Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • M-am dat cu o masina ce avea Kumho si cu alta ce avea Bridgestone (acelasi tip de masina, una 550 alta, 700 cai). Kumho sta mult mai bine la aderenta.
    Drept dovada, eu am cauciucuri pe fata la o masina sport cu care s-a mers asa de incet incat s-a rupt cutia, si n-au ajuns la martor. - Bridgestone (61.000 km).

    Comment


    • Kumho, Hankook, Falken, Yokohama-nu sunt cunoscute si nu se vand bine in Romania, chiar de stau in teste mai bine decat unele branduri care trezesc emotii la romani, gen Mişlăn.

      Comment


      • . Yokohama am avut pe fosta masina, in varianta iarna. Buna pentru iernile "de Bucuresti" - nu foarte sanatoase intr-ale zapezilor.
        Hankook la fel. F bune pe astfalt rece si autostrada (mergeam pe autostrada cu 220 cu matahala pe autostrada atat iarna cat si vara, deoarece prost fiind credeam ca-s allseason). Le-am bagat pe niste drumuri cu roci in loc de pietris (drept dovada au ramas sechele).
        Si ghici ce? Le folosesc si acum. Mai au putin si isi dau duhul.
        Recapituland, pt iernile noastre (nu finlanda, Rusia sau tari nordice) sunt foarte bune. Iar pretul este ceva mai mic.

        Comment


        • Salut!

          Michelin, ca orice brand premium, face si anvelope de buget cu performante mediocre.
          In cazul de fata, gama Energy Saver sau mai noile Energy Saver +, pe care multi dintre voi le aveti sau le-ati avut, fac parte din aceasta categorie. Pentru dimensiunile 185/65 r15, putine branduri de top fac anvelope cu adevarat performante. Putem discuta de anvelope performante in adevaratul sens al cuvantuluii de la dimensiunea 205 in sus.

          Dan

          Comment


          • Bre, e primavara, lasa-le pe alea de iarna.
            Ia sa fi uzat niste Yokohama Advan Sport, ti-ai fi schimbat parerea despre marca.

            Comment


            • Pe alea de iarna le arunc acum, ca le-a sunat ceasul.
              Advan sport or fi de top. Despre marca nu mi-am format o opinie, ca doar am utilizat doar un singur set de anvelope, ceea ce nu e nici pe departe concludent. La cele pe care se lucreaza as vrea sa ma uit ce cauciucuri au, ca au randament bun (incidente zero si cost scazut pe km).
              La masinile personale ori nu m-am ocupat eu, ori s-a ocupat cineva si s-a ocupat prost. Asa ca ori m-a furat si l-am lasat sa ma fure, dar macar s-a facut ori nu s-a facut. (cazul de fata - adica eu si acum merg cu opincile pe fata, ceea ce e super naspa! Sau cu rotile de iarna vara, aproape de martor).

              Comment


              • Ce anvelope de iarna recomandati?
                obs. sa nu fie unidirectionale si nici asimetrice
                Multumesc!

                Comment


                • continental ts 850.
                  Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                  Comment


                  • Originally posted by abc View Post
                    Ce anvelope de iarna recomandati?
                    obs. sa nu fie unidirectionale si nici asimetrice
                    Multumesc!
                    Salut!

                    ÃŽți recomand Dunlop Sp Winter Response 2. B/C, 67dB.

                    Dan

                    Comment


                    • Salutare !

                      Intre FALKEN Sincera SN832EC 185/65 R15 88T ( aprox. 220 lei / buc. ) si CONTINENTAL ContiPremiumContact 5 185/65 R15 88 T ( aprox. 260 / buc. ) , ce sa aleg ?

                      Are vreun coleg, FALKEN Sincera SN832EC 185/65 R15 88T, sa imi spuna ceva impresii ?
                      Multumesc.

                      Comment


                      • mai bine conti premiumcontact 5 de 250 de lei.

                        Comment


                        • Premium contact!

                          Comment


                          • Originally posted by Maurs View Post
                            Salutare !

                            Intre FALKEN Sincera SN832EC 185/65 R15 88T ( aprox. 220 lei / buc. ) si CONTINENTAL ContiPremiumContact 5 185/65 R15 88 T ( aprox. 260 / buc. ) , ce sa aleg ?

                            Are vreun coleg, FALKEN Sincera SN832EC 185/65 R15 88T, sa imi spuna ceva impresii ?
                            Multumesc.
                            Am eu pe 2 masini.
                            Pe 185/65/15 le gasesti si pe la 210 lei/bucata.
                            Categoria A pe carosabil umed o merita, testat pe ploaie torentiala, carosabil rece.

                            PremiumContact 5 sunt pe primul loc la aderenta, dar Falken sta mai bine decat Michelin Energy Saver, ca sa-ti faci o parere.

                            Falken vs Continental: la 4 gume Falken, mai ramane si de aproape un rezervor de benzina.

                            Ambele sunt moi la compozitie, nu or sa tina 100k.

                            Orice o sa alegi, nu o sa gresesti.
                            Last edited by mr.K; 6 April 2015, 11:50.

                            Comment


                            • La 160 lei diferenta, eu cred ca merita Continental premium contact.
                              160 lei defalcati in 4 ani de utilizare, inseamna 40 lei pe an, aproape 4 lei pe luna.

                              Comment


                              • N-am zis ca nu poate da 160 lei in plus.
                                Dar merita? Adica diferenta de aderenta o fi in favoarea Conti, dar cred ca e insesizabila de la volanul unui Logan.
                                Merita sa platesti doar pentru brand?
                                NDL ar spune ca da, dar numai pentru Michelin.
                                Last edited by mr.K; 6 April 2015, 11:59.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google