Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by mr.K View Post
    Si asta o spune un familist...cu copil.
    Pentru familie conteaza orice ajutor banesc, pentru asta exista asigurari.
    Victimele pot da in judecata si familia vinovatului.


    Nu te increde in acea clauza a rca-ului , mai bine iti faci o asigurare separata pentru vatamari corporale(asigurare de viata) in caz de accident.

    Astia cu rca-ul intarzie plata daunelor destul de mult in general , daca e sa mai vorbim si de vatamari corporale decontate tot dupa acea asigurare puteti sa asteptati mult si bine (poate chiar si un an) pana cand se va livra banii in cont.
    Last edited by prometheus; 24 February 2015, 12:24.
    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

    Comment


    • Tocmai acea clauza a RCA-ului, legata de vatamari corporale, incepe sa puna presiune pe firmele de asigurari.
      Doar ca, ai nevoie de un avocat bun.

      Comment


      • Ati inteles gresit.
        RCA-ul deconteaza daunele facute de soferul raspunzator! (materiale + vatamari + decese).
        Ca ai mierlit-o sau ti-ai rupt freze in timpul accidentului, te felicit. Eu ce ti-am emis RCA-ul nu-ti decontez nimic. E ca si cum ai cere despagubire cand il lovesti pe unu, din vina ta. Pentru astfel de situatii exista asigurare CASCO.

        Asigurarea de care zice nea Kos, este FACULTATIVA! Si acopera fix ce a zis el: vatamari + daune in valoare de 5000 lei. Daca ai mierlit-o, banii vor fi luati de catre familie. (cred ca scrie asta in clauze).

        Ca sa iei bani de la asigurari pt vatamari corporale, nu-i chiar asa usor. De obicei se intampla astfel:
        - avocatii incearca sa faca un settlement cu partea vatamata
        - partea vatamata de obicei este lacoma si viseaza la cai verzi pe pereti
        - se merge in instanta si in functie de multe alte variabile, partea vatamata primeste despagubiri. De obicei mult mai mici fata de ce cer initial, si dupa vreo 2 ani. Si bine imi pare ca se intampla astfel, pt ca asa hiene lacome n-am vazut decat in anturajul lui Ghita, cu el in frunte!

        Comment


        • Eu spun ca am inteles bine.

          Stai ca sa inteleg.
          Pe RCA scrie: limita de despagubire pentru vatamari corporale si deces : 5.000.000 euro.

          Daca eu sunt vinovat, provoc daune unei masini si ocupantilor acesteia, nu RCA-ul despagubeste si tabla si tesutul uman deteriorat, ca sa zic asa.


          Daca la randul meu ca vinovat imi rup o mana, polita de care zici imi plateste si mie spitalizare.
          Un lucru bun.
          Si da, e facultativa, dar o ofera gratis.

          Orice polita de asistenta juridica e binevenita, in schimb. Mai completezi la onorariul avocatului.


          Cat despre daune pentru vatamari corporale, suntem o tara mica, cu IQ mediu mic, si cu hoti mari.

          Pe la americani se calculeaza asa: ala decedatu' avea salariul X, mai avea y luni pana la pensie, rezulta o suma Z. O actualizam cu o rata medie, ca o platim in avans.
          Adaugam si pensia, cat ar fi beneficiat de ea. si adaugam la suma Z.

          Mai adaugam si niste daune morale pentru familie, pierdere suferita, chestii emotionale si lacrimogene, cat vrea judecatorul.
          De obicei, rezulta o suma frumusica, avocatul isi ia partea si cu exceptia mortului, fiecare isi vede linistit de ale lui.
          Last edited by mr.K; 24 February 2015, 13:20.

          Comment


          • Atunci am preluat eu firul conversatiei aiurea.
            Cert este: RCA despagubeste tot ce belesti tertilor din vina ta.
            Orice alta chestie facultativa, este asemanatoare asigurarilor Casco - platesc X, primesc y indiferent de vinovatie.

            Comment


            • Polita RCA acopera daunele in urmatoarele limite :
              Norma 23CSA , art.24
              a) pentru pagubele materiale produse în unul şi acelaşi accident, indiferent de numărul persoanelor păgubite, limita de despăgubire se stabileşte, pentru accidente produse începând cu anul 2012, la un nivel de 1.000.000 euro, echivalent în lei la cursul de schimb al pieţei valutare la data producerii accidentului, comunicat de Banca Naţională a României;
              b) pentru vătămări corporale şi decese, inclusiv pentru prejudicii fără caracter patrimonial produse în unul şi acelaşi accident, indiferent de numărul persoanelor păgubite, limita de despăgubire se stabileşte, pentru accidente produse începând cu anul 2012, la un nivel de 5.000.000 euro, echivalent în lei la cursul de schimb al pieţei valutare la data producerii accidentului, comunicat de Banca Naţională a României.
              Tot in Norma asta 23 a CSA , art.27 se mai arata ca,
              Asigurătorul nu acordă despăgubiri pentru:
              ................................
              2. prejudiciile produse bunurilor aparţinând conducătorului vehiculului răspunzător de producerea accidentului, precum şi cele produse ca urmare a vătămării corporale sau decesului acestuia, indiferent cine solicită aceste despăgubiri;
              Cu alte cuvinte, soferul vinovat NU este despagubit in nici un fel de polita RCA.

