Alternativa Ieftina LED La Becul W5W Soclu T10 Pt Lumini Pozitie Fata Sau Plafoniera

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Alternativa Ieftina LED La Becul W5W Soclu T10 Pt Lumini Pozitie Fata Sau Plafoniera

    Salutare,

    Am un Logan din Nov 2008, PH2 (cu face-lift), si dupa 5 ani de functionare fara probleme au inceput sa mi se arda becurile W5W cu soclu T10 de la pozitie fata. Este vorba de acele becuri W5W care costa in jur de 2 lei bucata si care sunt mult mai slabe calitativ decat cele din fabrica care au tinut 5 ani.
    In ultimul an a trebuit sa schimb cate 2 becuri pe fiecare parte. Nu ar fi o problema majora daca s-ar putea schimba usor, dar mai ales pe partea cu bateria este foarte dificil sa schimbi acel bec pentru ca nu iti incape mana decat daca demontezi bateria.
    Am tot cautat pe net solutii la problema mea si am gasit un set de 2 becuri LED cu lupa care au in specificatii 50.000 ore si consuma 0,18W si costa doar 10 lei pe set de 2 bucati.
    Aceste becuri cu LED NU lumineaza mai tare decat cel clasic cu incandescenta dar cu siguranta nu se vor arde din 6 in 6 luni asa cum am patit-o cu cele clasice after market. Deci lumineaza putin mai slab dar si consuma mai putin si au lumina alb rece in loc de lumina galben cald. Se pot folosi si la plafoniera.

    Atasez cateva poze cu diferenta pe timp de noapte intre cele 2 tipuri de becuri.
    Daca este cineva interesat de acest tip de becuri ii pot scrie pe PM de unde le-am cumparat.
    Attached Files
    Last edited by Gealy; 18 January 2015, 00:22.

  • #2
    ) de leduri in locul becului h4 ai auzit? Led pt stop frana? Au aparut de cand hău. Nu e o noutate ceea ce spui tu aici.

    Nu prea vad rostul topicului. Daca dadeai search pe aici sigur găseai cate ceva despre astfel de leduri.
    Salut.
    My Ride ! B - 29 - TmT

    Comment


    • #3
      Ce noutate !
      sigpic
      Contact: 0799.999.255 - Pravalia cu leduri.

      Comment


      • #4
        Originally posted by Gealy View Post
        Aceste becuri cu LED NU lumineaza mai tare decat cel clasic cu incandescenta .
        Asta pentru ca sunt ieftine si de proasta calitate.
        Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

        Comment


        • #5
          Nu sunt chiar de proasta calitate.
          La pozitii nu este necesar sa lumineze foarte puternic. Dupa cum se vede in poze diferenta nu e prea mare. L-am testat in plafoniera si nu se incalzeste deloc. Am citit ca au fost probleme de acest gen cu alte Leduri de calitate mai proasta.
          Pana la urma e alegerea fiecaruia. Mai aveam de ales un alt tip de bec cu mai multe leduri la 40 lei.

          Comment


          • #6
            Esti pe dinafară!

            Sent from my ZP1000 using Tapatalk
            My Ride ! B - 29 - TmT

            Comment


            • #7
              stergeti threadul....
              sigpic
              Contact: 0799.999.255 - Pravalia cu leduri.

              Comment


              • #8
                Originally posted by Gealy View Post
                Salutare,

                Am un Logan din Nov 2008, PH2 (cu face-lift), si dupa 5 ani de functionare fara probleme au inceput sa mi se arda becurile W5W cu soclu T10 de la pozitie fata. Este vorba de acele becuri W5W care costa in jur de 2 lei bucata si care sunt mult mai slabe calitativ decat cele din fabrica care au tinut 5 ani.
                In ultimul an a trebuit sa schimb cate 2 becuri pe fiecare parte. Nu ar fi o problema majora daca s-ar putea schimba usor, dar mai ales pe partea cu bateria este foarte dificil sa schimbi acel bec pentru ca nu iti incape mana decat daca demontezi bateria.
                Am tot cautat pe net solutii la problema mea si am gasit un set de 2 becuri LED cu lupa care au in specificatii 50.000 ore si consuma 0,18W si costa doar 10 lei pe set de 2 bucati.
                Aceste becuri cu LED NU lumineaza mai tare decat cel clasic cu incandescenta dar cu siguranta nu se vor arde din 6 in 6 luni asa cum am patit-o cu cele clasice after market. Deci lumineaza putin mai slab dar si consuma mai putin si au lumina alb rece in loc de lumina galben cald. Se pot folosi si la plafoniera.

                Atasez cateva poze cu diferenta pe timp de noapte intre cele 2 tipuri de becuri.
                Daca este cineva interesat de acest tip de becuri ii pot scrie pe PM de unde le-am cumparat.
                pentru treaba asta am ramas fara certificat, deci atentie!

                Comment


                • #9
                  daca pui culoare pana in 4500 k nu se ia nimeni de tine.probabil ai avut ceva in jur de 8000 k (tenta albastra) si atunci se schimba problema

                  Comment


                  • #10
                    Spre deosebire de logan PH1, la PH2 pozitiile sunt in far si atunci cand ai faza scurta nu-si mai da nimeni seama ca ai la pozitii acest bec cu Led sau bec normal.
                    Neavand cu ce sa compare, chiar si cand sunt doar pozitiile aprinse, nu cred ca poate cineva sa isi dea seama ca ai led in loc de bec normal. Poate doar daca lumineaza foarte puternic si cu tenta albastra.

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google