Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Buna seara, aveti idee daca in cazul in care primesc amenda pentru depasirea limitei de viteza in Ungaria de exemplu , primesc si puncte de penalizare care pot duce la suspendarea permisului ? sau ungurii nu au acelasi sistem ca noi?

    Comment


    • Originally posted by Cezar View Post
      Si ce-a invatat romanul dupa toate astea? Ca se poate fura! Ca e ok sa furi! Ca e de "smecher" sa furi.

      Plus ca sistemele de colectivizare a muncii au plafonat orice inseamna performanta si a promovat lenea: "Timpul trece, leafa merge".
      Deci, tara asta de aceea a fost bogata: pt ca si-a furat proprii cetateni.
      Si ce fac astia acum cu furturile actuale, e floare de tei comparativ cu ce se intampla atunci.
      1. Simplistă analiza ta. Până prin anii '80 (când a debutat criza, că atunci a-nceput) nu s-a prea furat așa cum spui tu.
      2. Atunci furau toți câte puțin, unii doar ca să trăiască ceva mai bine. Ăștia de-acum fură câțiva, mai mult ca toți ăilalți de-atunci la un loc.
      3. Proverbiala bogăție a țării ăsteia nu face referire la avuția ei, ci la resurse.

      Nu știu ce vârstă ai, dacă vorbești din poveștile altora sau ai fost trăitor al acelor vremuri, dar dacă e ultima variantă, interpretarea ta e denaturată complet.

      Cât despre Rusia, zonele lor rurale sunt de o sărăcie lucie, oamenii trăiesc la limita subzistenței. Mi-aduc aminte cum ne vindeau mere pe te miri ce. Ceea ce mă face să cred că poveștile cu obielele nu-s așa exagerate.
      Last edited by ursamajor; 26 March 2015, 22:26.
      Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
      Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

      Comment


      • Dl. ursamajor...simplista analiza luata din context...chiar imi pare rau ca trebuie sa sustin afirmatia colegului Cezar (destul de relevanta pt cei care au fost interesati macar un pic sa vada tot traseul istoriei legat de disputa).

        Sunt obosit si nu am rabdare de polemici, dar ar trebui sa reflectam un pic inainte da a da o replica, macar pt cei care sunt in floarea varstei ca sa zic asa, sau pt cei care sunt tinerei dar au studiat un pic problema.

        Comment


        • Pai nu trebuie sa zica si el ceva?
          Nu conteaza ce, adauga 2 afirmatii scriese pe genunchi doar ca sa existe motivul inteparii :-)
          Cam asta face ursamajor.

          Comment


          • Originally posted by Octavian View Post
            Dl. ursamajor...simplista analiza luata din context...chiar imi pare rau ca trebuie sa sustin afirmatia colegului...

            Sunt obosit si nu am rabdare de polemici...
            Doar declarații de susținere? Niciun argument? Păi, ce facem aici?

            Polemici? Se ceartă cineva pe-aici? Chestia e că unii vorbesc din amintirile altora și cântec haiducesc, iar alții chiar au trăit perioada. Voi vorbiți din "manuale", eu din experiența trăită.
            Dacă vorbim de istorie, e una dintre pasiunile mele, așa că am proprietatea vorbelor și am și reflectat înainte, spre deosebire de domnia ta, care doar mă contrezi și... atât.


            Hai să-ți explic tot simplist cum a fost cu colectivizarea aia... Văzută dintr-o zonă ca Brăila, de câmpie, unde colectivizarea a fost drastică, spre deosebire de alte zone mai de munte, unde n-a prea prins și tăranii erau mai avuți. Ei, uite că și pe-aici, țăranul cel mai pauper avea cai, vacă (măcar una cu vițel), câteva oi și capre, ograda plină de găini, porci și hambarele pline mereu cu grâne. Du-te acum la țară să vezi cum trăiește țăranul cel mai sărac...