              In ceea ce privete vatamarile corporale, decesul si daunele morale , deocamdata la noi este "haiducie curata". Cu cat avocatii mai buni, cu atat suma ceruta drept despagubire este mai mare. Cu cat clientii sunt "mai saraci cu duhul" cu atat avocatii iau mai mult.
              Mai nou au aparut pe piata unii care cica intermediaza despagubirile astea NUMAI pe vatamari si decese , dar care prin contract iti iau 50% din suma.
              Adevarul este ca aici este "bataia pestelui" , pentru ca pe o vatamare corporala se iau bani de repari sau cumperi un intreg parc de masini ; sa nu mai vorbim de decese , pentru ca acolo se discuta de la 100.000Euro in sus.
              Last edited by adrian05ro; 24 February 2015, 14:44.
              ADRIAN Vatamaniuc
              0727.883.438

              Comment


              • Nenea Adrian, noi vorbeam de cu totul altceva.
                Pentru ca esti si tu in domeniu ar trebui sa stii ca acum asiguratorii constrang agentii ca la emiterea RCA-urilor sa incheie si polite facultative suplimentare de cateva zeci de lei.
                Ba chiar mai nou cei de la City obliga si incheierea unei polite suplimentare de accident care acopera asiguratul RCA. Chiar daca valoarea este de 15 lei pe an eu consider ca este totusi un abuz , aceasta nefiind o polita obligatorie.
                La ceilalti asiguratori nu este obligatorie insa si-au rezervat dreptul de a micsora comisionul de intermediere daca nu se atinge un anumit target pe polite facultative.

                Polita de asistenta juridica de la care a inceput discutia face parte din sfera acelor asigurari suplimentare RCA-ului . Eu insa cred ca e mai utila una de accidente decat una de asistenta juridica (atentie-e doar pentru cazurile penale) pentru ca multe sanse am sa produc un accident din vina mea si sa am vatamari decat sa fac un accident foarte grav si ca urmare sa ajung in instanta pe penal.

                Comment


                • Salut,

                  @kosfunny - nu exista nici o constrangere cand iti faci un RCA, la nici un asigurator. Nu stiu cine ti a spus asa ceva, dar iti garantez ca esti informat gresit.

                  Comment


                  • El vorbea din punctul de vedere al brokerului, nu al clientului!
                    Adica "bha, mai vrei reducerea de 30% (-is) si sa mai lucrezi cu mine? Atunci danseaza ce-ti cant!"

                    Comment


                    • Aveau si cei de la carpatica la un moment dat am facut rca-ul si obligatoriu si polita minune . Am zis omului un pret dupa aceea incerc sa explic ca mai contine ceva si e mai mult un pic , nu la interesat polita minune si am ramas cu platind doar valoarea rca . Iar eu am platit restul

                      [QUOTE=Popik;1655482]Aveau si cei de la carpatica la un moment dat am facut rca-ul si obligatoriu si polita minune . Am zis omului un pret dupa aceea incerc sa explic ca mai contine ceva si e mai mult un pic , nu la interesat polita minune platind doar valoarea rca . Iar eu am platit restul
                      [IMG][/IMG]
                      Last edited by Popik; 2 March 2015, 16:51. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Originally posted by rottariu View Post
                        Salut,

                        @kosfunny - nu exista nici o constrangere cand iti faci un RCA, la nici un asigurator. Nu stiu cine ti a spus asa ceva, dar iti garantez ca esti informat gresit.
                        Ti-au raspuns si colegii, ai inteles gresit , iti garantez eu

                        Pe platforma de emitere City sunt singurii la care NU POTI DEBIFA cererea pentru polita de accidente !
                        Iar ceilalti asiguratori ameninta brokerii ca daca nu se incheie si astfel de polite li se va diminua comisionul ! Asa ca toti intermediarii vor spune ca sunt obligatorii.

                        Comment


                        • Postez si eu o asigurare de pe renumitul facebook .....inca exista asa ceva!
                          Attached Files

                          Comment


                          • 54 ani, bonus maxim, asigurator de cacao, domiciliu la sat, de ce sa nu existe?

                            Comment


                            • Salutare. La City e corect ce s-a spus: societatea ameninta brokerii ca le scad comisionul daca nu se incheie si polita facultativa. DAR: EA POATE FI DEZACTIVATA DIN PLATFORMA DE BROKERAJ. Indiferent de perioada asigurata. Trebuie sa te duca un pic capul.

                              Comment


                              • Originally posted by mr.K View Post
                                54 ani, bonus maxim, asigurator de cacao, domiciliu la sat, de ce sa nu existe?
                                64, deci si pensionar .

                                Originally posted by Sacerdotul View Post
                                Salutare. La City e corect ce s-a spus: societatea ameninta brokerii ca le scad comisionul daca nu se incheie si polita facultativa. DAR: EA POATE FI DEZACTIVATA DIN PLATFORMA DE BROKERAJ. Indiferent de perioada asigurata. Trebuie sa te duca un pic capul.
                                Daca te duce pe tine capul, spune-mi te rog cu se dezactiveaza in platforma de la Safety !
                                Last edited by kosfunny; 8 March 2015, 22:33. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google