Politia are voie sa imi ia talonul daca am toba sport ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    asta nu intelec ciunerii. vor sa le demonstreze organul. pai daca mergi cu proiectoarele aprinse pe senin , fara unul sau mai multe becuri , jante si anvelope alte dimensiuni , cu muzica la maxim si geamurile lasate , etc , iei amenda. cum iti demonstreaza ? iti scrie pv.
    o/____\o
    (i)
    .........

    Comment


    • #47
      Exact. Asta-i diferenta intre un organ al legii si un cetatean. Sigur, ai dreptul sa te duci in instanta daca tu consideri ca ai fost nedreptatit. Insa, il acel caz TU trebuie sa dovedesti ca n-a fost asa cum zice organul, nu organul ca a fost asa.
      Dar ie grele toatilea. Mai bine mai bagam o toba si un csenon in projectoare ca da bine la bloc, printre copiii de 17 ani.

      Comment


      • #48
        Originally posted by PRESTIGE View Post
        Chiar zilele trecute l-am intrebat pe un prieten de la rutiera daca are treaba RAR-ul cu toba sport. Mi-a zis ca ei masoara doar noxele, nu au aparat pentru masurarea db...
        au , dar la sediu. nici nu le trebuie sa-l ia in parcurs , dar trece simplu "dispozitiv neomologat/artizanal" si sa vezi cate hartoage cu teste si decibeci aduci tu ca sa-ti iei talonul inapoi cu toba aia smechera. sau pui inapoi stock ...
        o/____\o
        (i)
        .........

        Comment


        • #49
          Eu zic ca teoria ca teoria, dar practica ne omoara. Nu asa cred majoritatea?
          Ia treceti fratilor cu tobele urlande pe langa un echipaj, sa vedem ce se intampla.
          Hai, smecherii primii.
          Aia mai putini smecheri in randul 2.
          Si aia care citesc si stiu legea, in spatele monitoareloe pe youtube.

          Comment


          • #50
            Ce-mi placea cand mai plangea cate unul pe internet de faptul ca i-a fost retinut talonul si cat de "bulangii" sunt "militienii" aia, ca n-au negociat nimic, ca sunt pusi numai pe Dacii, sau "ca la noi la nimeni" cand stie foarte bine ca atunci cand isi modifica automobilul iar modificarile nu sunt omologate, trebuie sa se astepte intr-o buna zi la suspendarea talonului.

            In schimb, daca nu-si fac treaba cum trebuie nici atunci nu este bine si spun "in loc sa-i amendeze pe-aia care nu respecta regulile de circulatie ma ia pe mine ca am roti neomologate" iar daca este prins in fapt ca vorbeste la celular in timp ce conduce sau nu da' prioritate de trecere pietonilor si i se aplica legea iar ies reactii "militZian' bulangiu..." desi stie bine ca a gresit pe buna dreptate.

            Am avut permisul suspendat de doua ori pentru viteza excesiva, n-am comentat nimic, injuram putin in gand de prostia mea dar aveau dreptate, am gresit, am platit, m-am cumintit.

            Am avut o singura data talonul suspendat pentru dimensiunea diferita si neomologata a doua anvelope din 4. N-am comentat nimic, i-am oferit politistului actele, mi-a retinut talonul, m-a amendat, mi-am platit amenda, am revizuit neregula, am fost la RAR si dupa doua zile de drumuri, cozi si dureri de cap mi-am recuperat talonul. Eram constient ca doua roti erau in neregula asa ca n-aveam cum sa-i injur, imi asum riscul si greseala. M-am potolit cu "tuningul" si impresiile ieftine care chiar nu merita.

            Morala? Vrei o masina mai sportiva, care arate mai bine sau ambele variante intr-una? Muncesti, iar daca ai bani suficienti exista atatea masini pe lumea asta care atrag atentia intr-un mod pozitiv si au performante deosebite DIN FABRICA si fara dureri de cap sau sa fii cu ochii-n 4 dupa filtrele de politie. N-ai bani de ceva mai bun? Stai in banca ta si las-o asa cum a facut-o mama fabrica. N-am nimic impotriva celor care isi omologheaza ceva pe autoturism. Astea-s legile de la noi, le suportam.
            4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

            Comment

            Working...
            X
            Anulare DPF
            Politica de Securitate Google