Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • detin toate actele, doar ca nu sunt proprietar trecut pe carte si asigurare/rovignieta fac pe certificatul masinii ( numele fostului proprietar).trebuie facuta doar identificarea RAR , platita taxa si numere scoase pentru a putea fi direct proprietar. multumesc

    Comment


    • Originally posted by mr.K View Post
      Mai e un risc daca iti cumperi o masina si nu o inmatriculezi pe numele tau.
      Daca cineva iti loveste masina, despagubirea baneasca pe RCA-ul celui vinovat nu poate fi accesata decat de cel trecut in talonul masinii.
      Am luat o masina de la un unchi pe care am folosit-o 7 ani nu i-am facut acte a ramas pe numele lui,am avut 3-4 accidente cu RCA facut pe numele meu si niciodata nu am avut probleme cu despagubirea,nimeni nu a comentat nimic,fara intelegeri fara spagi fara nervi am fost la service masina a fost reparata si banii decontati,acum nu stiu daca au fost aia prosti sau am avut eu noroc si nici nu vreau sa te contrazic pe tine dar asa a fost.

      Comment


      • Sa inteleg ca ai folosit rca-ul altei masini pe numele tau sau rca-ul masinii unchiului tau dar pe numele tau ?

        Comment


        • N-a facut transcrierea, avea RCA pe numele fostului proprietar, a facut el dauna, s-a decontat.
          Uzual, pana cand te prinde. Si atunci sa vezi regres nasol ce se lasa cu executare de casa, s.a.m.d.

          Comment


          • Ok dar omu spune clar ca a facut rca pe numele lui chiar daca masina era pe alt nume ? Cum e posibil asta .

            Comment


            • Originally posted by Errors View Post
              Am luat o masina de la un unchi pe care am folosit-o 7 ani nu i-am facut acte a ramas pe numele lui,am avut 3-4 accidente cu RCA facut pe numele meu si niciodata nu am avut probleme cu despagubirea,nimeni nu a comentat nimic,fara intelegeri fara spagi fara nervi am fost la service masina a fost reparata si banii decontati,acum nu stiu daca au fost aia prosti sau am avut eu noroc si nici nu vreau sa te contrazic pe tine dar asa a fost.
              Tie ti-au reparat masina. Despagubire baneasca e altceva.
              Adica asiguratorul vireaza bani intr-un cont pe numele asiguratului, de obicei cand masina e dauna totala, dar nu numai.
              Contul ala ar fi fost pe numele unchiului. Ce zici, aveai acces la bani?


              am avut 3-4 accidente cu RCA facut pe numele meu
              Asta nu o cred, poate ca ai platit tu asigurarea, dar numele tau nu avea cum sa apara, daca pe talonul masinii era trecut unchiul tau.
              Last edited by mr.K; 26 February 2015, 09:44.

              Comment


              • La asta mă refeream si eu , stiu ca este imposibil lucrul asta .

                Comment


                • baieti , as fii vrut sa mi vand loganul din 2005 dar taxa asta e sub orice critica...daca o vand cuiva apropiat mie , cum sa procedez cel mai bine pt mine ? care mai sunt variantele ? cu contractul de comodat mai merge ?

                  Comment


                  • Contractul de comodat e singura solutie.

                    Comment


                    • buna ziua

                      as dori sa cumpar un logan din decembrie 2008 de la cineva care la mostenit , as dori sa stiu daca trebuie sa platesc taxa la el . Auzisem ceva , ca in decembrie 2008 nu se platea dintr-un anumit motiv .

                      Comment


                      • Incepand cu 15. dec.2008, taxa a fost suspendata pentru masinile Logan; o favoare facuta producatorului autohton de catre guvern. Daca masina a fost inmatriculata anterior acestei date, are taxa platita.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • adica daca am logan din 2006 februarie nu trebuie sa mai plateasca taxa cel caruia o vand ?????

                          Comment


                          • Nenea Iancu, aici nu cred ca ai dreptate :

                            Legea spune asa :

                            Obligaţia de plată a timbrului intervine o singură dată, astfel:
                            a)cu ocazia înscrierii în evidenţele autorităţii competente, potrivit legii, a dobândirii dreptului de proprietate asupra unui autovehicul de către primul proprietar din România şi atribuirea unui certificat de înmatriculare şi a numărului de înmatriculare;
                            b)la reintroducerea în parcul auto naţional a unui autovehicul, în cazul în care, la momentul scoaterii sale din parcul auto naţional, i s-a restituit proprietarului valoarea reziduală a timbrului, în conformitate cu prevederile art. 7;
                            c)cu ocazia transcrierii dreptului de proprietate asupra autovehiculului rulat şi pentru care nu a fost achitată taxa specială pentru autoturisme şi autovehicule, taxa pe poluare pentru autovehicule sau taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, potrivit reglementărilor legale în vigoare la momentul înmatriculării;
                            d)cu ocazia transcrierii dreptului de proprietate asupra autovehiculului rulat în situaţia autovehiculelor pentru care s-a dispus de către instanţe restituirea sau înmatricularea fără plata taxei speciale pentru autoturisme şi autovehicule, taxei pe poluare pentru autovehicule sau taxei pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule.

                            Detalii: http://legeaz.net/text-integral/oug-...mbrul-de-mediu

                            PS :
                            "Incepand cu 15. dec.2008, taxa a fost suspendata pentru masinile Logan; o favoare facuta producatorului autohton de catre guvern. Daca masina a fost inmatriculata anterior acestei date, are taxa platita."

                            Taxa a fost suspendata pentru producatorul autohton de autovehicule Dacia, nu doar pentru Logan.
                            Daca masina e inmatriculata in 2006, spre exemplu, nu i-a fost platita taxa de timbru pentru ca nu exista asa ceva atunci, asta nu inseamna ca la urmatoarea inmatriculare legea nu te obliga sa platesti timbrul de meidu.
                            Last edited by 827sam; 8 April 2015, 14:46.
                            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                            Comment


                            • Taxa a fost suspendata pentru TOATE MASINILE NOI EURO 4.

                              Nenea Iancu probabil a presupus ca se stie faptul ca taxa se plateste de la 01.01.2007 deci tot ce s-a cumparat (masini noi) intre aceasta data si 15.12.2008 are taxa platita.

                              Comment


                              • "Taxa a fost suspendata pentru TOATE MASINILE NOI EURO 4."
                                Fals, in februarie 2008 am platit la masina tatalui taxa pentru inmatriculare, vo 200 euro, astra h euro4.
                                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google