            Sistemul a fost prost într-adevăr (și judecând la rece, fără patimi induse de toți exaltații de pe la TV) din alt punct de vedere și anume că, spre deosebire de capitalism, răspunsul lui la crize a fost greoi și a tins spre ZERO, din cauză că proprietatea era a tuturor și a nimănui. Manageriat prost, neinteresat. De aici a apărut declinul în perioada aia de criză începută după '75.
            Last edited by ursamajor; 27 March 2015, 11:34. Reason: Automerged Doublepost
            Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
            Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

            Comment


            • Cati ani ai mataluta de ai trait asa demult si mai si tii minte ?
              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

              Comment


              • Nici eu n-am timp (nu că-s obosit) să mai fac completări și nici n-am intenția să schimb cuiva părerea deja formată. Fiecare cu judecata lui: unii a faptelor trăite, alții împrumutată din cărți sau de la cunoștințe.


                mumușel, cu 14 mai mulți ca tine, dacă ăia ai tăi din profil sunt reali. Viața în RO s-a stricat după cutremurul din '77. Gradual, dar cam de atunci a-nceput declinul. Țin minte destul de bine tot ce s-a-ntâmplat. Și nu vorbesc de anii instaurării comunismului (anii '45-'50), când s-au făcut abominabile abuzuri, ci de perioada stabilă comunistă.
                Last edited by ursamajor; 27 March 2015, 11:42.
                Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                Comment


                • Nu ai raspuns.

                  Eu ma gandeam ca esti strabunic la modul in care l-ai abordat pe Cezar. Si da, profilul meu e real, urasuleţ
                  Last edited by mumus; 27 March 2015, 11:49. Reason: Automerged Doublepost
                  Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                  Comment


                  • Originally posted by ursamajor View Post
                    1. Simplistă analiza ta. Până prin anii '80 (când a debutat criza, că atunci a-nceput) nu s-a prea furat așa cum spui tu.
                    2. Atunci furau toți câte puțin, unii doar ca să trăiască ceva mai bine. Ăștia de-acum fură câțiva, mai mult ca toți ăilalți de-atunci la un loc.
                    3. Proverbiala bogăție a țării ăsteia nu face referire la avuția ei, ci la resurse.

                    Nu știu ce vârstă ai, dacă vorbești din poveștile altora sau ai fost trăitor al acelor vremuri, dar dacă e ultima variantă, interpretarea ta e denaturată complet.

                    Cât despre Rusia, zonele lor rurale sunt de o sărăcie lucie, oamenii trăiesc la limita subzistenței. Mi-aduc aminte cum ne vindeau mere pe te miri ce. Ceea ce mă face să cred că poveștile cu obielele nu-s așa exagerate.
                    Evident ca este simplista, ca doar nu ma apuc sa scriu romane.
                    1. Este eronat si nu ai argumente. Eu am adus ca argumente legile respective. Atunci era simplu: eu (statul) am arma si dau legi sa-ti iau tot ce ai. Corect, nu era furt. Era talharie!!!!
                    2. Iar eronat. In 25 de ani s-au furat 150 de miliarde de euro de catre partide (prin privatizari, furturi, s.a.m.d.). Ce s-a furat din 48 pana in 89 a fost COLOSAL!
                    Si din nou eronat: adica e normal sa furi ca sa traiesti mai bine, nu? Misto mentalitate.
                    3. Resurse = avutie (de la resurse umane, la resurse non-umane). Deci, iar eronat. Si e corect sa fie eronat pt ca dumneata duci discutiile intr-o sfera in care este foarte clar ca nu ai nici experienta si nici studiile necesare.

                    Este relevanta varsta mea in aceasta discutie?
                    Nu e ok sa aduci in discutie ca dumneata ai trait atunci, ca nu e relevant. Poate ai trait sub aripa partidului, poate nu.
                    Atunci erau vremuri bune pt puturosi: toata lumea avea indiferent ce producea.
                    Pana cand? pana cand s-au duc dracului toti banii.

                    Eu inca astept surse! Ca asa, aveam si eu un bunic ce avea un prieten al carui vecin avea un nepot ce avea o sotie fiica de general. Si am auzit eu, ca pe vremea cand nu se gasea lapte, ei aveau...

                    Ba mai mult, mi se pare HALUCINANT sa nu iei in considerare LEGILE date la vremea respectiva si aduci in discutie faptul ca ai trait si stii tu mai bine.

                    Uite si sursele, ca sa nu zici ca vorbesc din "Experienta". (ca de fiecare data ma lovesc de problema asta: discutii fara surse, in baza experientelor fiecaruie, de altfel TOTAL IRELEVANTE! pt ca noi discutam mecanisme MACROECONOMICE!)

