Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by mumus View Post
    Debica cred ca e un cascaval mai prost.

    Mai ales alea de iarna.
    debica de iarna sunt singurele debica care merita cumparate.
    am avut passio si sunt vai mama lor. plastic ordinar. torque steer cu loganul la greu.
    s-au tocit aiurea, in zimti pe calea de rulare, devenisera foarte galagioase si acvaplanare la greu.

    Comment


    • Toate cele jalnice, au varianta de iarna mai apreciata decat cea de vara.
      Valabil pana si pentru Kormoran Snowpro.

      Comment


      • schimbat astazi anvelopele de iarna barum polaris 3 cu cele de vara viking citytech2.

        ca prima impresie obiectiva si cuantificabila: a scazut consumul bine de tot: de la 7.1% cat arata cb la plecarea de acasa la 6.6% dupa montare si un mic drum de rodaj de 45 de km.

        eu sunt foarte multumit, directia a devenit mai usoara (anvelopele astea de vara sunt mai usoare decat cele de iarna), sunt foarte silentioase; fiind in perioada de rodaj cu ele am mers cu 80-90km/h (bate si vantu f tare si ma zboara de pe sosea daca merg mai tare de atat), frana nu prea am incercat-o ca am folosit mai mult frana de motor (m-a ajutat si vantul foarte mult ), numai am piscat frana de serviciu cat de bland s-a putut ca sa nu fortez noile anvelope, dar pare a fi in regula

        in concluzie: sunt foarte multumit de comportamentul noilor anvelope, cred ca vom avea o "colaborare" foarte "fructuoasa" si armonioasa
        Last edited by cristi....; 25 March 2015, 16:03.

        Comment


        • merge cineva pe 205/65 R15 spate ????

          Comment


          • am avut eu. nu ating. totusi nu am incarcat foarte mult masina.
            o/____\o
            (i)
            .........

            Comment


            • Originally posted by alex7777 View Post
              merge cineva pe 205/65 R15 spate ????
              Inca putin si puneti anvelope de Duster pe Logane... Vai mama lor de masini, cati isi bat joc de ele, apoi se plang pe la colturi ca nu e bun Loganul, ca tot Ghermania sehash ca nou pe Bulgaria e mai bun.

              Experienta neplacuta:

              Nexen Nfera su4 (Vara) 195/50/16

              Anvelope achizitionate in iarna, in ideea de a fi total pregatit pentru calatoria de 5000 km ce urma sa o facem in martie. Am montat deja anvelopele pe jante, urmand ca la sosirea sezonului sa le si urc pe masina.

              Numai ca surpriza: la plecarea in calatorie am observat ca volanul tremura inca de la 100 km/h si nu se opreste din tremurat nicium, chiar si la 160km/h. Ba chiar peste 140km/h simteam cum pierd controlul directiei. Am oprit la toate vulcanizarile intalnite pe drum, toti mi-au aratat acelasi lucru : anvelopele sunt deformate, sunt ovale, nefolosibile, praf, pulbere !

              Am sfarsit prin a achizitiona 2 anvelope SH din Italia, pt ca altfel nu mai puteam continua deplasarea. Momentan anvelopele se afla la unitatea care mi le-a vandut pentru verificare in garantie.

              Nu-mi doresc altceva decat sa am roti care merg "ata" de la 0 la 180km/h. Sper sa rezolv ceva cu astia, ca daca ei sustin ca n-au nimic, ma voi afla intr-un mare impas.
              Last edited by dsign; 1 April 2015, 12:49. Reason: Automerged Doublepost
              _
              B 48 C U P - Ligheanul Agitat

              sigpic

              Comment


              • Un feed back pozitiv pentru Falken Sincera SN823ec.
                Comparabile la aderenta cu Michelin Energy Saver.
                Attached Files

                Comment


                • Eu am nexen blue sau ceva de genu' zero probleme.

                  Nu le-ai luat cu acte?
                  Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                  Comment


                  • Originally posted by cristi.... View Post
                    schimbat astazi anvelopele de iarna barum polaris 3 cu cele de vara viking citytech2.


                    in concluzie: sunt foarte multumit de comportamentul noilor anvelope, cred ca vom avea o "colaborare" foarte "fructuoasa" si armonioasa
                    stai sa vezi cum dupa ~30.000km nu mai ai carne pe ele, si cum dupa 10.000km o sa fie pline de bolfe, asteptam atunci sa ne spui cum e colaborarea a, si ai mare grija cu ele pe sosea uda, sunt dezastru.
                    Last edited by kubala7; 1 April 2015, 13:00.
                    Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

                    Comment


                    • Nu le-ai luat cu acte?
                      Cu bani le-am luat.
                      Au bre acte, garantie, tot.
                      Am facut cateva drumuri pe ploaie cu ele, masina sta bine pe drum.

                      Comment


                      • Eu lui design ma adresam, dar ai postat fix atunci si tu.
                        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                        Comment


                        • Ce sa aleg ?!

                          1. goodyear efficientgrip: pret 250 lei.
                          2. michelin energy saver: pret 250 lei. (am avut si au fost cam tari si zgomotoase)
                          3. dunlop bluerespone: pret 250 lei.

                          Dimensiunea este: 195.65.15. Buget alocat: 1100 lei maxim.

                          Comment


                          • Eu asi alege dunlop
                            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                            Comment


                            • Si HANKOOK Ventus Prime2: 250 lei.

                              Comment


                              • Am dat peste testul acesta: http://www.testanvelope.ro/test-anve...r15-auto-bild/
                                Poate pui pe lista si Brigestone T001 si Continental Eco sau Premium contact 5...
                                Din ce am gasit pe net sunt tot pe la 250 lei bucata

                                Ca idee eu as alege Bridgestone. In multe locuri am citit ca sunt mai rezistente la gropi, drumuri proaste si fac galme mai rar ca altele....
                                Last edited by Saint666; 1 April 2015, 16:22.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google