Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Consum vara in Bucuresti 8.5l iar iarna 10l/100km, schimb la 3000rpm.

    Comment


    • Consum de oras duminica, 7.1 l/100, 29.8 viteza medie

      Comment


      • Bucuresti - Predeal - Bran - Brasov - Sinaia - Bucuresti cu un consum mediu de 6L/100.
        Mers lejer, cu max 90/95. Cred ca am scos 6% pentru ca la intoarcerea din Brasov am tot coborat.
        MULTA LUME, PUTINI OAMENI...

        Comment


        • Dar spre Brasov ce ai facut? N-ai urcat?

          Comment


          • vitezele astea sunt cele de pe ceasurile de bord?

            Comment


            • Originally posted by Cezar View Post
              Dar spre Brasov ce ai facut? N-ai urcat?
              No, ashe, ma gandesc ca poate am avut o medie de 7% cand m-am dus spre Brasov, ca am urcat, dar ca am scos 6% la general, compensand cu vreo 5% cand m-am intors, ca am tot coborat si am prins, minune, drum foarte liber.
              MULTA LUME, PUTINI OAMENI...

              Comment


              • Originally posted by MARIVS View Post
                Bucuresti - Predeal - Bran - Brasov - Sinaia - Bucuresti cu un consum mediu de 6L/100.
                Mers lejer, cu max 90/95. Cred ca am scos 6% pentru ca la intoarcerea din Brasov am tot coborat.
                Fiecare cu rabdarea lui.
                Mi-e foarte greu sa merg cu aprx 90/h la drum acolo unde e ok/se poate sa o mai calci...
                Am incercat de nenumarate ori si am avut probleme mari cu atentia (reactii lente) si somnul (m-a apuca atipeala).
                Dar stiu ca altii pot, au rabdare, si poate e mai ok asa ...

                Eu normal daca nu am chef de drumuri merg undeva la ~110/h.
                Daca mi-e foame de volan/am chef de condus ~130-140/h (de unde si consumurile mele extraurbane 7,5-8%).

                Comment


                • corect: cu 80-90 am mai mers acu pt anvelope, rodaj si la viteza asta parca stau pe loc

                  mers normal 120/h, mi se pare decent, nici ca melcu, nici foarte repede

                  la 130-140 ma simt "treaz", asta in cazul loganului; in alte masini bine antifonate, viteza asta nici nu o simti

                  anu trecut prin iulie daca nu ma insel am scos 5.5% pe ruta sb-intrare in buc (rin hotel), dus-intors (am fotografiat numai valorile pana la destinatie, dar aceleasi au fost si pt intoarcere, de consum). la dus incepuse sa ploua cu galeata dupa campina si am lasat-o usurel la 80, viteza medie 50 si ceva parca

                  acum incep sa ma apropii de valoarea normala de consum, de ~6%; momentan ma situez la 6.5%. trebuie sa resetez cb odata la un drum lung, de cateva sute de km ca sa se poata stabiliza la un consum rezon si apoi sa-l pot mentine pe o distanta mai mare, de 3-4 mii de km ca sa nu mai fie influentat asa usor de variatiile stilului de mers
                  Attached Files
                  Last edited by cristi....; 26 March 2015, 21:20.

                  Comment


                  • Media generala n-ar trebui sa o resetezi...ca minti la general.
                    Lasa asa sa se vada la general ce inseamna mai o forja, mai un condus domol...

                    Comment


                    • Consum oras iarna

                      Consum oras perioada iernii, motor rece cam 90% din timp, f rar prindeam 4 liniute la temperatura, anvelope de iarna pe fata iar pe spate allseazon.
                      992 km total -> 80 litri -> 8l/100km ->27.5km/h.
                      Attached Files

                      Comment


                      • Oras: Tulcea! Ca sigur apar discutii despre cum nu se poate scoate consumul asta in oras, iarna. Se poate, doar ca in Tulcea.

                        Comment


                        • Mie mi se pare un consum mare 8%, tinand cont ca am circulat majoritatea timpului singur fara pasageri si bagaje. Loganul tatalui meu 1.5 diesel mcv are consum numai de 5-5.5% in oras si ma oftic ca nu mi-am luat si eu diesel,am vrut masina silentioasa si mi-am luat-o in gusa... Fuck benzina and looove diesel
                          Last edited by djcriss_0741; 28 March 2015, 01:55.

                          Comment


                          • Nu e mare deloc, nu are rost/nu e corect sa te raportezi la dizal. Vezi cum stai fata de alte benzinare (si zic eu ca e foarte ok)

                            Daca vrei consum mic/cost la km mic, pune instalatie pe gaz (2000-2500 lei cu tot cu montaj) si o sa-i faci in ciuda la tatal tau pt ca o sa ai costuri mai mici decat dizalul, si investitia o scoti destul de repede (in 17-18000 km ai scos banii pe instalatie).

                            Comment


                            • Chiar mai repede..

                              Comment


                              • Corect Octavian, eu de 2 ani tot îmi pun gpl ) si nu-s hotarat, analizând diverse forumuri despre gpl am constatat ca nu rentează pt mine, pt ca eu circul numai prin oraș pe distante scurte,doar 11000 km pe an. Plec in grecia in iunie timp de 7 zile, sunt curios ce consum o sa am cand ma intorc,revin cu post.Salut si numai bine.
                                Last edited by djcriss_0741; 29 March 2015, 11:10.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google