                    1. http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_p..._text?idt=1575
                    2. http://www.legex.ro/Decretul-83-1949-171.aspx
                    3. http://www.juris.ro/legislatie-detal...-unor-imobile/
                    4. pt colectivizare nu cred ca mai este nevoie sa dau sursa.

                    Si inca ceva calcule mici, ca vad ca nici la calcule nu te prea pricepi nea ursa:

                    1. astia de acum au furat 150 de miliarde, adica pib-ul pe un an. Deci, in 25 de ani, tocmai ce ti-au furat 1 an din viata. (Mare ATENTIE: sa nu va aduc ca eu aprob ce fac scursurile astea de acum, insa fac o comparatie)
                    2. in 48 (cand nici nu te-ai nascut, ca sa stii cum a fost), vine unul cu o arma si iti ia munca de-o viata intr-o zi. Cool, nu?
                    3. suntem 12.000.000 activi (nu vorbim de salariati sau bugetari, ci de persoane active, cu putere de munca). Daca fiecare fura 4 euro pe zi (sunt unii care fura sute de mii, altii care nu fura deloc, altii care fura prin primirea unor salarii/subventii ce nu le merita), asta inseamna 48.000.000 euro PE ZI! Adica aproape 1 miliard de euro pe luna, furt! (si asta la cea mai docila aritmetica si cu cel mai mult bun simt). Daca daca as pune vreo 10 euro pe zi, sa vezi atunci sume....
                    Si uite nea ursa, toti luam doar 4 euro pe zi din furtisaguri, ca sa ne luam parizer si paine, sa traim mai bine. E ok in viziunea dumitale. Ca de aceea suntem unde suntem, pt ca avem toleranta si boschetarii care fura si cred ca e ok sa se fure 4 euro ajung in pozitii unde au influenta, si in loc sa fure 4, fura 100 de milioane. Sau cei ce sunt acum la putere sunt din alte tari? Tot din randurile noastre sunt! Din randurile celor care cred ca e ok sa iei pt ca ai nevoie.
                    Last edited by Cezar; 27 March 2015, 12:53. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Fără atacuri la persoană văd că nu se poate pe forumul ăsta. E apanajul celor care n-au argumente. De fapt, nu știu de ce mai răspund, dar hai s-o fac.
                      La calcule mă pricep eu, dar când le fac, le fac sistematizat, nu aiurea.
                      1. Corect, legile date la debutul comunismului la noi n-au fost deloc bune, dar asta a fost conjunctura. Nu s-a făcut doar la noi furt, ci în jumătate de Europă, cu concursul tacit al celeilalte jumătăți și al marelui prieten american.
                      2. Când încerci să faci o analiză de gen, ori o faci cum trebuie, ori te lași păgubaș, fiindcă decât să generalizezi, mai bine taci. Mă refer la faptul de a distinge între perioadele unei epoci, să zicem așa: început, perioadă stabilă și declin. În perioada stabilă, care a durat cel mai mult, oamenii n-au dus-o așa rău cum încerci tu să spui. În celelalte două perioade, da, într-una au fost multe abuzuri, în cealaltă lipsuri.

                      Nu-mi pune în gură vorbe nerostite. Eu n-am spus că aprob furtul pentru a trăi, ci doar constatam ce s-a-ntâmplat. Cât despre studii, ăi fi vreo somitate de economist, de ai boală pe ingineri.

                      Pune lângă ce s-a furat în ăștia 25 de ani și ce s-a distrus și-o să ai mai clară magnitudinea dezastrului Noii Ordini Românești (că nu-i poți spune societate).
                      Cât despre oameni, nu, nu da vina pe orânduirea trecută. Oamenii nu erau așa atunci: inculți, nesimțiți, egoiști și egocentrici. Astea sunt calități dobândite după marea îmbulzeală.
                      Dacă e ceva ce se făcea cât de cât OK pe vremea aia, cultura și învățământul sunt la loc de cinste. Celelalte sunt discutabile, evident, cu remarca că sistemul n-a fost bun, într-adevăr. Dar nici cu ăsta de tip nou-fanariot nu mi-e rușine.


