Indemnizatie Somaj - Dosar

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Indemnizatie Somaj - Dosar

    Va salut.

    Am plecat in Germania acum 2 luni, si din diferite motive, ma voi intoarce in Romania. Acum, problema este in felul urmator, de la ultimul job, seful a fost okey si mi-a acceptat ideea de a ma "da afara" ca si cum s-ar desfiinta postul, astfel incat sa pot beneficia de somaj, asta dupa 5 ani neintrerupti de munca si astfel sa am 12 luni la dispozitie pana sa imi pot baga actele de somaj in caz ca nu ar fi mers in Germania, caz care s-a si intamplat.

    Toate bune si frumoase, numai ca eu ma intorc pe 6 mai in Romania si deja am o oferta de munca, sa incep de pe 7 sau 8 mai, dar doar pe o perioada limitata (de aproximativ 4 luni), si bineinteles ca dupa, as dori sa am parte de acel somaj in cazul in care nu imi voi gasi de munca in timp util.

    Intrebarea este, oare trebuie sa imi fac dosarul de somaj si sa il duc la ANOFM inainte sa incep contractul acesta nou pe perioada limitata, ca somajul sa se suspende pana la terminarea lui, sau pot duce dosarul cu ambele locuri de munca dupa ce termin acest contract de munca pe perioada limitata ca sa beneficiez de indemnizatie incepand din acel moment si raportat la ambele salarii din cele 2 joburi ? Nu stiu daca m-am facut inteles.....Am sunat la ei, insa tipa cu care am vorbit parea aeriana. Ea mi-a spus sa duc actele inainte sa incep noul contract, insa eu intorcandu-ma pe 6 mai, ar trebui sa incep pe 7 sau 8 mai munca insa ar trebui sa aman ca sa ma pot apuca de dosar (si sunt ceva acte). Acum, are idee cineva cum se procedeaza mai exact ?
    Last edited by blanarucristi; 23 April 2015, 15:23.
    Logan Ambition 1.6 8V

  • #2
    Nu mai suna (te-ai obisnuit ca-n Germania, in Romania nu te lamureste nimeni de multe ori nici fata-in-fata, darmite prin telefon ) fa-ti un drum pana la oficul bratelor de munca, e altceva cand discuti fata-in-fata.
    Mai bine dacat aia de acolo nu cred ca o sa te lamureasca cineva de pe forum.
    Last edited by Kojak; 23 April 2015, 22:51.

    Comment


    • #3
      Stiu ca acolo este normal sa ma duc, insa eu nu le pot expune situatia reala fiindca daca afla ca ma angajez si vreau sa suspend somajul s-ar putea sa imi zica ca nu se poate asta. Dar pana la urma o sa vad cum fac si ma duc inainte si gata....
      Logan Ambition 1.6 8V

      Comment

      Working...
      X
      Anulare DPF
      Politica de Securitate Google