pentru a face bani din nimic. a se nota ghilimelele, ca sa nu fiu catalogat drept rasist. nu ca n-as fi. doar sa nu fiu catalogat ca atare.

                Comment


                • Originally posted by B997NDL View Post
                  cine a zis ineptia din citatul postat de tine ? nu castiga cat u manager ?!!
                  castiga de trei-patru ori mai mult si nu fac nimic. doar apara interesele asiguratorilor si mai incaseaza o gramada de bani.
                  Eu am zis-o. Stiu bine piata asigurarilor, si castiga mai putin ca un manager.
                  Un manager local, pt Romania, castiga undeva la 40.000 euro lunar! Cu bonificatii si alte cele, spre 70.000 euro!
                  Nu apara interesele asiguratorilor, ca de aceea s-a ajuns la cresterea RCA-ului!

                  Eu stiu foarte bine si cazul Rusanu si toate jegurile din spatele mizerabilului aluia.
                  Insa, sunt oameni care sunt verticali si foarte competenti ce nu cauta sa se imbogateasca peste noapte.
                  Daca toti erau astfel, trebuie sa fiti constienti ca sistemul nu functiona!

                  Comment


                  • daca nu ma insel prea tare, cam toti cei angajati acolo sunt "sotii".
                    crezi ca din cauza ca vor sa trudeasca pe bani putini ?!

                    Comment


                    • Daca toti erau astfel, trebuie sa fiti constienti ca sistemul nu functiona!
                      Si ce functioneaza! Zumzaie asa frumos, ca motorul de Veyron.
                      Problema e ca functioneaza in sensul jecmanirii clientilor, pe criterii injuste.

                      RCA se face cam cum era cu plata apei potabile la bloc, stil pauşal: esti ala, ai atatia ani, ai motorul de atat, scoate banu, oricum bonusul e praf in ochi si o sa dai mai mult decat anul trecut, avem noi grija sa crestem preturile mai mult decat iti scade tie prima prin bonusul.

                      Iar ASF ce face, prin oameni verticali si competenti pe care-i are? Normal, vegheaza ca nenea asiguratorul sa ia mai mult bani de la mine, an de an, chiar daca zero daune. Oric emotiv e bun, a crescut inflatia cu 3%, ia sa punem noi macar un 15% la polita, sa fie de unde. Aaaaaa, a zis la TV ca au crescut preturile la piese, motiv bun sa mai crestem preturile la polite.
                      Normal ar fi ca ASF sa verifice concret ce despagubiri fac, nu ce raporteaza ei, ca la manarii sunt campioni, vesnic vor fi in pierdere saracii de ei.

                      Eu nu stiu ce stii tu, dar realitatea te contrazice.

                      Ma doare-n papadie ce castiga managerul ala a firmei private, asta de la ASF ia de la stat o avere pe luna. Pentru tine n-o fi o avere cateva zeci de mii de euro pe luna pentru cateva semnaturi si raspundere fictiva, pentru mine da.
                      PRESEDINTELE are salar de cateva mii de lei,iar asta care are de zeci de ori mai mult, tot de la stat, merita?
                      Last edited by mr.K; 29 January 2015, 16:20.

                      Comment


                      • Nu-i chiar asa. Sigur, exista si putregaiuri.
                        Insa RCA-ul este acum mare, pt ca ASF a facut ceva in directia decontarilor rapide!
                        RCA-ul a fost mic pt ca se facea o inginerie economica interesanta.

                        Ştirile de ultimă oră, disponibile online. Mediafax.ro iti ofera ştiri interne si externe în timp real, ştiri politice, ştiri economice, mondene, sociale si din sport


                        Si multe alte misculatii cu reasigurari prin tarile islamice...

                        Comment


                        • Insasi domeniul asigurarilor e o inginerie miseleasca girata de orice stat din lumea asta.
                          Nu exista domeniu cu profituri mai mari, toate fiind diluate prin inginerii financiare.
                          RCA e obligatoriu ca ce? Spre binele pagubitilor, stiu. Sau ca asa zice statul?

                          Comment


                          • Problema este ca furturile din firmele de asigurari sunt uriase. Si sunt atat de bine facute, incat abia isi dau seama astia de la ASF. Evident, ca in orice sistem de stat exista si mizerabili! Insa exista si oameni competenti.
                            Nu poti compara salariul unui presedinte de stat cu cel al unui presedinte de administrare fiscala! In orice tara, exista aceeasi discrepanta. De ce? Ca sa se limiteze furturile si salariile sa fie la acelasi nivel cu piata!
                            De ce ar ajunge unul competent pe postul ala? Cand poate ajungul unul ce vrea sa faca 2 lei, taind in stanga si in dreapta ca un bou....
                            Oamenii competenti costa!
                            Cum e fostul presedinte CSA, domnul Tudor! Un tip exceptional, din toate punctele de vedere!

                            Teoretic spre binele comunitatii. Practic, exista cateva capuse ce sug sistemul.
                            Pai cum dracului e posibil sa decontezi o reparatie de bara fata logan in valoare de 1800 lei, adica 400 euro. Cand masina costa 7000... Este inacceptabil! De acolo vin toate furturile!
                            AStia de la ASF (nu toti), se chinuie sa-i mai prinda pe boschetarii astia!
                            Last edited by Cezar; 29 January 2015, 16:30. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Pai aia de la service cer 400 de euro, aia de la asigurari semneaza ca platesc 400 de euro pe o reparatie ce platita de client costa maxim 100 de euro.... Si toata lumea gaseste ca e normal asta.
                              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                              Comment


                              • Oamenii din sistem fura sistemul.
                                Pana cand? Pana cand cativa nu-i vor mai tolera si nu vor fi de parere: "Lasa buei, ca plateste asiguratorul. Ca el hare!"
                                Last edited by IancuMIC; 29 January 2015, 21:24. Reason: off topic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google