                      Restul de comentarii îs de prisos. Îi tragi într-una cu anii '48... repet, fă o analiză mai puțin simplistă. Ăsta e de acum clișeu.
                      Aia cu resursele n-ai prea înțeles-o, dar nu mă mai miră: ți-am explicat, doar, de unde vine proverbiala bogăție a RO. Din presupusele ei resurse naturale, nu umane. Poate a doua oară vei pricepe.

                      De mult dorea să dau unsubscribe la topicul ăsta (Doamne, e și sticky!), unde am văzut scrise cele mai inepte și idioate lucruri ce le-am putut citi vreodată. Logoreea transende psihedelic titlul topicului, miștocarii o fac pe oamenii culți, proștii se dau deștepți... oh, boy! Mulțumesc că mi-ai dat motivul s-o fac, în sfârșit.
                      Last edited by ursamajor; 27 March 2015, 15:29.
                      Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                      Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                      Comment


                      • 1. "N-au fost bune, dar asa a fost conjunctura" - ce conjunctura? Aceea ca Romania functiona cum trebuie atunci? Sau uitam ce a fost inainte de 48? Poate a fost ciuma si dezastru... Ce zice istoria? Sau stii tu mai bine de la un bunic ce ti-a povestit?

                        2. Extrapoland: de maine iti pun impozit 99%! Vs 50% darile actuale. Dumneata aduci in discutie "starea de bine". Era o "stare de bine" asa de tare impamantenita, incat toata lumea mintea in raportari si fura. Buna stare, da.

                        S-a distrus ce? Ca o tot dati toti cu: "vai industria" "vai marile combinate" - industria era FALIMENTARA! De ce? Pt ca nu era dotata, pt ca avea cheltuieli mai mari decat producea.
                        Cultura poate, invatamantul poate. Totusi, unde eram noi campioni la invatamant atunci?
                        Momentan, doar Politehnica este in primul 500 de facultati din lume. Si asta, de curand!

                        Legat de analiza din 48: de acolo a inceput! N-ai spus tu mai sus: inceput, perioada stabila si declin? Le-am spus foarte clar, din 48 pana in 89!.

                        Cu resursele n-am inteles-o? Ei pe bune... nu ma intereseaza semanticele proverbiale, ca aici vorbim de macroeconomie, de ce intelege nea Gica despre bogatie! Ca aici nu poti face diferenta: intre ce simte si crede nea Gica si NUMERE & Tehnologie.

                        Comment


                        • Si am facut studii, stai fara grija, ca nu vorbesc din ce zic altii pe forumuri!
                          Uite si-o dovada, ca nu vorbesc din ce-au cantat cocosii si experimentat bunicii.

                          Iar daca e nevoie, iti mai pun cateva. Le pun, ca prea m-am saturat de tot romanul ce "stie el". Dar ciu ciu studii ori experienta economica/politica REALA. Iar cand aduci in discutie legi, "pai stai domne' ca sa vezi ca se intampla, ca se facea, ca era". Ne pricepem la toate, dar la nimic.
                          Attached Files
                          Last edited by Cezar; 27 March 2015, 15:56.

                          Comment


                          • O sa fie discutii ca l-ai facut cu bani, deoarece ii ai
                            sigpic
                            !

                            Comment


                            • Ete sula acum...
                              Daca vroiam sa-l iau pe bani, ma duceam la o facultate privata.
                              Am fost si bursier, si la buget, pe locurile platite de stat. Si mi-a fost si simplu: pt ca imi place domeniul foarte mult.
                              De aceea mi se ridica parul de pe cap cand vad oameni nepregatiti, dar lasa ca stiu ei mai bine. Iar cand ai studii: "lasa ba ca le-ai luat cu bani". Apoi daca nu le-ai luat cu bani, "lasa ba ca ai avut noroco". Daca n-ai avut noroc:: "Lasa ba ca era tac-tu in comisie" Si tot asa...

                              Stai ca mai pun unul de la Sorbona, ca poate si acolo se ia cu bani...
                              Last edited by Cezar; 27 March 2015, 16:05. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Orice ai face, vor exista mereu carcotasi. De ce x si nu y? De ce y si nu z? De ce z si nu a?
                                4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google